רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מהי רשלנות רפואית ומתי ניתן לתבוע רשלנות?

גיא בכר
5 ביולי 2021
רשלנות רפואית

רשלנות רפואית היא תחום מדובר מאוד בשנים האחרונות ואפשר להבין למה, הרפואה התקדמה ומציעה לנו שלל טיפולים רפואיים, מה שלא פעם מותירים אנשים עם נכויות קשות עקב רשלנות או טעויות אנוש. רק לסבר את האוזן, על פי נתוני משרד הבריאות כ- 2,000 מטופלים בשנה מתים כתוצאה מרשלנות שניתן היה למנוע.

כאן בכתבה נסקור את המקרים הנפוצים, נבחן מתי ניתן יהיה להגיש תביעת רשלנות רפואית ואיך זה בכלל עובד.

מהי רשלנות רפואית?

העולם מתקדם ואיתו גם הרפואה מתפתחת ומתקדמת במגוון רחב של תחומים, החל מניתוחים מצילי חיים ועד טיפולים אסתטיים מגוונים המוצעים במרפאות ציבוריות ופרטיות. אלא מה, לא פעם טיפולים רפואיים ניתנים בצורה שאינה מותאמת למטופל, כמו גם חוסר תשומת לב, החלטות שגויות, מתן תרופות שאינן מתאימות וכו'. כל אלה גורמים לרשלנות מצד רופאים ואנשי מקצוע, שאגב יכולה להיות גם טעות אנוש. טעויות אלה נקראות בשפה המשפטית 'רשלנות רפואית', ולצערנו לא פעם טעויות אלה הותירו מטופלים עם נזקים גופניים קשים ואף גרמו למוות בטרם עת.

כאן נכנסת לתמונה 'תביעת רשלנות רפואית' המזכה את המטופל הנפגע בפיצוי כספי. רק נציין כי רשלנות קיימת בכל מקצוע בין אם אלה רופאים, חשמלאים, מהנדסים וכו'. למעשה, חובתו של כל בעל מקצוע לנקוט במידת הזהירות בעת עבודתו, ולהשתמש במיומנות שלו במקצועיות על מנת למנוע נזקים ללקוחותיו. אולם במקרה רפואי, רשלנות רפואית מוטלת על כל הגורמים המעורבים, החל מהרופאים המטפלים במטופל, המזכירה, מחלקת רנטגן ועד שולחן המנתחים, כולם חייבים לפעול בצורה סבירה וזהירה פי כמה וכמה לפי מיומנותם.

המקרים הנפוצים של רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בתקופת היריון ולידה

רשלנות רפואית בתקופת ההיריון והלידה נפוצה מאוד. במקרה זה הרשלנות מוגדרת באחד משלבי ההיריון או הלידה שהובילו לנזק לילוד או ליולדת. חשוב להבין שבמהלך ההיריון כל אישה עוברת בדיקות רבות כדוגמת בדיקות אולטרסאונד, שקיפות עורפית, המסת סוכר ועוד. כל טעות באבחון מצד הצוות הרפואי, יכולה להיגרר להחלטות לא נכונות בהמשך ומתן טיפול לקוי שעלול לגרום לנזק לאם ולעובר. זו הסיבה שרשלנות רפואית בתקופת ההיריון והלידה נפוצה מאוד, אך כאמור יש להוכיח את הנזק על ידי עורך דין רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בתחום טיפולים אסתטיים

זהו עוד תחום שבו רשלנות רפואית נפוצה מאוד, הרי תחום האסתטיקה הרפואית מתפתח פלאים ונכנסים מגוון טיפולים המאפשרים לנו לקבל מראה יפה וצעיר יותר. עם זאת, יש לא מעט מקרים של טעויות באבחון, הזרקות בוטוקס בכמות גדולה, טיפולי פנים שגרמו לצלקות, ניתוחי אף שגרמו לבעיות רפואיות, זיהומים בניתוח להגדלת חזה ועוד.

רשלנות בתחום רפואת שיניים

ישנם שני סוגים של רשלנות בתחום רפואת שיניים: טיפולים חיוניים וטיפולים אסתטיים שונים. בשני המקרים אבחון שגוי או אי מתן טיפול מתאים – עשויים לגרום למטופל לנזקים עצומים. ישנם מגוון מקרים של רשלנות רפואית בתחום כמו פיענוח לא נכון של צילומי רנטגן, עקירת שיניים שלא לצורך, טיפול לקוי, טעויות באבחון, פגיעה בעצב בזמן טיפול שורש ועוד. מובן שנזקים אלה יכולים לגרום למטופל לפגיעה פיזית ואסתטית.

אבחנה מאוחרת של מחלות

זהו עוד תחום נפוץ ברשלנות רפואית, הרי פעמים רבות אבחון מהיר ומתן טיפול למחלות מסוימות, יכולים למנוע התפתחות והתדרדרות במצבו של המטופל. חשוב להבין שרשלנות רפואית קיימת גם אם מחלה מסוימת התגלתה בשלב מאוחר מידי והיה ניתן לגלותה לפני ולתת טיפול מונע כדי למנוע את ההתדרדרות שלה ואף למגר אותה לחלוטין. לדוגמה, מקרים של אי אבחון סרטן למרות שהבדיקות נעשו.

מתן תרופה שלא לצורך או שאינה מתאימה

עוד מקרה של רשלנות היא כאשר רופא נותן תרופה שאינה מתאימה למטופל או שהוא רגיש אליה ולא בוצעו בדיקות לצורך גילוי רגישויות. כמו כן, אם ניתנת תרופה שלא לצורך וגרמה לנזק למטופל, זוהי רשלנות, ויותר מזה – גם אם ניתן מינון לא נכון של תרופה אשר גרם להחמרה במצבו הגופני של המטופל.

רשלנות רפואית הנפוצה בתחום הניתוחים

יש לא מעט מקרים נפוצים בתחום רשלנות רפואית אשר הביאו לפגיעה ממשית במטופלים במקרה של ניתוחים, כדוגמת כשלים הקשורים לניתוחים, התאמה לא נכונה של הניתוח למטופל, מתן תרופות שגויות במהלך הניתוח ולאחר מכן, ניתוח שלא הצליח ועוד. בתחום ניתוחים, נהוג לחלק את סוגי הניתוחים לשלושה סוגים: ניתוחים הנחשבים דחופים, ניתוחים אלקטיביים וניתוחים פלסטיים ואלסטיים הנחשבים למשפרי חיים. אגב רשלנות רפואית נפוצה מאוד בתחומי הניתוחים, ולכן כאשר ניתוח לא הצליח מכל סיבה, רבים מתייעצים עם עורך דין רשלנות רפואית על מנת שיבדוק אופציה לתביעת רשלנות.  

המקרים הנפוצים של רשלנות בתחום הניתוחים:

אי ידיעה על מצבו הבריאותי של המנותח

פעמים רבות רופאים אינם חוקרים אודות מצבו הבריאותי של המנותח בצורה מקצועית ומעמיקה, מה שיכול לגרום לניתוח כושל ובמקרים מסוימים אף למוות. במקרה זה, המנותח יוכל לסבול לאחר הניתוח ממגוון בעיות רפואיות שאינן קשורות לניתוח כמו מחלות לב, בעיות מערכתיות, סוכרת ועוד. למעשה, במידה והמנתח היה יודע מראש על הבעיות הרפואיות טרם הניתוח, הסיבוכים יכלו להימנע. זוהי תופעה נפוצה מאוד שבגינה ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית.

אי דיווח למנותח על סיכונים ותופעות לוואי של הניתוח

טרם ביצוע ניתוח מכל סוג, על הרופא לדווח למטופל על כלל הסיכונים הכרוכים בהליך, ובכן על ההשלכות הנלוות לניתוח כמו תופעות לוואי וכו'. יותר מזה, על הרופא להחתים את המנותח על טופס מתאים טרם ביצוע הניתוח או ההליך הרפואי. ישנם מקרים שרופאים שכחו לעדכן את המנותח על סיכונים ותופעות לוואי שונות, כך שהמנותח לא היה מודע להם, ואולי לא היה מסכים להליך במידה והיה מודע, לכן זוהי עילה לתביעת רשלנות רפואית.

אי ידיעה על רגישויות לתרופות וחומרי הרדמה

מנותחים יכולים להיות רגישים למגוון סוגי תרופות וחומרי הרדמה, ולכן על הרופא לבדוק היטב רגישויות טרם ביצוע הניתוח. פעמים רבות רופאים שוכחים לבדוק זאת, מה שיכול לגרום למתן תרופה שאינה מתאימה למנותח וגרימת נזק בלתי הפיך.

השארת חפצים בגופו של המנותח

אומנם אין זה מקרה נפוץ, אך לא פעם אנו שומעים על מספריים לדוגמה שנשכחו בגופו של המנותח, שזהו מקרה קיצון. אולם, ישנם מקרים אחרים נפוצים יותר כמו שכחת חפצים מזעריים כדוגמת צינורית שגרמה לזיהומים בגופו של המנותח. זוהי כמובן דוגמה לרשלנות רפואית שבגינה ניתן לתבוע פיצוי כספי.

איך מגישים תביעת רשלנות רפואית?

הגשת תביעת רשלנות רפואית מורכבת מאוד, כיוון שהמושג רשלנות אינו מוגדר בחוק, אלא בפסקי דין של בית המשפט, אשר מגדירים רשלנות כטעות סבירה של הרופא או הצוות הרפואי. למעשה, מדובר בקושי מסוים, ולכן יש הביא את כל ההוכחות שיוכיחו את מקרה הרשלנות. רק נציין שברוב המקרים קשה מאוד להוכיח רשלנות, ולעיתים נדרשות חוות דעת נוספות של מומחים שאכן יוכיחו כי הבעיה הרפואית נגרמה עקב רשלנות מהטיפול הרפואי הספציפי ולא כתוצאה מהמחלה עצמה.

בשל מורכבות זו, מומלץ להגיש תביעה רק בעזרת עורך דין רשלנות רפואית בעל ניסיון בתחום אשר יודע להילחם מול הגופים השונים. יש לזכור כי התביעה לא נעשית ישירות מול הרופא או הצוות הרפואי, אלא מול מוסדות רפואיים גדולים המגובים במיטב היועצים המשפטיים.

סיכום

אנחנו מקווים שהפקתם ערך מהמאמר!
מודים לכם על הקריאה ומקווים שנהניתם לא פחות מאיתנו, פורטל "שמענו".
אתם יותר ממוזמנים ליצור איתנו קשר ולגלות על עוד זכויות והטבות המגיעות לכם, פורטל החדשות שמענו דוגל בצרכנות פיננסית חכמה ומתמקצע בעיקר בתחומי הטבות מס, ביטוחים (לכל סוגם), משכנתאות, פיננסים והשקעות, וזכויות אזרחי ישראל למיניהן.

אנחנו נמשיך לעדכן אתכם מדי שבוע במה שכדאי שתדעו.
עדיין לא נרשמתם לניוזלטר שלנו? מבטיחים לשלוח רק תכנים איכותיים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

אולי יעניין אותך גם

צור קשר