רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מה זה הר הביטוח ולמה כדאי לרוץ לבדוק את הביטוחים?

גיא בכר
5 ביולי 2021
הר הביטוח

הר הביטוח הוא בהחלט אחד הפיתוחים הגאוניים של משרד האוצר ורשות שוק ההון, זה שמאפשר לנו לקבל תמונה מלאה על כל הביטוחים שלנו ממש בכמה לחיצות כפתור. אז בואו נראה מהו הר הביטוח המדובר? איך משתמשים בו? ואיך אפשר להוזיל את הביטוחים שלנו דרכו? כל המידע כאן בכתבה, אז רווחי מאוד להישאר.

אין זה  סוד שבמשך השנים אנו רוכשים עוד ועוד ביטוחים, חלקם אצל סוכן הביטוח שלנו, חלקם הציעו לנו סוכני מכירות בעת חידוש ביטוח הרכב וחלקם נפתחים באופן אוטומטי דרך מקום העבודה כדוגמת חסכונות פנסיוניים וביטוחי מנהלים. כל אלה מייצרים לנו תיק ביטוח שלעיתים 'עמוס' בפוליסות שאינן נחוצות, או לחלופין מייצרים כפל ביטוחי שהוא העקב האכילס של עולם הביטוח עליו נפרט בהמשך.

מהו הר הביטוח?

הר הביטוח משרד האוצר כשמו כן הוא, סוג של 'הר' שבו מופיעים כל הביטוחים על שמו של אדם מסוים. את המנוע השיק משרד האוצר ורשות שוק ההון והביטוח, על מנת לאפשר לכל אדם לקבל תמונה מלאה על מצב הביטוחים שלו. רק לסבר את האוזן, לפני שהושק הר הביטוח, כדי לדעת מהם הביטוחים הרשומים על שמנו, היה עלינו להתקשר באופן פרטני לכל חברת ביטוח ולבדוק אילו ביטוחים מופיעים על שמנו, וגם לא תמיד יכולנו לקבל את כל המידע במקום, או שבכלל היו מעבירים אותנו ממחלקה למחלקה עד שהיינו מתייאשים.

משרד האוצר הר הביטוח לא מאפשר רק לחשוף את הביטוחים הרשומים על שמנו, אלא גם לאתר כפל ביטוחי שנפוץ מאוד וקיים לפחות אצל 85% מהמבוטחים בישראל. למעשה, מרבית מהמבוטחים משלמים פעמיים ואפילו שלוש על אותו ביטוח זהה, ובשעת האמת הם יקבלו פיצוי רק ממקור אחד. מעבר לכך, על ידי צפייה בתיק הביטוח נוכל גם להוזיל עלויות, כיוון שהרפורמות שינו את שוק הביטוח ויצרו תחרות. וזה עוד לא הכל… ישנן רפורמות ששינו לחלוטין את תנאי הפוליסות כמו הרפורמה בביטוח בריאות, ולכן נוכל להוזיל באופן משמעותי את הביטוח ואפילו ליהנות מתנאים הרבה יותר טובים.

איך משתמשים בהר הביטוח ומה נמצא שם?

השימוש בהר הביטוח נוח מאוד, ונראה כי משרד האוצר יחד עם רשות שוק ההון והביטוח השקיעו רבות בפיתוח המנוע, על מנת לאפשר לכל אחד להיכנס ולבדוק באופן ידידותי את הביטוחים הרשומים על שמו. ניתן להיכנס דרך גוגל לאתר "הר הביטוח" (יש לוודא שנכנסים לאתר הנכון של רשות שוק ההון). כדי להוציא את הביטוחים תצטרכו למלא כמה פרטים אישיים כמו מספר תעודת זהות, תאריך הנפקת התעודה וכמה שאלות לזיהוי.

לאחר הכניסה למידע, תוכלו לצפות בכל הפוליסות הרשומות על שמכם כמו פוליסות ביטוח וכתבי שירות בענפי הביטוח השונים כדוגמת ביטוח רכב, ביטוח תאונות אישיות, ביטוח דירה, ביטוח בריאות, ביטוח חיים ועוד. מלבד זאת, תוכלו לקבל את כל המידע על הפוליסה כמו תנאים, החברה המבטחת, כתבי שירות ועוד.

בכל כמה זמן מומלץ לבדוק את התיק הביטוחי בהר הביטוח?

מכיוון שבכל כמה שנים ישנם שינויים בעולם הביטוח כמו רפורמות וכו', מומלץ לפחות בכל 2-3 שנים לבדוק את תיק הביטוח, כך תוכלו לצפות במחירים, לבצע השוואות מחיר ולוודא שהכיסויים שברשותכם מתאימים לכם באופן אישי וגם התעריפים זהים למחירי השוק. את הבדיקה תוכלו לבצע באופן עצמאי או בעזרת סוכן ביטוח שיבדוק לעומק את הכיסויים השונים ואולי ימצא אלטרנטיביות טובות יותר.

כל הסיבות לבדוק את תיק הביטוח ממש עכשיו

אחרי שהבנו כיצד נכנסים להר הביטוח ומה נוכל למצוא שם, עכשיו כדאי לדעת למה מומלץ בכל 2-3 לבדוק את תיק הביטוח ואיך נוכל באמת להוזיל את העלויות.

רפורמות ותיקונים בתחום הביטוח

אין זה סוד שיש לא מעט רפורמות ותיקונים שונים בתחום הביטוח, חלקם מתפרסמים באתרי חדשות וחלקם פשוט מתפספסים. ברוב המקרים הרפורמות והתיקונים מטיבים מאוד עם המבוטחים ונועדו לייצר תחרות בשוק שתוביל לידי הוזלת התעריפים. הרפורמות מיטיבות לא רק מבחינת עלויות, אלא גם מבחינת כיסויי ותנאי הפוליסה כדוגמת שתי הרפורמות המשמעותיות שיצאו בשנים האחרונות והן:

הרפורמה בתחום ביטוחי חיים – בתחילת שנת 2019 הוציא המומנה על שוק ההון רפורמה חדשה המוזילה את ביטוחי החיים ב- 30-50%. למה זה קרה? כיוון שחברות הביטוח הגדולות תמחרו את הפוליסות על בסיס נתוני התמותה של שנת 2005, אלא שמאז תוחלת החיים התארכה וחלה ירידה משמעותית בשיעור התמותה בשל הרפואה המתקדמת. אם כך, רשות שוק ההון החליטה לדרוש מחברות הביטוח לעדכן בהתאם את תעריפי ביטוחי החיים, וזאת על פי נתוני התמותה החדשים, מה שגרם להוזלה משמעותית בעלויות.

הרפורמה בתחום ביטוחי בריאות – בשנת 2016 יצאה רפורמה חדשה בתחום ביטוח בריאות אשר עסקה בין היתר ביצירת מבנה אחיד לפוליסות הנמכרות בחברות הביטוח. על פי הרפורמה, מבנה פוליסת ביטוח בריאות יהיה אחיד ויכלול כיסויים לתרופות, השתלות, טיפולים מיוחדים בחו"ל וניתוחים. גם מבחינת העלויות הרפורמה עשתה רק טוב וקבעה שחברות הביטוח יוכלו להבטיח את המחירים לשנתיים, ולאחר מכן יוכלו לעדכן אותם בגובה של עד 20% או 10 שקלים בלבד (הגבוה מבניהם). אם כך, גם במקרה זה נוצרה תחרות שהובילה להוזלת התעריפים וקבלת מחירים זולים יותר.

הוזלה משמעותית בעלויות הביטוחים

עוד סיבה מספיק טובה כדי לבדוק באתר הר הביטוח משרד האוצר, היא החיסכון המשמעותי שניתן לייצר. בהמשך לסעיף הקודם של הרפורמות, ניתן לומר שהן יצרו תחרות בשוק, מה שגרם להוזלה משמעותית של המחירים. אולם, גם ללא קשר לרפורמות, לא פעם מבוטחים גילו שהם משלמים תעריפים גבוהים, ייתכן שסוכן הביטוח מכר להם פוליסה והם לא טרחו לבצע השוואות מחיר וסמכו על הסוכן. כמובן שכיום לאור התחרות והתוכניות החדשות, אפשר לחסוך עשרות אחוזים בעלויות הביטוח.

שיפור משמעותי של הכיסויים

מלבד הרפורמות, היו לא מעט שינויים בכל הקשור לתנאי הפוליסה, ולכן בדיקת תיק הביטוח תאפשר לכם לבחון את הכיסויים הישנים ולשפר אותם. מלבד זאת, לא פעם מבוטחים רכשו פוליסות ביטוח אך הם לא בדקו לעומק את הכיסויים ויתכן כי חסרים להם כיסויים מסוימים שדיי רלוונטי למצבם המשפחתי. לדוגמה, אם רווק רכש ביטוח חיים לפני עשור, וודאי רכש סכום כיסוי נמוך, וכיום הוא מרוויח יותר ואולי נשוי עם ילדים, ולכן יצטרך ביטוח חיים עם כיסוי גבוה יותר.

כפל ביטוח

עכשיו הגענו לחלק הכואב יותר שהוא כפל ביטוחי. לצערנו כיום ל- 85% מהמבוטחים יש כפל ביטוחי, חלקם משלמים פעמיים על אותו כיסוי בלבד וחלקם גם שלוש פעמים. למה זה קורה? כיוון שקל מאוד לשכנע אותנו לרכוש ביטוח, במיוחד כשמדובר על ביטוח בריאות, הרי מי לא ירצה לקבל כיסוי פרטי. כפל ביטוחי קורה ממגוון רחב של סיבות והוא נפוץ בביטוח בריאות, חיים, סיעוד, תאונות אישיות ועוד. הסיבות הנפוצות לכפל ביטוחי הן:

  • ביטוח ממקום העבודה ובמקביל ביטוח פרטי (נפוץ בביטוח בריאות).
  • נציג מכירות ממולח מכר פוליסה, אך לא דאג לבדוק אם קיימת זהה.
  • רכישות לא מבוקרות או מהירות.
  • ביטוח כפול דרך קופות החולים וביטוח פרטי.

אלה כמובן רק חלק מהסיבות לכפל ביטוחי, אך חשוב לדעת שבמרבית הביטוחים לא קיים כפל תשלום, כלומר בשעת האמת הפיצוי יהיה ממקור אחד בלבד. אם כך, בעת בדיקת תיק הביטוח נוכל לאתר גם כפל ביטוחי.  

אנחנו מקווים שהפקתם ערך מהמאמר!
מודים לכם על הקריאה ומקווים שנהניתם לא פחות מאיתנו, פורטל "שמענו".
אתם יותר ממוזמנים ליצור איתנו קשר ולגלות על עוד נושאים פיננסיים חשובים, פורטל החדשות שמענו דוגל בצרכנות פיננסית חכמה ומתמקצע בעיקר בתחומי הטבות מס, ביטוחים (לכל סוגם), משכנתאות, פיננסים והשקעות, וזכויות אזרחי ישראל למיניהן.

"שמענו" – עושים סדר בשמועות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

צור קשר