מסלקה פנסיונית – כל מה שצריך לדעת

יונתן שלום
26 בנובמבר 2020
מסלקה פנסיונית

בודקים את עצמכם מול המראה כל עשר דקות אבל את המסלקה הפנסיונית של משרד האוצר לא בדקתם מעולם??

את עצמנו אנחנו בודקים כל הזמן. אבל מה עם הפיננסים שלנו? מתי לאחרונה הסתכלתם על הפיננסים שלכם במערומיהם ועיכלתם את הנתונים?
בואו נתחיל במהי מסלקה פנסיונית בכלל:

מסלקה פנסיונית הפועלת מתוקף יוזמה של משרד האוצר ופיקוחו כשירות אינטרנטי המאפשר לכל אזרח במדינת ישראל לקבל תמונת מצב מלאה ועדכנית על החסכונות הפנסיונים הצבורים לזכותו.
מסלקה פנסיונית מיועדת להעברת מידע מכלל גופי הביטוח בישראל ביניהם קרנות הפנסיה, קופות גמל, ביטוח מנהלים וקרנות השתלמות.ב17 בספטמבר שנת 2018 (ח' בתשרי התשע"ט) פורסם דוח מסקנות מועדת הכספים של הכנסת אשר נושא הדוח הוא (ואנחנו מצטטים) "כשל הסנכרון בשוק הביטוחי יוצר הפסדי עתק לציבור המבוטחים".

אנחנו מעלים את הנושא כדי להדגיש את כשל הסנכרון הקיים בתחומי הפיננסים השונים כלפינו ציבור האזרחים והמבוטחים. כתוצאה מחוסר הידיעה וכשל הסנכרון בין הגופים הגדולים בישראל לבין האזרחים נוצרת אי וודאות לא בריאה אשר מביאה במקרים מסוימים להפסדי עתק לציבור.
בספרו הקדום "Meditationes Sacrae" של פרנסיס בייקון נאמר לראשונה האמרה שבטח כולכם כבר מכירים: "ידע הוא כוח". את האמרה עתיקת השנים התחילה ליישם מדינת ישראל בשנים האחרונות בשיטות המקובלות למאה העשרים – האינטרנט.

עכשיו תשמעו מהם הפעולות שניתן לבצע דרך מסלקה פנסיונית

חברת סוויפטנס נכון ל-2020 היא החברה אשר זכתה במכרז מטעם המדינה להקמה ותפעול של "מערכת סליקה פנסיונית מרכזית" אך המסלקה הפנסיונית פועלת בפיקוח משרד האוצר.
דרך המסלקה תוכלו בין היתר לעדכן פרטים אישיים, לבטל יפוי כוח, להעביר כספים ממוצר אחד לאחר וגם לשנות את מסלול החיסכון במוצר מסוים. תוכלו גם למשוך כספים מהחיסכון הפנסיוני (משיכת פיצויים לאחר הפסקת עבודה לדוגמא).

אבל רגע…. אמרנו שידע הוא כוח לא?
המידע שיספק לנו שירות מסלקה פנסיונית בין היתר הוא:
– מידע על מוצר פנסיוני מסוים
– מידע על יתרת כספי הפיצויים במופקדים לזכותו
– מידע על כלל המוצרים הפנסיוניים של והמתנהלים בכל הגופים בארץ
– מידע על המוצרים הפנסיוניים שלו המתנהלים בגוף מסוים

אתר הפורטל "שמענו" דוגל בצרכן החכם ומפציר בכם אזרחי ישראל – בדקו ולמדו את הפיננסים שלכם כדי לוודא שאת הכסף הבא לא תזרקו לפח ותשקיעו אותו במשפחתכם, בכם, ובבריאות המשפחה. בעבר לא היו כלים המוצעים לנו, האזרחים, כדי ליהיות מודעים להכל והיינו צריכים להסתמך על מה שאמרו אחרים. לא עוד הצרכן "העיוור" .

שמענו עושים סדר בשמועות .

אז מה באמת המסלקה הפנסיונית נותנת לי ?

את הכוח לקבל החלטה מושכלת בערך.
מדי שנה אנחנו מקבלים לתיבת הדואר שלנו דו"ח מפורט, מפורט מדי אם תשאלו אותנו.
כל-כך הרבה נתונים מופיעים בדו"ח הזה שאין להבין ממנו דבר, לפחות אנחנו מרגישים כך.
כתוצאה מכך אנו מרגישים שאנו מעודכנים בהכל אך אין לנו שמץ של מושג מה קורה בפיננסים שלנו. את זה אנחנו יודעים כי שאלנו מאה לקוחות אקראיים שלנו מה הם יודעים על ההפקדות שלהם, על הביטוחים שלהם ועל הפנסיה שלהם.

לאחר שעשינו התאמה בין הנתונים שטענו לבין הנתונים בפועל גילינו כי יותר ממחצית מהם (50%) לא מעודכנים באמת במה קורה. אחוזים ניכרים מאלו שאכן ידעו מספר פרטים נכונים קיבלו החלטה לאחר דו"ח המסלקה לשנות כמה מסלולים ולבצע כמה שינויים.
תוכנית הפנסיה מתפרסת על פני חיים שלמים ואוספת כסף ונתונים רבים עם הזמן. לכל תוכנית יש את התמהיל הייחודי שלה. מומלץ אחת לשנה לבדוק את כל המסלולים, תמהילים, עמלות ובין היתר ביטוחים קיימים והוצאות פיננסיות אחרות שאפשר להבין דרך המסלקה ולקבל החלטה מושכלת האם הם כדאיים לנו או שלא.

אישה מבוגרת משתמשת במסלקה פנסיונית

שמעתם כמה זה עולה לכם ?

נכון לשנת 2020 עלות השירות לקבל המידע הינו 20 ₪ .
כמובן שהמידע באתר מאובטח ונדרש תהליך רישום ראשוני לצורך שימוש באתר.
מה שחשוב להבין הוא שהליך הבדיקה מביא את המידע אל פתח הדלת, כדי לעשות משהו עם המידע הזה בין אם להבין את העלויות אותם אתם משלמים כיום ולחסוך בהם ובין אם לקבל החלטות פיננסיות להעברות כספים כאלו ואחרות כדי להחזיר החזר טוב יותר על ההשקעה שלכם.
אנו מאמינים כי כל אחד צריך לעשות מה שהוא הכי טוב בו. פנו אלינו או השאירו פרטים ונכווין אתכם לגופים פיננסים מהגדולים במשק הישראלי אשר אנו עובדים איתם בשיתוף פעולה אשר יוכלו להסתכל על הנתונים ולספק לכם דו"ח המלצות מפורט כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת.

וכמה זה יעלה לכם ? כרגע, לא יעלה. אנו מאמינים בשירות הקודם לתשלום. קודם תשמעו מה יש לנו להגיד ומה נוכל להציע, קבלו שיחת התרשמות ראשונית ומשם קבלו החלטה האם תרצו להתקדם לעבודה משותפת. בחלק ניכר מהמקרים גם נציע דו"ח מסלקה פנסיונית ללא עלות וללא התחייבות כחלק משירותינו אליכם, הציבור.

תוך כמה זמן אוכל לקבל כבר את הדוח ?

טוב ששאלתם, באופן ממוצע לאחר 3 ימי עסקים נוכל לקבל כבר תמונה מלאה ומרוכזת של הפנסיה שלנו ושאר המידע הנחוץ. ביניהם כל החסכונות אשר נפתחו לטובתנו במהלך השנים בהם צברנו (וממשיכים לצבור) כספים לפנסיה.
את המידע נקבל באופן חד פעמי או להגדיר תדירות קבועה לקבלת המידע באופן מתמשך אחת לחודש, אחת לרבעון או אחת לחצי שנה.
* בכתוב אין כל המלצה לדרך פעולה כזו או אחרת אלא רק שיתוף דעות אישיות

שתף אם אהבת:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

רוצים לשמוע על הכל לפני כולם?

הרשמו לניוזלטר שלנו

כתבות מומלצות