רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מרוץ העכברים: איך יוצאים ממנו ומתקרבים לחופש כלכלי?

גיא בכר
30 ביוני 2021
מרוץ העכברים


אין לנו ספק שבמהלך חייכם שמעתם על המונח "מרוץ העכברים". השימוש במונח הפך לנפוץ מאוד בזמן האחרון, במיוחד מצד כל מני מנטורים ויועצים שטוענים שיכולים ללמד ולעזור לאנשים כיצד לצאת ממנו ולהגיע להגשמה עצמית. אנחנו לא רוצים להוריד אף אחד מאותם אנשים, אבל בגדול שימוש במונח הזה הוא בעיקר כלי שיווקי למכירת אותם קורסים או סדנאות שהם מציעים.

במאמר הקרוב ננסה לתת לכם כמה נקודות לגבי הראייה שלנו כיצד באמת ניתן לצאת ממרוץ העכברים ומה המטרה שלכם בסופו של דבר ביציאה ממנו – האם יש דבר כזה "חופש כלכלי" (כן, אבל זה לא מה שחשבתם) או שבכלל אנחנו מדברים על "חופש תעסוקתי"?

קריאה נעימה!

מה זה מרוץ העכברים?

מרוץ העכברים זה מונח שמתאר את הרוטינה והשגרה של רוב האנשים שחיים בכלכלה מודרנית. זה נראה פחות או יותר כך:
עבודה שעתית > שכר לא גבוה במיוחד (או כן זה לא משנה) > בזבוזים ושריפת הכסף על היום-יום > חזרה על אותו מעגל.

כך רוב בני האדם בכלכלות המודרניות חיים כיום, הם עובדים קשה ומרוויחים כסף בשביל הרגע הזה, כאן ועכשיו, ומבזבזים את מירב כספם על הצרכים הלא חיוניים שלהם כמו מסעדות, בגדים, חופשות, מכוניות ועוד. אנחנו לא אומרים לא לעשות את זה ו-"להתכלב", אבל אנחנו טוענים שאפשר לעשות את זה בצורה הרבה יותר חכמה ומושכלת שגם תשאיר לכם כסף לגיל הפרישה שלכם ותספק לכם ביטחון כלכלי.

גם אם יש לכם שעון רולקס או שאתם לובשים חולצה שעולה 1,000 ש"ח, זה לא עושה אתכם לעשירים. מי שמוגדר עשיר זה מישהו שיש לו נכסים עם שווי (רצוי כמה שיותר גבוה) כמו לדוגמא נכס נדל"ני, נכס דיגיטלי, חשבונות השקעה בשוק ההון, חברות בבעלותו או בשותפותו ודוגמאות נוספות. ומה זה אומר בכלל "חופש כלכלי"? מנטורים טוענים שזו האפשרות לשבת בבית כל יום רגל על רגל ולקבל הכנסה פסיבית שמממנת לכם את איכות החיים שלכם. באנו לפוצץ את הבלוף הזה כי בשביל להגיע למצב כזה, תצטרכו להשקיע המון זמן בהקמה ורכישה של אותם נכסים שיאפשרו לכם תזרים הכנסה שכזה. אין דברים שמגיעים בקלות.

אנחנו כן טוענים שניתן לייצר "חופש תעסוקתי", שזה אומר להגיע למצב שאתם יכולים לבחור במה לעבוד ומתי ויש לכם ביטחון כלכלי מההכנסה שאתם מייצרים. הביטחון הזה אומר שיש לכם חופש לבחור מתי לעבוד, איך לעבוד וכמה לעבוד – ואתם לא כבולים לשעות ובוס אלא אתם הבוס של עצמכם. במצב כזה, אתם מייצרים מינוף של הזמן שלכם. הזמן שלכם שווה יותר כסף כי בזמן הפנוי שלכם אתם מחליטים איפה להשקיע אותו! בהקמת נכסים חדשים, שותפויות חדשות, למידה והטמעה של ידע חדש ועוד.

לדעתנו – זו השאיפה שלכם ליציאה ממרוץ העכברים, ולא כל מני הבטחות ל-"חופש כלכלי".

ממציא מונח מרוץ העכברים – רוברט קיוסאקי

מי שהמציא את המונח מרוץ העכברים והנחיל אותו ברחבי העולם הוא רוברט קיוסאקי, יזם נדל"ן ומחבר הספר המפורסם "אבא עשיר אבא עני". בספרו רוברט מתאר שהיו לו 2 אבות: האבא הביולוגי שלו שאותו הוא מכנה "עני", מרצה באוניברסיטה שמקבל משכורת יחסית נמוכה ביחס לשעות והזמן שהוא משקיע, חי ברוטינה שתיארנו למעלה ובה את כל הכסף שהוא מרוויח הוא מבזבז על הצרכים היומיומיים של המשפחה שלו ותמיד נמצא במרדף לא להיכנס למינוס ואוברדרפט.

האבא השני שלו זה אבא של חבר שלו, יזם ואיש עסקים שלא סיים אפילו 8 שנות לימוד והחליט לקחת את רוברט תחת חסותו וללמד אותו איך לצאת מהמרוץ שאבא שלו מצוי בו ולהגיע לחיים שבהם הזמן שלך ממונף, אתה מרוויח מספיק כסף כדי לממן את איכות החיים שאתה רוצה ולהגיע לביטחון וחופש שכולנו מייחלים לו. בספר האבא העשיר מלמד את רוברט שיעורים מהחיים האמיתיים – מה זה דורש ממך לנהל ולהקים עסק, לנהל עובדים תחתייך, הלחצים והבעיות שתמיד מופיעים ונדרש קור רוח לפתור אותן, אך גם את הצד היפה של ההצלחה – איכות החיים הגבוהה, החופש לעשות מה שאתה בוחר, חיים ללא פשרות.

איך מתחילים לצאת ממרוץ העכברים? תכנון פרישה בגיל צעיר

הדרך הראשונה והבטוחה ביותר לעתיד שלכם זה תכנון העתיד שלכם. הצעד הראשון זה לכתוב תוכנית שבה אתם מגדירים איפה אתם רוצים להיות עוד X שנים ומה הפעולות הנדרשות להביא אתכם לשם. לצורך העניין – אתם רוצים לדעת שבפנסיה שלכם, אליה אתם רוצים לצאת כמה שיותר מוקדם אתם תכניסו את אותה כמות נטו שאתם מכניסים כיום במשכורת. זה ביטחון כלכלי שיאפשר לכם לחיות ברוגע ושלווה הרבה יותר גדולה מרוב האנשים.

לכן אתם צריכים לתכנן כבר בגיל צעיר שהנכסים שלכם שמניבים לכם יותר כסף יכניסו יותר והרבה יותר מסך ההתחייבויות שלכם. ואת זה ניתן לעשות כבר בגיל צעיר ע"י תכנון של הדרך שלכם וכיצד תוכלו לבנות נכסים שיניבו לכם הכנסה שתגדל מעבר להתחייבויות שלכם. ולאט לאט לצאת ממרוץ העכברים!

האם הפנסיה שלכם רלוונטית?

לרוב ציבור השכירים יש קרן פנסיה או ביטוח מנהלים, אך לרוב המוחלט אין מושג בכלל במה הכסף שלהם מושקע והאם התנאים שלהם אופטימליים. האם קרן פנסיה זו הזדמנות השקעה שתניב לכם את התשואה המשתלמת ביותר? כנראה שלא. חשוב להכיר ולהבין שהפקדת הפנסיה שלכם מהעבודה זה רק נכס אחד שאתם משקיעים בו, ורצוי שיהיה לכם כמה כאלה ולא אחד.

תתחילו לחסוך ולהשקיע את החסכונות שלכם

תוכלו להתחיל להפקיד בצורה אוטומטית סכום כסף מסוים שתגדירו כל חודש להשקעות שמניבות תשואה גבוהה יותר מפנסיה, זה יכול להיות תיק השקעות עצמאי שלכם אחרי שלמדתם איך להשקיע/לסחור בשוק ההון, זה יכול להיות קופת גמל או קרן השתלמות, כל אפיק שבו אתם מפקידים כסף מדי חודש והכסף שלכם לא יושב פסיבי כמו פיקדון בבנק אלא מושקע בשוק ההון ומניב לכם תשואה על הכסף.

ההשקעה הכי חשובה – ההשקעה בעצמכם

נכון זה יישמע מעט נדוש, אבל זו באמת ההשקעה הטובה ביותר. השקיעו בידע שלכם בתחומים אליהם אתם רוצים להיכנס ולהשקיע, היזהרו מנוכלים ותבדקו טוב טוב עם ממי אתם לומדים והאם יש להם קבלות, תבדקו נתונים ומספרים ואל תסתמכו על הבטחות שווא ומכירות שינסו לדחוף לכם. הרבה אנשים יבטיחו לכם – "כך תצאו ממרוץ העכברים תוך שנה!" הכתבה הזו אמורה לעשות לכם סדר ולהסביר שזה לא כל כך פשוט כמו שמתארים.

בדיוק בעת כתיבת מאמר זה מתפוצצת פרשה שבה "כוכבי רשת" הפילו בפח אלפי ישראלים שהשקיעו את מירב כספם בחברה שלהם בהבטחה להכנסה פסיבית ובסוף נפלו בעוקץ. בדקו טוב טוב לאן אתם נכנסים ומשקיעים מעצמכם ומהזמן שלכם, ולנו לא נותר דבר פרט לאחל לכם בהצלחה!

חשוב!

אין לראות בכתוב המלצה להשקעות או פעולות כל שהן בשוק ההון ואינן מהוות תחליף לייעוץ פיננסי או תכנון עסקאות בכלל. כל הכתוב מהווה דעה אישית וכל העושה שימוש בתוכן במאמר בפעולות פננסיות עושה זאת על אחריותו בלבד.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

אולי יעניין אותך גם

צור קשר