רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

5 אסטרטגיות מסחר בשוק ההון: מסוחר מתחיל למקצוען

גיא בכר
22 ביוני 2021
מסחר בשוק ההון


רבים שמתחילים לסחור/להשקיע מבולבלים בהתחלה מהמבחר הרב של אסטרטגיות מסחר בשוק ההון, וקל מאוד ללכת לאיבוד. לא תמיד יודעים מה מתאים לאופי שלהם או לכמות הזמן הפנוי שהם מעוניינים להשקיע וכמה כל אסטרטגיית מסחר דורשת. המאמר הקרוב ינסה לפשט עבורכם עד כמה שניתן סוגי אסטרטגיות מסחר בשוק ההון, איזה אופי נדרש כדי להצליח בהן ובאיזה אסטרטגיה כדאי לכם להתמקד במסחר שלכם.

חשוב להבהיר – אין דבר כזה אסטרטגיה טובה יותר מהשנייה, אלא מה יותר מתאים לכם והמיומנות של הסוחר. מקווים שתהנו!

אסטרטגיות מסחר בשוק ההון 1 – מסחר סווינג

זמן עסקאות ממוצע: בין יום אחד לכמה שבועות/חודשים.

מדובר באסטרטגיית המסחר הנפוצה מכולן, מפני שמתאימה לרוב הסוחרים המעוניינים לשלב עבודה במשרה מלאה במקביל למסחר בשוק ההון, בזכות העובדה שלא נדרשת הכנה מסיבית או זמן מסך ארוך.

לרוב סוחרי הסווינג מתמקדים בניתוח טכני וזיהוי תנועת המחיר בטווח הקצר/בינוני. ישנן אסטרטגיות מסחר המשלבות ניתוח פונדמנטלי (ניתוח מאפיינים עסקיים ופיננסיים של החברה). כותב המאמר באופן אישי פחות מסתמך על ניתוח פונדמנטלי בניתוח עסקאות, אך ישנם סוחרים מוצלחים מאוד שכן ולכן שווה לבחון כל כיוון.

בגדול, המטרה באסטרטגיות מסחר סווינג היא לתפוס מהלכים גדולים ובשרניים ביחס לתקופת זמן יחסית קצרה וניהול סיכונים נכון. מדובר בשיטה גמישה מאוד מפני שניתן לשלב כאן כמה מתודות וסוגי ניתוחים כמו:

וויקוף, פיבונאצ'י, חיתוכי ממוצעים, תמיכות ממוצעים וכן הלאה…

לרוב הניתוחים בסווינג יתבצעו במפות הגדולות יותר כמו נרות יומיים, שבועיים וחודשיים כדי לראות גם ממבט על היכן המניה נמצאת בטווח המחיר שלה, מה הסיפור שלה.

מבחינת זמן עבודה והשקעה, גם הוא משתנה מפני שישנם סוחרי סווינג שלא מחזיקים בהרבה פוזיציות ורוב הניתוח שלהם מסתכם בכמה ימים בודדים בשבוע. לעומתם, יש סוחרי סווינג שנמצאים בהרבה פוזיציות במקביל וחייבים להקדיש לפחות שעה ביום לנתח את השוק והעסקאות כדי למקסם את המסחר שלהם.אסטרטגיות מסחר בשוק ההון 2 – מסחר יומי (Day Trade)

זמן עסקאות ממוצע: כמה דקות עד שעות, אך העסקה חייבת להיסגר באותו יום מסחר.
באסטרטגיות מסחר אלו משתמשים במינוף מפני שלא נדרשים בטחונות לעסקאות ברמת Overnight.

חשוב לציין – כדי לסחור במסחר תוך יומי ולהיות רווחיים, נדרש ידע וניסיון כלשהו בשוק ההון ברמת ההבנה וניתוח הגרפים. מדובר במסחר שהוא בהילוך הרבה יותר גבוה.
במסחר תוך יומי אין חשיבות לפונדמנטלי, אלא אם כן סוחרים על חדשות מתפרצות ודברים כאלה. במסחר תוך יומי לרוב סוחרים על בסיס ניתוח טכני בלבד ע"פ חוקים שהוגדרו לכם באסטרטגיית מסחר.


נפרט כמה אסטרטגיות נפוצות בתוך מסחר יומי:

• מסחר בטווחים – מסחר בתוך טווח מחירים מסוים וניצול תנועת המחירים כאשר מגיעים לאזורי קיצון בטווח הנתון, בעצם אפשר להגדיר את זה מסחר בקצוות.

• מסחר מבוסס חדשות – ניצול אירועי חדשות על מנת לאסוף חלק ממהלך הנובע מההודעה עצמה

• סקאלפינג – ניסיון להרוויח מתנועות מאוד מהירות וחדשות במחירים במהלך זמן המסחר, לרוב עסקאות יסתיימו תוך דקות ספורות

• מסחר במהירות גבוהה (High Frequency Trading) – אסטרטגיות מאוד מורכבות המתבצעות ע"י אלגוריתמים המכוונים לנצל אי יעילות בתמחור המניה בין המוכרים לקונים ובשווקים ככלל.

שיטות אלו הן שיטות מתקדמות יותר בתוך מסחר הדיי טרייד ואינן מומלצות בכלל לסוחרים מתחילים.

אסטרטגיות מסחר בשוק ההון
אסטרטגיות מסחר בשוק ההון 3 – מסחר באופציות

זמן עסקאות ממוצע: תוך יומי ועד שבועות/חודשים.

אופציות הן בעצם מכשיר פיננסי המכונה נגזרים. הכוונה היא שלא מדובר בנכס הבסיס, אלא מדובר בנכס שהוא נגזר ממחיר נכס הבסיס. לדוגמא – עלות אופציה על חברת אפל, תושפע משינויי מחיר במניית אפל.

כדי לסחור באסטרטגיית מסחר זו, חייב ללמוד מהן אופציות, מה הסיכונים, מה הפרמטרים המשפיעים עליהן וכמובן אסטרטגיות מסחר האפשריות ליישום. באמצעות אופציות ניתן לבצע אסטרטגיות מורכבות שאינן אפשריות במניות ואף נוכל למנף את עצמנו הרבה יותר ממה שיכולנו במניות בלבד.

אסטרטגיות מסחר נפוצות באופציות הן "הימור" על כך שמניה תזוז בין טווח מחיר מסוים, לדוגמא אם מניית טסלה לא תחרוג מטווח המחירים 60$-80$ אני ארוויח כסף.

אסטרטגיות מסחר בשוק ההון 4 – מסחר אלגוטריידינג

אסטרטגיות מסחר אלו מבוססות על תכנות ומודלים ממוחשבים על מנת לנצל מהלכים בשוק מכל הסוגים.

ישנם מודלים שמנסים לנצל מהלכים של אלפית השנייה וישנם מודלים שמנסים לחזות פוטנציאל לטווח הארוך. תוכנות אלו מסוגלות לנתח כמות מידע אדירה ולנתח אותה במהירות שהאדם הפשוט יכול רק לחלום.

נקודה שחשוב לנו להבהיר – יש הרבה "תוכנות אלגו" המשווקות לשוק הרחב בתשלום המבטיחות טכנולוגיה מתקדמת ותשואות חלומיות. מהניסיון שלנו, מדובר בבלוף גדול שבעיקר גורם למוכרי התוכנות האלו להתעשר. חשבו על זה – אם מישהו פיתח אלגוריתם שיודע לקרוא את השוק ולהניב תשואות שבני-אדם לא יכולים, למה שימכור את זה לציבור הרחב, ועוד ב2000$?

סיכוי סביר יותר שיגייס כספים להשקעה ופיתוח מתקדם של התוכנה ויקבל אחוזים מהרווחים שלה…

אסטרטגיות מסחר בשוק ההון 5 – השקעות לטווח ארוך

זמן עסקאות ממוצע: מינימום שנה.

בניגוד לאסטרטגיות מסחר שדיברנו עליהם במאמר, הדגש כאן הוא על ניתוח פונדמנטלי של החברות וניתוח השווקים בהן הן עובדות. הרוב המוחלט של העבודה נעשה בניתוח דוחות ומאפיינים פיננסים, בעוד שאין מסחר בפועל אלא יותר רכישת הנכסים לשנים קדימה בהתאם לניתוח שביצענו והשקעה בהם.

כמובן שניתן גם להמר על ירידת מחיר הנכס עליו נעשה הניתוח, אך הדבר פחות נפוץ בשל שתי סיבות ראשיות:

1) בשורט(מכירה בחסר) אנו משלמים ריבית ולכן זה מוריד מהתשואה הפוטנציאלית לאורך זמן

2) לאורך שנים הסטטיסטיקה מראה כי מחירי נכסים (והמניות בעקבות זאת) נוטים לעלות ולכן עסקת שורט לטווח הארוך הרבה יותר מסוכנת מעסקה בטווח הקצר.

לא ניכנס לעומק יותר מדי של השקעות מפני שישנם המון מודלים וסוגי ניתוחים שונים ונדרש מאמר שלם רק על זה. כותב המאמר אוהב מאוד השקעות ערך ע"פ המתודה של וורן באפט, שמטרתה למצוא נכסים שזולים ביחס למאפיינים הפיננסיים שלהם ולקנות אותם לטווח ארוך.

סיכום

אנחנו מקווים שנהניתם מהמאמר והפקתם ממנו ערך.

ניסינו לאגד במאמר את רוב אסטרטגיות מסחר בשוק ההון, לפחות אלו שאנחנו מכירים שסוחרים מצליחים לעשות כסף ולהישאר רווחיים. לכל שאלה ובעיה אנחנו כאן לעזור לכם!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לקבלת פרטים נוספים

אולי יעניין אותך גם

צור קשר