רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מחשבון מס רכישה

גל עובדיה
26 באוקטובר 2021
תוכן עניינים
מחשבון מס רכישה

מס הרכישה הוא:


המדריך המלא למחשבון מס רכישה: קונים נכס? כך תעשו את זה נכון!

אתם חולמים כבר שנים לקנות בית, והנה הגיע הרגע המיוחל. אז קודם כל בשעה טובה ומוצלחת! אבל רגע לפני החתימה על הסכם רכישה וביצוע עסקת נדל"ן, חשוב לקחת בחשבון את כל העלויות השונות הכרוכות ברכישת דירה, זאת לאור העובדה שמדובר בעסקה הרת גורל שיש לה השלכות רבות על כל תחומי החיים. על כן חשוב לוודא שאתם מודעים לכל ההוצאות הנלוות ולא קונים "חתול בשק". 

בדיוק לשם כך יש לכם מס רכישה מחשבון, שבעזרתו תוכלו לחשב את מס הרכישה המדויק שתאלצו לשלם בעקבות קניית הדירה. אז מה זה מס רכישה? כיצד הוא מחושב? מהו מחשבון מס רכישה? כל המידע בהמשך! המשיכו לקרוא! 


מה זה מס רכישה? 

מס רכישה הוא מס הקבוע בחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) התשכ"ג-1963, המוטל על הרוכשים במסגרת עסקת נדל"ן ורכישת נכס. מס רכישה מוטל על הרוכש בעת רכישת דירה, בית פרטי, מגרש חקלאי או מסחרי ונכסים ייעודיים שונים. מס הרכישה עשוי להיות קבוע וחישובו יהיה בהתאם לשווי הנכס, לחילופין מס רכישה יכול להיות מס מדורג – תלוי בסוג הנכס, כמות נכסים, מצב אישי, מצב רפואי וכדומה. 

מס הרכישה הוא מס שנוי במחלוקת. על פי ההיגיון, מס מקרקעין אמור להיות מוטל על המוכרים. תחשבו על זה, ברגע שאדם מוכר נכס ומרוויח אז הוא צריך לשלם מס עבור הרווח שלו. למשל, מס על הכנסות מעבודה הינו מס המוטל על הכנסה שקיבלנו, או עסק שמשלם מס על ההכנסות שלו, קרי על הרווחים השנתיים שלו. אולם, בניגוד למיסים המוטלים על רווחים והכנסות, מס רכישה הוא מס המוטל על השקעות.


חובת דיווח והצהרת מכירה או רכישת נכס בישראל 

על פי חוק מיסוי המקרקעין, כל מוכר או רוכש נכס בישראל מחויב להצהיר בנוגע לביצוע עסקת מקרקעין תוך 30 ימים מיום ביצוע עסקת הנדל"ן. להלן סוגי טפסי ההצהרה השונים אשר מוגשים למשרדי מיסוי מקרקעין: 

 • טופס 7000 – טופס הצהרה על רכישת דירה או מכירת דירת מגורים שמזכה בפטור ממס שבח, שאינה כוללת זכויות בנייה קיימות. 
 • טופס 7000/ב – טופס הצהרה על מכירה או רכישת דירה מיזם או קבלן
 • טופס 7002 – טופס הצהרה על מכירה או רכישת זכות במקרקעין  מס רכישה מדורג 

כאמור, כאשר אדם רוכש נכס הוא משלם מס רכישה לרשויות המס. מס הרכישה משולם בהתאם למדרגות המס השנתיות ועל פי חוק מיסוי המקרקעין. מדרגות המס נועדו על מנת לקדם את ערך השוויון באמצעות מדיניות שנועדה לאפשר חלוקה שוויונית בזכות לדיור בקרב תושבי ישראל. 


מס רכישה דירה ראשונה – מדרגות מס לשנת 2021 

על פי חוק מיסוי מקרקעין, להלן מדרגות מס רכישה המוטלות על תושב ישראלי שרכש דירה ראשונה: 

 • פטור ממס רכישה לדירה ראשונה – שווי הנכס עד 1,747,865 ₪
 • מס רכישה בשיעור 3.5% – שווי הנכס בין 1,747,865-2,073,190 ₪ 
 • מס רכישה בשיעור של 5% – שווי הנכס בטווח של 2,073,190-5,348,565 ₪ 
 • מס רכישה בשיעור של 8% – שווי הנכס בין  5,348,565-17,828,555 ₪ 
 • מס רכישה בשיעור של 10% – שווי הנכס עומד על 17,828,555 ₪ ומעלה 

מומלץ להשתמש במחשבון מס רכישה על מנת לקחת בחשבון את כל העלויות שתדרשו לשלם במסגרת חתימה על הסכם רכישת דירה. מס רכישה דירה שנייה – מדרגות מס לשנת 2021 

להלן פירוט של מדרגות מס עדכניות (נכון לשנת 2021) המוטלות על רוכש דירה שנייה: 

 • מס רכישה בשיעור של 5% – עד סכום ששוויו 1,294,770 ₪ 
 • מס רכישה בשיעור של 6% – שווי נכס בין 1,294,770-3,884,295 ₪ 
 • מס רכישה בשיעור של 7% – שווי נכס בין 3,884,295-5,348,565 ₪ 
 • מס רכישה בשיעור של 8% – שווי הנכס בין 5,348,565-17,828,555 ₪ 
 • מס רכישה בשיעור של 10% – שווי הנכס  17,828,555 ₪ ומעלה מס רכישה על נכס שאינו מיועד למטרות מגורים

אם אתם מעוניינים לרכוש נכס שאינו מיועד למגורים כגון: מגרש, חנות, מבנה מסחרי וכדומה, חשוב לקחת בחשבון שמס רכישה בגין רכישת מקרקעין שאינו למגורים עומד על שיעור קבוע של 6% משווי הנכס, המס מוטל החל מהשקל הראשון.  מהו מחשבון מס רכישה? 

מס רכישה מחשבון, הידוע גם בשם "סימולטור מס רכישה" נועד לסייע בחישוב מס הרכישה שתדרשו לשלם בגין קניית נכס. מחשבון מס רכישה מבצע חישוב משוקלל, לאחר שלקח בחשבון את כל הגורמים שעשויים להשפיע על גובה המס כגון: הטבות מס לעולה חדש, נכות, רכישת דירה ראשונה, רכישת דירה שנייה וכדומה. חשוב מאוד ואף קריטי, לבצע חישוב מקדים של מס רכישה לפני רכישת נכס, על מנת לדעת בדיוק מהן העלויות הריאליות של קניית הנכס.  מה ההבדל בין מס רכישה למס שבח? 

מס שבח הוא מס המוטל על מוכר הנכס במסגרת עסקת נדל"ן, בעקבות מכירה של מקרקעין בישראל, הבסיס לחישוב מס שבח הוא הרווח שקיבל מוכר הנכס עקב המכירה. לעומת זאת, מס רכישה הוא מס המוטל על קונה הנכס בעקבות רכישה של מקרקעין בישראל. הטבות מס רכישה לנכה 

על פי חוק מיסוי מקרקעין, ישנן הטבות ייחודיות והקלות במס רכישה לנכים. סוגי הנכות שעשויים לזכות בהקלות מס לנכה הם: עיוורון, משפחה שכולה, מחלה קשה וכדומה. 

ברכישת נכס יחיד ששווי עד 2,500,000 ש"ח יינתן פטור ממס עד לסכום 1,747,865 ש"ח (נכון לשנת 2021) וההפרש יחויב ב-0.5% בלבד. 

מעבר לסכום זה, מס רכישה לנכה יעמוד על 0.5% לכל היותר, ללא הגבלה של שווי הנכס, כולל דירות יוקרה. אולם, יש לקחת בחשבון שהטבת מס רכישה לנכה בכדי שהוא יוכל לבדוק במחשבון מס רכישה 2021 תינתן אך ורק פעמיים במהלך החיים, למטרות מגורים בלבד. הטבות מס רכישה לעולה חדש 

עולה חדש זכאי להטבות מס רכישה בעת רכישת דירה למגורים או רכישת נכס לעסק. כאשר הוא רשאי לממש את זכאותו בתוך 7 שנים ממועד עלייתו לישראל. שיעור מס רכישה לעולה חדש לשנת 2021 עומד על 0.5% על שווי נכס עד 1,838,615 ש"ח, מעל לסכום זה מס הרכישה יעמוד על שיעור של 5%.

 ניתן לבדוק מס רכישה מחשבון לשנת 2021.מס רכישה בקניית משק חקלאי 

גם לרוכשי משק חקלאי קיימות הקלות במס רכישה. על פי תקנה 16 בתקנות מס רכישה, רוכש משק חקלאי זכאי להקלות במס. להלן מדרגות מס רכישה בקניית משק חקלאי: 

 •  מס רכישה בשיעור של 0.5% – על שווי משק חקלאי עד סכום 456,905 ₪ 
 • מס רכישה בשיעור של 5% – על שווי משק חקלאי למעלה מ-456,905 ₪ החזר מס רכישה בגין תשלום עודף 

במידה וביצעתם עסקת נדל"ן בעבר, ונראה לכם ששילמתם תשלום עודף של מס רכישה על פי תקנות מיסוי מקרקעין, תוכלו להיכנס למחשבון מס רכישה (סימולטור מס רכישה) מטעם רשות המיסים ולבדוק האם אתם זכאים להחזר מס רכישה בגין תשלום עודף. אם קיימת יתרת זכות לטובתכם תוכלו למלא פרטים באמצעות מערכת מקוונת של רשות המיסים. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לקבלת פרטים נוספים

אולי יעניין אותך גם