רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ביטוחים כפולים: 1 מ-3 ישראלים משלם כפול על ביטוח הבריאות

יונתן שלום
4 באפריל 2021
ביטוחים כפולים


ייתכן וכבר שמעתם בעבר את צירוף המילים ״כפל ביטוחים״ או "ביטוחים כפולים". מדובר במצב בו מבוטח משלם פעמיים על ביטוח, אך בפועל הוא מקבל את כספי הביטוח רק על אחד הביטוחים שעשה.

נפגשנו עם אריק שטיינגאוס, מנכ״ל סוכנות לביטוח המבטחת עשרות אלפי לקוחות, כדי להבין את ממדי התופעה, וגם איך ניתן להפוך את הקערה על פיה ולהבטיח שלא תשלמו אלפי שקלים על ביטוחים שאתם לא צריכים.

היי אריק מה נשמע? תן לנו קצת רקע על כפל ביטוחים

כיום ישנם בממוצע כ-6.5 מיליון מקרים של כפל ביטוחים. משמעות הדבר היא שרוב מהמבוטחים בישראל מחזיקים לפחות בביטוח כפול אחד אם לא יותר. על פניו ניתן לטעות ולחשוב שביטוח כפול יניב לנו גם פיצוי כפול על כספי הביטוח, אך למעשה לא כך הדבר ומי שמשלם פעמיים על אותו ביטוח פשוט משלם על אוויר. מכיוון שאת כספי הביטוח הוא יכול לקבל רק על אחד הביטוחים שבחזקתו.

אם כך איך הגענו למצב שישנם כל כך הרבה ביטוחים כפולים?

עד הרפורמה של 2016 היה שוק הביטוחים קצת כמו המערב הפרוע. לא היו הגדרות מדויקות, וחברות הביטוח עשו מה שהתחשק להן. כשסוכן ביטוח היה מתקשר כדי להציע ביטוח ללקוח הוא לא היה בודק קודם לכן אילו ביטוחים מחזיק הלקוח. כך נוצר מצב בו מבוטחים שלא מבינים בעולם הביטוחים עשו ביטוחים כפולים שסתם עולים להם כסף.

35% ממבוטחי הבריאות מחזיקים בכפל ביטוחים

בהחלט. רק כדי שתבין, לפי מחקר שוק שביצעה רשת התחרות ופורסם באתר הממשלה, כ-18-23% מהכיסויים הביטוחיים בביטוחי בריאות הם ביטוחים כפולים. בממוצע יוצא ש-1 מתוך כל 5 ביטוחים הוא ביטוח כפול שאין בו צורך. המבוטחים משלמים אלפי שקלים על כלום והם אפילו לא יודעים זאת. זו פשוט שערורייה.

באחד המקרים הגיעה אלינו לסוכנות אישה בת 45 בשם שרית. היא ידעה שיש לה ביטוחים כי היא דאגה לעשות אותם בעצמה, אבל היא לא באמת הקדישה תשומת לב לאילו ביטוחים יש לה. לאחר שעשינו עבורה בדיקה הסתבר שקרוב למחצית הביטוחים שהיו לה היו ביטוחים כפולים.


במקרה אחר הגיע אלינו פנסיונר בן 61 ששמו יאיר. בניגוד לשרית לדוגמא, שעוד הבינה בערך אילו ביטוחים יש לה, הוא לא ידע דבר חוץ מכך שהוא קנה כמה ביטוחים בשנים האחרונות. אילו ביטוחים הוא קנה ומה הוא באמת צריך, לא היה לו מושג. לאחר שבדקנו לו את תיק הביטוחים גילינו שיש לו ביטוחים שהוא בכלל לא צריך ושרבים מהם כפולים ואפילו משולשים.


שני המקרים הללו הן דוגמאות למצבים שכיחים בהם אנחנו נתקלים עשרות פעמים כל יום, ובשני המקרים הצלחנו לעזור ללקוחותינו לחסוך אלפי שקלים בכל שנה שאחרת היו נזרקים לפח.

"הבעיה היא שאנשים לא באמת מבינים בביטוחים ובורחים מהם כמו מאש."
כיצד ניתן לערוך בדיקת ביטוחים כפולים מבלי להתבלבל מעודף המידע?

פה ישנה נקודת אור עבור המבוטחים. אחרי הרפורמה של 2016 שוק הביטוחים השתנה מקצה לקצה. היום כבר לא צריך להבין דבר בביטוחים כדי להבטיח שלא תשלם כפול. אם בן אדם מבין בפשטות שביטוח כפול לא יעזור לו ורק יעלה לו עוד כסף, הוא מבין שהוא חייב לבדוק במידי את הביטוחים שלו אחרת הוא מפסיד כסף.

ישנן כיום לא מעט חברות וסוכנויות שעוזרות לאנשים להיפטר מהביטוחים הכפולים שיש להם. כל מה שאנשים צריכים לעשות הוא ליצור קשר עם אחת החברות הללו והיא כבר תבצע עבורו בדיקה מקיפה ותגיש לו את כל הנתונים. המבוטח יכול לעבור על הנתונים ולראות שחור על גבי לבן איפה הוא מבזבז כסף על ביטוחים שלא עוזרים לו וכך הוא יכול להסיר אותם.

היופי בדבר הוא שהחברות הללו לרוב אפילו לא גובות כסף על בדיקת ביטוחים כפולים (ובדיקת תיק הביטוח באופן כללי). תראה לי עוד מקום שאליו יגיע לקוח לבדיקה ולא ייקחו לו עליה כסף. כשאתה מכניס את הרכב שלך לבדיקה הכי קטנה במוסך כבר אתה יוצא בקנס של כמה מאות שקלים, אך פה לא צריך אפילו לפתוח את הארנק.

אז החברות הללו עושות את זה רק כי הן מעוניינות לעזור?

בין היתר אבל לא רק אותן חברות שעוזרות למבוטחים מקבלות את השכר שלהן ישירות מחברות הביטוח, הלקוח עצמו לא משלם על דבר. נציג מהחברה מתקשר, מוציא פרטים מהמבוטח בשיחה קצרה ומתאים לו את הביטוחים שהוא צריך בצורה מושלמת ומבלי שיכללו ביטוחים כפולים.

המבוטח לא משלם על דבר ומרוויח חיסכון שמגיע לאלפי שקלים, אם לא יותר, בכל שנה. לכן אני אומר שלא משנה אם אתם חושבים שאתם יודעים מה קורה עם הביטוחים שלכם, זו חובתכם לעצמכם ולכספכם לעשות בדיקה.

תודה שקראתם את הכתבה עד סופה, אנו מקווים שנהנתם מהתוכן.

נשמח להזמין אתכם להמשיך לקרוא על ביטוח חיים בכתבה הבאה.


שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לקבלת פרטים נוספים

צור קשר