רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

איך להפוך 100 דולר ל100 אחוז – וורן באפט

גיא שדלצקי
25 ביולי 2021
וורן באפט

אנחנו נתקלים בסיפוריי הצלחה של אנשים שהעזו, הימרו על הכל, האמינו, אמונה אמיתית, הם ראו, בדקו, למדו וחישבו את המהלכים שלהם ועם לא מעט מזל, הם השאירו את "מרוץ העכברים" מאחור, וורן באפט, המכונה "האורקל מאומהה" בפעילות מרתקת כבר לא פחות מ-70 שנים, ריכזנו עבורכם בכמה דקות בודדות של קריאה, את סיפור הצלחתו והצמתים החשובות בחייו.

איפה הכל התחיל?

וורן באפט, נשוי לסוזן באפט, אתאיסט, משקיע, בעל מניות, יזם, נדבן, פילנתרופ ומחזיק בפרס כאות הוקרה את מדליית החירות הנשיאותית, נולד ב-1930, באומהה, ארה"ב, אביו עבד כחבר בבית הנבחרים בארצות הברית ובאותה העת וורן החל את לימודי התואר הראשון במנהל עסקים ומיד אחריו לתואר שני בכלכלה,  מסעו בעולם העסקים החל בשנת 1956 באותם הימים היה אז בן 25, החליט וורן שהוא מקים שותפות מוגבלת להשקעות עם הון שגייס ממשפחתו הנאמד על 105 אלף דולר, וורן הוסיף עוד 100 דולר מכיסו.

כעבור מספר שנים, שווי השותפות שהקים, לימים הלכה והגדילה את ערכה, ושוויה נאמד על עשרות מיליוני דולרים וזאת פחות מעשור.

מה וורן באפט עושה כיום?

וורן נחשב כיום לאיל הון אמריקאי, שהשיג את הונו ומעמדו עם לא מעט השקעות מוצלחות עד כדי שהוא כיום נחשב למשקיע הפרטי העשיר ביותר בעולם.

וורן באפט הוא הבעלים של חברת החזקות בשם ברקשייר האת'וויי, ובהערכת הונו האחרונה שנערכה ב2021 נאמד הונו של וורן באפט מעל ל- 110 מיליארד דולר.

הסיכון המחושב של וורן באפט

וורן באפט לא סתם מכונה ה-"אורקל מאומהה", כבר ב-1965 החליט וורן שהוא רוכש חברת טקסטיל שהוגדרה ככושלת בשם ברקשייר האת'וויי, יכולותיו הלא מובנות עזרו לו לזהות את ההזדמנות, וורן רכש את החברה שערכה היה כ-22 מיליון דולר, והפך אותה לחברת השקעות, כיום ברקשייר האת'וויי מוערכת בסכום של כ-248 מיליארד דולר.

המנייה של חברת ברקשייר האת'וויי החלה בשווי של- 19 דולר למניה וכיום היא נחשבת למניה הבודדת היקרה ביותר בכל הזמנים ושוויה כיום של 439,460 אלף דולר למניה בודדת, שם המניה הוא A.BRK.

קחו אויר, המסע ממשיך…

וורן באפט השלים עוד רכישה ב-1970 של חברה לסחר בתלושי הנחה וקופונים בשם "Blue chip stamps", ובימים אלו הוא פעל בעיקר ממטה העסקים שלו שנמצא באומהה, נברסקה שם גדל.

וורן באפט, פועל באופן מאוד ייחודי בפעילותו בשוק ההון ובמסחר במניות, וורן באפט לדבריו אינו סוחר במניות הוא קונה ומתחבר לעסקים שהוא אוהב ושמרגישים לו נכונים לרכישה תחת שמו ולמשך שארית חייו, וורן באפט ידוע כמשקיע מגוון, סולידי באופן יחסי, וורן מתרגש יותר מהשקעות מסורתיות והוא מבין האנשים העשירים בעולם שלא פנו עם השקעותיהם לעולם ההיי טק, חברות טכנולוגיות או תקשורת.

זוהי תכונה חשובה וחשוב שיהיו גם את משמרי המסורת במיוחד בעולם טכנולוגי שמתקדם בלי להביט לאחור.

אחת ההשקעות המפורסמות ביותר, שנעשתה לפני עשרות שנים, שוורן באפט מזוהה היא ההשקעה בחברת קוקה קולה.

גם השמרנים ביותר צריכים מזל

אחת ההשקעות השמרניות בה וורן באפט היה מעורב, הייתה רכישת מניות של חברת- IBM, וורן באפט רכש מניות של IBM בשווי כולל של 10.7 מיליארד דולר.

זהו הכישלון הכואב והשמרני ביותר שחווה מכיוון ששווי מניית IBM איבדה מערכה וגרמה להפסדים בעקבות פרסום דוח כושל, וורן באפט הפסיד באותה העת מיליארד דולר ולאחר פרסום דוח אכזב נוסף לחברת IBM, וורן באפט נפגע בעוד 700 מיליון דולר, וורן באפט במהלך זה חווה את טעם הכישלון ללא ספק.

גישה מיוחדת לעסקים

לוורן באפט גישה ייחודית לשוק המניות, הוא מנסח את רכישותיו והחלטותיו בכך שהוא אינו קונה מניות או רוכש חלקים מחברה, הוא משקיע, ברעיונות, משקיע בחברות, באנשים, שהיה רוצה אותם כחלק מחייו ולאורך כל חייו ככל שמתאפשר.

זוהי דרך חשיבה עסקית יחידה במינה, מרתקת ומעשירה הרבה יותר לטענתו מלשחק בכסף לייצור כסף.

לצחוק כל הדרך אל העושר

נהוג לומר: "מרבה נכסיו, מרבה צרותיו".

לא מעט צמתים חשובים והחלטות הרות גורל שמונחות על הסף שמכריעות לא מעט יזמים, אם הם לא קורצו מהחומר הנכון.

וורן באפט, בחר לחצות את כל הצמתים תוך כדי פיזור הומר בשפע, להלן מספר אמירות מפורסמות היישר מפיו:

כשהתבקש וורן באפט לתת דעתו על תחום העסקים והרכישות היה נוהג לומר:

"אם קונים עסק, זה רק עסק שאידיוט יוכל לנהל, משום שבשלב כלשהו אידיוט ינהל אותו"

 וכשהיה נשאל על עמידות ויציבות, היה נוהג לומר:

"הדרך המהירה ביותר להתרושש מכספכם זה להחזיק קופה עם מיליון דולר ולהשתמש במידע פנים", בסמוך לאמירה זו התחיל לאותת על רצונו לפרוש מניהול קרן ברקשייר האת'וויי ובאחת מהפעמים, נהג בהומור המאופיין לו, והפתיע את המשקיעים על ידי שליחת איגרת שבה הוא כתב והסביר למשקיעים "אני אכן רוצה לפרוש אך מצבי הכלכלי לא מאפשר לי".

מה הקשר של וורן באפט ומדינת ישראל?

באחת מההזדמנויות שהאורקל מאומהה זיהה, הייתה ההזדמנות לרכוש חברה כחול לבן.

בשנת 2006, וורן באפט השלים רכישה של חברת ישקר של 80% ממניות החברה תמורת 4 מיליארד דולר, אך כפי שנהג ביתר עסקיו כך פעל גם מול חברת ישקר והשלים רכישת בעלות מלאה של 100% ממניותיה כאשר רכש את יתר 20% בשנת 2013 תמורת 2 מיליארד דולר נוספים.

מה מעסיק את וורן באפט בימים אלו?

וורן באפט אחד מהאנשים העשירים בעולם, שבשעות הפנאי משחק ברידג' כשותפו של ביל גייטס, לא פעם מזכיר את הדרך הקשה שיש לעבור על מנת לחוות את רגעי העושר הכספי, הוא בז ללא מעט עשירים שקיבלו פרסים אשר לטענתו הפרס עצמו בעל ערך רב מידיי באופן ישיר לכישוריהם של אותם עשירים.

וורן באפט הצהיר שילדיו לא יירשו את מלוא הונו, הם כן יירשו הון מספק לתחילת דרכם העסקית בצורה נוחה ויציבה.

את רוב הונו, לדבריו כ-85% מהונו של וורן באפט, יתרמו למטרות צדקה, סכום זה מוערך בסכום מוערך של 31.4 מיליארד דולר, חלק מהסכום כ- 26.1 מיליארד דולר, יתרמו לכאורה לקרן "ביל ומלינדה גייטס", תחת תנאים אותם ידרוש וורן באפט מהקרן.

יש לציין שוורן באפט ושותפו לברידג' ביל גייטס, מקדמים מיזם שנקרא "התחייבות לנתינה" שמטרתו של המיזם הוא לעודד עוד מיליארדרים מסביב לעולם, לתרום לצדקה את מרבית הונם בחייהם או לאחר מותם.

זהו מיזם מרגש שעלול לשנות בעתיד לא מעט חיים לאוכלוסיות נחותות, מבודדות שמתמודדות עם קשיים ועם התמודדויות של חיים ומוות באופן קבוע, את המציאות הזו הוא רוצה לנסות ולשנות וכמובן להשפיע.

כיום וורן באפט, איל הון בן 91 שמחזיק בידיו הון עתק של מעל ל-75 מיליארד דולר.

וורן החל לתרום כבר בחייו והעביר תרומה בסכום של 46.1 מיליארד דולר בין השנים 2002-2006, ומאז ממשיך לעסוק בפעילות נדבנית במספר זירות, בסופו של דבר כנראה שכולם מבינים שהעושר האמיתי הוא האושר.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

אולי יעניין אותך גם

צור קשר