רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מס חברות – המס הכי חשוב לחברה בע"מ

גיא בכר
29 ביוני 2021
מס חברות

אחד האתגרים העומדים בפני חברות בע"מ, או כאלה שרוצים להפוך לחברה בע"מ, הוא לדעת מה ההוצאות הנוספות הנלוות לעסק שלכם. שכן אחד מהמרכיבים של עסק מצליח הוא שליטה בהוצאות שלו והבנה כיצד לנהל את ההוצאות – הכנסות שלו בצורה הנבונה ביותר.

במאמר זה נדבר על אחת ההוצאות המשמעותיות – מס חברות.

מהו מס חברות?

מס חברות הוא מס הכנסה המוטל באופן יחסי בהתאם לשיעור שנקבע בחוק (נדבר על מס חברות בישראל בהמשך) על חברות בע"מ (ולא על אנשים פרטיים). גובה המס שנדרש לשלם יהיה תלוי בהכנסה, לכן הוא נחשב לסוג של מס, אך מוטל רק על הרווחים ולא על כל ההכנסה (מחזור) של חברה בע"מ. באופן ברור למדי, גביית המס נעשית מתוקף פקודת מס הכנסה (ולא מתוקף גורם ממשלתי אחר).

מס חברות בישראל

מס החברות בישראל היה בעבר בין הגבוהים בעולם – בתחילת שנות השמונים, מס החברות עמד על 61%! מס החברות ירד בהדרגה משנת 1986 בעקבות משבר כלכלי שתקף את ישראל, והרצון של ישראל לצאת מהמשבר, ולהפוך לתחרותיים בזירה העולמית תוך הבנה שהקלה על עסקים ומתן תמריצים לחיזוקם היו הגורמים העיקריים ליריד במס החברות.

כיום מס החברות בין הנמוכים אי פעם, להשוואה נתונים מהעשור האחרון:

 • שנת 2021 עומד על 23%
 • שנת 2020 עמד על 23%
 • שנת 2019 עמד על 23%
 • שנת 2018 עמד על 23%
 • שנת 2017 עמד על 24%
 • שנת 2016 עמד על 25%
 • שנת 2015 עמד על 26.5%
 • שנת 2014 עמד על 26.5%
 • שנת 2013 עמד על 26.5%
 • שנת 2012 עמד על 25%
 • שנת 2011 עמד על 24%

ניתן לראות מגמה ברורה של ירידה במס החברות במהלך השנים, מה שאומר שהמגמה כנראה ותימשך, מה שטוב לעידוד עסקים, ולחברות בע"מ בארץ.

מס חברות בעולם

בעולם, מס החברות מחושב בדומה לישראל, והמס מוטל רק על רווחי החברה בע"מ. לכל מדינה חישובים אחרים. למשל מס החברות בהולנד בשנת 2021 עומד על 15% עד הכנסות של 200,000 יורו וכל יורו מעבר לכך, המס יעלה ל 25% .

בהודו, בעלת מס החברות בין הגדולים: אם אתם חברה בע"מ שמקורה בהודו תשלמו בין 31%-35% (בהתאם לגודל הכנסות החברה), לחברה בע"מ זרה שעושה את עסקיה בהודו תצטרך להיפרד מ 42% עד 44% : הבדל של כמעט 10%! אין ספק שפתיחת חברה בהודו זו משימה לא פשוטה שכן המדינה לוקחת מהחברות נתח מאוד שמן מהרווחים.

לעומת זאת, אם החברה בע"מ נמצאת במונטנגרו, תיהנו ממס חברות חביב ונוח למדי של 9%. ואיך בארה"ב ידידתנו? מס החברות בארה"ב עומד על 21% כשממשל ביידן הנוכחי מציע להעלות אותו ל- 28%.

מס חברות דיגיטלי – פרצה בגדר המס?

יותר ויותר חברות מתחילות לפעול ולהתקיים ברחבי הרשת, ואת המטה שלהם תבחר חברה בע"מ להקים בו מס החברה יהיה נמוך. בנוסף, מבנה החברות הדיגטיליות מקשה על מדינות להעריך עלויות ביחס להכנסות של חברה בע"מ, וממידע זה לגזור את מס החברה, שהרי המס משולם רק על רווחים.

בניסיון לפתור בעיה זו, הוצעו מודלים בעיקר ממדינות האיחוד האירופי להטיל את המס על הכנסות החברה ולא על רווחים, ונתקל בהרבה התנגדויות ולא יצא לפועל, אך חקיקה עצמאית בצרפת ואיטליה שמובילות את הדרך, נשענו על מודל דומה ללקיחת מס.

כמה מס לא שולם מחברות דיגטליות עד כה?
לפי דו"ח שהפיק הארגון הבריטי Fair Tax Mark הוערך בדו"ח שבשנת 2019, 6 חברות הטכנולוגיה המרכזיות בעולם: אפל, אמזון, גוגל, פייסבוק, מייקרוסופט ונטפליקס נמנעו משלם בעשור האחרון מיסים בסך של 100.2 מיליארד (!!) דולר, אותם היו משלמים אם היו משלמות מיסים כמו ענפים מסורתיים אחרים.

מדובר במספרים אסטרונומיים המעידים שכנראה התחום שהכי משתלם לפתוח בו חברה בע"מ, לפחות כרגע – זה תחום הדיגיטל והטכנולוגיה.

המיסוי הדו שלבי – מס על המס

אם אתם בעלי מניות בחברתכם בע"מ, וסיכוי גדול שכן, אז חשוב מאוד לקרוא על המיסוי הדו שלבי.

מיסוי הדו שלבי הוא טכניקת חישוב מס שחל על חברה ובעלי מניותיה ולפיו רווחי החברה, אשר עליהם משלמת החברה מס חברות, יחויבו במס פעם נוספת, בשלב השני, בעת חלוקתם כדיבידנדים לבעלי המניות באותה חברה. זאת כדי להשוות את שיעור המס השולי על היחיד לשיעור המס הכולל שישלם בעל מניות שמושך דיבידנד מחברה בבעלותו.

לדוגמא: בעל חברה בע"מ בשנת 2021, ישלם על 100,000 שקל של רווח – 23,000 שקל של מס חברה (23%) הסכום שנשאר, שהם 77,000 ש"ח מחולקים כדיבידנדים לבעלי המניות, ינוכו בעוד 30% מס וכך בעלי המניות בחברה, יתחלקו ברווח של 53,900 לאחר המס, שזה כמעט חצי מהסכום ההתחלתי.

מס מצרפי

מס מצרפי הוא בעצם הפעולה של הורדת המס בפעם אחת כדי להגיע לסכום של הרווחים לדיבידנדים במקום לעשות את פעולת המיסוי הדו שלבי. ניקח את הדוגמא הקודמת שלנו למיסוי הדו שלבי, ובמקום להוריד 23% מס ולאחר מכן 30% מס נראה שהמס המצרפי בשנת 2021 הוא 46.1%.

אם ניקח את הסכום ההתחלתי של 100,000 במס רווח ונוריד 46.1%  (שהם 46,100 ש"ח) נראה שהגענו בדיוק לאותו מחיר של 53,900 שזהו הסכום המחולק כדיבידנדים.

סיכום

עברנו על מה זה בעצם מס חברות, איך וכמה משלמים. ראינו שישראל ביחס לעולם נמצאת יחסית במרכז של כמה משלמים במס חברות (21% בישראל, לעומת 46% בהודו ו-9% במונטנגרו)

עברנו על הפרצה הדיגיטלית הקיימת במיסוי חברות שעיקר פעילותן ברשת הגלובלית, וכמובן המיסוי על המס חברות בעת חלוקת דיבידנדים.

אתם יותר ממוזמנים ליצור איתנו קשר ולגלות על עוד סוגי מיסוי שונים לעסקים ולאנשים פרטיים פורטל החדשות שמענו דוגל בצרכנות פיננסית חכמה ומתמקצע בעיקר בתחומי הטבות מס, ביטוחים (לכל סוגם), משכנתאות, פיננסים והשקעות, וזכויות אזרחי ישראל למיניהן.

אנחנו נמשיך לעדכן אתכם מדי שבוע במה שכדאי שתדעו.
עדיין לא נרשמתם לניוזלטר שלנו? מבטיחים לשלוח רק תכנים איכותיים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

צור קשר