רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

106 סיבות למה צריך טופס 106

גיא שדלצקי
21 ביולי 2021
טופס 106

טופס 106 חשוב לדעת ולדרוש מכל מקום עבודה בו אנו עובדים או עבדנו בו בשבע שנים האחרונות טופס שנקרא טופס 106, בין אם אתם שכירים או עצמאיים, כמה דקות קריאה ואתם תבינו למה כל כך חשוב להגיש לעובד טופס 106 מדויק כל סוף שנה בה עבד העובד גם אם עבד בחלקים מאותה שנה.

מכיוון שישראל מדינה שגובה מיסים, ואפילו בין המובילות בחיקוק חוקי מיסים ועדכונים שנתיים לאומת שאר מדינות העולם, שמחייבים ציבור שלם להתנהל מול תשלומים אלו, ולכך נדרשים לא מעט חישובים ידע ובקיאות בחוקי המיסים, בעבר בהווה ובעתיד, ישנם כל מיני דרכים בהם רשות המיסים גובה את המיסים המחויבים בחוק, אחת מהדרכים לגביית המיסים היא גבייה חודשית, בכל חודש אדם צריך לשלם מיסים ובסוף שנה לבצע תיאומים ולבדוק עם חובה עליו להוסיף תשלום מיסים או לקבל חזרה תשלומים גבוהים ששולמו באותו חודש בשל חישוב לקוי, מוטעה, לא מדויק או לא עדכני, במקרה כזה ניתן לקבל החזרים מרשות המיסים בקלות יחסית.

מה יש בטופס 106

בטופס 106 נוכל לראות נתונים שמשמשים אותנו מול גופי המס, טופס 106 מסכם את כלל הנתונים שמרכיבים את השכר אותו הרווחנו מאותו מעביד אצלו עבדנו באותה השנה שמופיע בטופס 106, נוכל למצוא בוא פרוט תשלומי המעסיק, הפקדות למיניהם, ניכויים במידה ויש ובגין מה הניכויים.

טופס 106 משמש את המוסד לביטוח לאומי, החזר מס ותיאום מס מול מס הכנסה, הגשת תביעות מול המוסד לביטוח לאומי ועוד.

עוד יופיעו בטופס נתונים כמו ריכוזים שנתיים, מספר חודשי עבודה וימי עבודה, פטורים, הקלות, נקודות הזכות, הפרשות לביטוחים פנסיונים וקופות חיסכון עבור העובד כגון קרן השתלמות או קופות גמל.

מתי טופס 106 וכמה טפסים נקבל?

"אישור על פי תקנות מס הכנסה – ניכוי ממשכורות"

טופס 106 של רשות המיסים שמרכז את כל הרכיבים מהם מורכב השכר והחובות של העובד השכיר במקום עבודתו באותה העת, במידה ועובד עבד באותה שנה אצל מספר מעסיקים כלומר החליף עבודות או השתנו הבעלים של בית העסק או כל מהלך שגרם להפסקת המעסיק תשלומים מהשומה ממנה שילם עד כה תחייב המצאת טופס 106 לעובד, כך שעובד שכיר שעבר מספר מעסיקים באותה השנה צפוי לקבל מסר זהה של טפסי 106.

החוק קבע שעל כל מעסיק למסור לעובד שעבד אצלו באותה השנה שמופיעה בטופס 106, טופס 106 לא יאוחר מה- 31.3 של כל שנה עבור כל שנה.

חייבים טופס 106

כל אדם שכיר שעבד אצל מעסיק זכאי לטופס 106, אפילו לכמה, אם עבד בכמה מקומות, מה עוד תוכלו לעשות עם טופס 106, מעבר להחזרי מס ותיאום מס, תוכלו לבצע חישוב ולבדוק אם מגיעה לכם החזר דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות לשכירים, תוכלו לבדוק את סכום הפיצויים שקיבלתם בשל פירוק שותפות או פשיטת רגל של מקום העסק בו עבדתם באותה השנה לפי טופס 106, תוכלו לבדוק את דמי הביטוח הלאומי למקבלי פנסיה לדוגמה פנסיונרים שפרשו מוקדם יותר, תוכלו להגיש תביעת נכות מקרן הפנסיה ועוד.

לא קיבלתם מהמעסיק טופס 106 מה עושים?

מעבר להיותו של טופס 106 טופס שמרכז את הכנסותינו כשכירים ממעסיק מסוים, בטופס תוכלו למצוא את הזכויות, הפטורים וההקלות הסוציאליות שעודכנו או אושרו עבורכם במהלך אותה שנת המס בין החודשים ינואר ועד דצמבר בחודשים בהם עבדם בלבד.

אם לא קיבלתם טופס 106 עד התאריך המצוין בחוק, 31.3 באותה שנה, באפשרותכם לפעול במספר דרכים, נסו לפנות למעסיק או למחלקת חשבי השכר ולבקש שישלחו אליכם, לא מעט מקרים הסתבר שהעובד לא קיבל את טופס 106 בשל פרטים אישיים לא מעודכנים כמו, מספר נייד, כתובת לקבלת מכתבים, אימייל וכו', אך במידה ולא הצלחתם ליצור קשר עם אותו מעסיק או שהוא איננו בנמצא, לעיתים ניתן באמצעות המערכת של רשות המיסים, עותק של טופס ה- 106 לאותה השנה או לשנים קודמות, ככל שהחוק מחייב לשמור, כשבע שנים עד שרשות המיסים תהנה מהגנת חוק ההתיישנות על אי התחשבנות המיסים עם האזרח.

106 תשמרו טוב וקרוב

טופס ה-106 שבידכם הינו הטופס המקורי בתנאי שהוא לא שיחזור העתק מאתר רשות המיסים, תשמרו עליו היטב, כי ייתכן ותקלעו למצב שבו תדרשו לטובתכם להציג טפסי 106 גם בשנים שעברו, רשות המיסים ממליצה באופן רשמי לשמור את הטופס עד תקופה של לא פחות משבע שנים.

עבדתי ולא קיבלתי כסף, מגיע לי טופס 106?

שימו לב טוב טוב, מעסיק חייב לשלם לעובד עבור כל תקופת עבודה, לרבות התלמדויות , הכשרות מקצועיות, שהייה במקום העבודה גם אם התקבלתם לעבוד לפני או אחרי זמנים אלו וגם במידה והמעסיק בחר לא להעסיקכם בסופם, על תקופות ימים ושעות אלו מחויבים המעסיקים בתשלום שכר על פי חוק, הוא חייב לשלם ולהצהיר על כך בטופס 106 השנתי של אותו עובד.

בטופס 106 המעסיק חייב לכלול שעות השתלמות או הסמכה, תקופות התלמדות למקצועות השונים, ימי חפיפה, תקופות ניסיון גם אם הוחלט לא להעסיקו בתום ימי הניסיון, זמני הכנה למשמרת בפרט אם ההכנה כוללת פעולות פיזיות אבל לא רק, שמני נסיעה לרבות זמני הגעה וחזרה מהעבודה הביתה הכוללות מרחקים שונים בין עובד לעובד, ישיבות צוות, אירועי חברה חוסר במכירות או לקוחות והמתנה או שהייה במקום העבודה לבקשת המעסיק, לינה במקום העבודה, ועוד לא מעט מקרים בהם לא מעט מעסיקים אינם מודעים לחובה לשלם לעובד אך הם מחויבים והסיבה לכך היא בעיקר זכויות הפנסיה שאינן משולמות בגין אותה תקופה ופוגעות בעובד ובזכויותיו העתידיות.

מעסיק שלא יצהיר על אלו בטופס ה-106 יפגע לעובד גם בוותק שעלול לפעמים להיות גורלי, דמי הבראה, פיצויים בפיטורים ובזכאות לדמי אבטלה בגין ימים אלו עבורם לא דרשנו תשלום או שלא קיבלנו עבורם תשלום בשל חוסר ידיעת החוק על ידי אותו מעסיק.

הכל מופיע בטופס 106

קבלת טופס 106 זו זכות אוטומטית וגם על ימים כמו אלו שציינו שעבורם לא נקבע שכר, אותו מעסיק מחויב בתשלום שכר מינימום עבור תקופות אלו ולהצהירם כחלק מריכוז הנתונים, מעסיק שלא ינהג כך מסתכן בעבירה על חוק שכר המינימום והעובד יכול להגיש תלונה נגד אותו מעסיק, ולדווח ליחידת האכיפה של חוקי העבודה, לתבוע את המעסיק בבית הדין האזורי לעבודה בה יכול העובד לדרוש תשלום שכר, פיצויי פיטורים, זכויות סוציאליות, והכל ידווח וירוכז בטופס 106 בסוף אותה השנה.

טופס 106 חי וקיים

עובד שעבד אצל מעסיק כזה או אחר בעבודה מסוימת, לא יהיה רשאי לוותר על תשלום או על שכר המינימום עבור עבודתו, במיוחד על התקופות שציינו, גם אם העובד הסכים ומבקש זאת המעסיק יהיה חייב בתשלום שכר מינימום, מאידך אם העובד עובר הכשרה המעסיק יכול לדרוש תקופת העסקה מינימלית או להשיב את עלות ההכשרה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

צור קשר