שמענו

הוזלת ביטוח חיים: כך תעשו שימוש נכון ברפורמה ותחסכו עד אלפי שקלים

איתי סגל
28 במרץ 2021

בשנת 2019 הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון העביר רפורמה שחייבה את חברות הביטוח להוריד את מחירי ביטוח החיים והבריאות.

במשך השנים חברות הביטוח התייחסו לביטוחי החיים כאל תרנגולת שמטילה ביצי זהב.
הן התעלמו מכך שב-50 השנה האחרונות תוחלת החיים עלתה ב-10 שנים, גם לגברים וגם לנשים. הן גם התעלמו מכך שתוחלת החיים של גברים בישראל נמצאת במקום השלישי בעולם כולו.

אמנם בשנת 2020 הייתה עלייה בשיעור התמותה בישראל, אולם מדובר בעלייה יחסית, בהשוואה לשנה הקודמת, שהתאפיינה בשיעורי תמותה נמוכים, והצפי הוא ש-2021 תחזור להתאפיין בתוחלת חיים ארוכה ושיעורי תמותה נמוכים.

הרפורמה להוזלת ביטוח חיים

ב-2019 רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון מצאה שחברות הביטוח לא עדכנו כבר שנים את תעריפי ביטוחי החיים. על אף העלייה בתוחלת החיים והירידה בסיכונים למקרי מוות, ונתנה הוראה לחברות הביטוח להתאים את הפרמיות של ביטוחי החיים לשינויים שחלו במהלך השנים.

עדכון זה הוזיל את מחירי הביטוח בכ-30%, והיה צפוי שיחסוך לכל המבוטחים 1.5 מיליארד ש"ח במהלך 5 השנים שלאחר הרפורמה.

אולם בפועל הוזלת ביטוח חיים לא הגיעה לכל המבוטחים שזכאים לה. זאת משום שחברות הביטוח שינו את פוליסות ביטוח החיים החדשות, ובהוזלה זכו מבוטחים חדשים בלבד.
אך הן לא טרחו ליידע את המבוטחים הוותיקים על הרפורמה בביטוח חיים ועל הוזלת התעריפים, ועל כך שגם הם זכאים לשלם פחות על ביטוחי החיים הקיימים.

כלומר, מבוטחים שהצטרפו לביטוחי חיים אחרי הרפורמה, משלמים פרמיות נמוכות יותר ממבוטחים ותיקים, למרות שגם אלו זכאים להוזלת ביטוח חיים. מבוטחים ותיקים שרוצים לשלם פחות על ביטוחי החיים שלהם, צריכים לדרוש זאת מחברות הביטוח.

רפורמת ביטוח חיים, מה היא אומרת בפועל?

זה אומר שכמעט כל אדם שיש לו פוליסת ביטוח חיים, יכול לשלם עליה פחות בכל חודש. משמעות הדבר היא חיסכון של עשרות ש"ח בחודש, המצטברים לעשרות אלפי ש"ח במהלך השנים. לא רק זה, אלא גם שהדרישה להוזלת התעריפים היא זכותו של כל מבוטח, והיא פשוטה למדי. זאת משום שכיום קל מאוד להשוות בין תעריפי הפרמיות של חברות הביטוח השונות.

משרד האוצר יצר מחשבון ביטוח חיים שנועד בדיוק לצורך זה. ומטרתו היא להנגיש לכלל הציבור מידע שפעמים רבות מוסתר מהם, ומקשה על השוואת המחירים בין חברות הביטוח השונות. בעקבות יצירת המחשבון נוצר בענף הביטוחים "אפקט כחלון" – תחרות בין החברות השונות על ליבו וכיסו של הצרכן, אשר הובילו להוזלות משמעותיות במחירי הביטוחים, אך עדיין מבוטחים ותיקים צריכים לפנות בעצמם ולבקש את ההוזלה שמגיעה להם במחירי הפוליסות.

רק כדי לסבר את האוזן, רשות שוק ההון בדקה ומצאה שההוזלה יכולה להתבטא בעשרות ואפילו במאות אלפי שקלים במשך 35 שנות ביטוח. בפוסט שפרסמה רשות שוק ההון בפייסבוק ב-11/02/2019 נכתב כי "ההוזלה הצפויה במהלך תקופת הביטוח לגבר לא מעשן, אישה לא מעשנת וגבר מעשן בגיל 30 הרוכשים ביטוח של מיליון ש"ח עומדת על כ-90 אלף ש"ח, כ-56 אלף ש"ח וכ-103 אלף ש"ח בהתאמה".

הוזלה בביטוח חיים
מקור: רשות שוק ההון

רגע, גם לי מגיעה הוזלה בביטוח חיים?

כמו שאמרנו כבר, תוכניות ביטוח החיים השתנו והוזלו למבוטחים חדשים. אבל מבוטחים שכבר יש להם פוליסת ביטוח חיים, צריכים לפנות לחברת הביטוח ולבקש לעדכן את מחיר הפוליסה. חברות הביטוח מחויבות להציע למבוטח פוליסה במחיר מופחת, אבל הן רשאיות לדרוש תהליך חיתום מחדש על הפוליסה ולבדוק את המצב הבריאותי של המבוטח כאשר הוא מגיש את הבקשה החדשה.

למבוטחים בריאים אין בעיה לדרוש מחברת הביטוח מחיר מוזל, וחברת הביטוח חייבת לאשר להם את הפוליסה המוזלת. אך מבוטחים שמצבם הבריאותי הורע מיום רכישת הפוליסה הקיימת, עשויים להיתקל בקשיים, וייתכן שבקשתם לא תאושר.

אם אתה בריא ונותרו לך עוד כמה שנים לשלם על ביטוח חיים, בדוק כבר עכשיו את זכאותך להוזלה בביטוח החיים, ותחסוך אלפי ש"ח בשנה.

נגן וידאו

רוצים לדעת בכמה תוכלו לחסוך את ביטוח החיים שלכם או בכמה תוכלו להגדיל את גובה הפיצוי?
בחרו את קבוצת גילכם והתחילו בבדיקת זכאות להוזלת ביטוח החיים

לבדיקת הוזלה של ביטוחי החיים

בחר את קבוצת גילך כדי לגלות

צור קשר