רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הון חוזר, מה זה אומר?!

גיא בכר
4 ביולי 2021
הון חוזר

כולם מתנהלים באופן שוטף מול רשויות המיסים, התשלומים, רווחים והוצאות מחויבים בדיווח אל מול אותן רשויות, אך האם מקבלים מהן לפעמים בחזרה? האם הון חוזר מגיע לכל אחד?

פורטל שמענו החליט לעשות סדר לקוראיו ולהסביר אחת ולתמיד מהו הון חוזר.

הון חוזר – הנוסחה

הנוסחה אומרת כך – ההפרש בין נכסיי העסק, כלומר אותם נכסים שעסק מציג בדוח מאזן הנכסים שלו שהם משאבים כמו חסכונות, השקעות, מזומנים ושווי מזומנים, חובות של לקוחות, וכל מה שיכול בית עסק להמיר לכסף בצורה מהירה של עד שנה בדרך כלל, אל מול ההתחייבויות וההוצאות השוטפות שאותן חייבים לשלם בתקופה של עד שנה ושהן מדווחות בדוח מאזן החברה, התחייבויות אלו כוללות חובות לספקים ונותני שירות לעסק, התחייבויות כלפי מקדמות, הלוואות שהעסק לקח לזמן קצר של עד שנה או החלק היחסי מאותה ההתחייבות, שכר עובדים, תשלומי מס וכלל תשלומי החובה.

אם כך ההפרש בין הכנסות העסק להוצאותיו מייצגים הנזילות לאותו עסק לטווח הקצר, דבר שמשפיע על מנגנון קבלת ההחלטות באופן שוטף.

למה חשוב להבין מה זה הון חוזר?

באמצעות חישוב הון חוזר מדויק, אמין ונכון ניתן לאפיין את מצב נזילות החברה.

ייתכן מצב בוא חברה בעלת הרבה נכסים ומדווחת על רווחיות גבוהה אך יחד עם זאת ללא בדיקת ההון החוזר של אותה חברה לא נדע האם החברה נזילה או לא, זהו נתון שכל בעל עסק חייב להבין כדי לתכנן מהלכים שיקבעו את עתיד העסק.

הון תפעולי

מצב של עודף סחורה ומלאים ומנגד גם דרישת השוק נחלשת, במצב הזה חברות הייצור יגדילו לספקים את האשראי בשל ירידת הביקוש, המוכרים עצמם ינסו לתפעל את ההון הקיים על מנת להפטר מאותה פירמה או על מנת לצמצם נזקים, החלטה נכונה כלפי מהלך כזה תתאפשר אך ורק כאשר חברה שולטת ויודעת את מאזן ההון החוזר שלה.

כאשר מחשבים הון חוזר יש לשים לב למאזן של הפרשי העיתוי בין ההכרה בהוצאה לבין מועד התשלום בפועל, לדוגמה מלאי מוכר כהוצאה מידית אך נמכר לאורך השנה.

*נורת אזהרה*

באמצעות חישוב הון חוזר נוכל להבין את מצב העסק, לעיתים המצב חמור ובאמצעות חישוב ותכנון נכון של ההון חוזר נוכל לנקוט פעולות שעלולות להשפיע על עתיד העסק, החלטות לא נכונות והתעלמות מנתוני חישוב ההון עלולות לגרום נזקים בלתי הפכים עד כדי פשיטת רגל.

כך נזהה את הרווחים שלנו

עסקים מתנהלים בצורה של חישוב הוצאות אל מול ההכנסות, כאשר עסק מצליח להרוויח כסף ולאורך זמן, הדבר יוביל לעודף כסף בקופה של העסק, במידה ואותו הכסף אינו משמש יותר את בית העסק לתשלומי כלל ההוצאות שציינו, כסף זה יחשב כרווח של אותו בית העסק ויאפשר לו לתכנן התרחבות.

מנגד במידה ועסק לא מצליח להכניס מספיק כסף אל מול התחייבויותיו השוטפות, עסק זה עלול להבין זאת על ידי חישוב הון חוזר ועל ידי כך להחליט שעליו לסגור או לצמצם נזקים טרם סגירתו, מתוך הבנה שלא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו למשך עוד הרבה זמן, לכן, כל בעל עסק מקפיד על חישוב הון חוזר מדויק בכדי להימנע ממצבי הון חוזר שלילי וכמובן שנקיטת מהלכים נכונים בזמן הם אלו שיעשו את ההבדל בין עסק רווחי או עסק שעתידו להסגר.

הון חוזר נטו

זהו הכסף שנשאר לעסק לאחר ניכוי הוצאותיו והתחייבויות, זהו הכסף שמאפשר לעסק לנשום ולהמשיך לפעול בצורה רווחית אם הוא ידע להתנהל נכון ולשמר את ההון החוזר נטו שלו, לאחר שבעל עסק מחשב את כל הוצאותיו לרבות חובות, משכורות, רכישת סחורה וכו' הוא יבקש להבין את הכנסותיו מאותם נכסים שבבעלותו לרבות נכסים מניבים, מזומן ושוויו, חובות של לקוחותיו וכו' כך יוכל לחשב את סיכוייו להצלחות או לכישלונות.

הון חוזר נטו מעיד על עסק חזק ויציב שככל הנראה מתנהל נכון עם חישוב ההון החוזר, שפעמים רבות משפר את רווחיותו של אותו בית עסק על ידי ייצור כסף וניצולו לצמצום סיכונים.

זמן = כסף

הון חוזר מושפע בעיקר מזמן ומכסף, כולנו מבינים שזמן שווה כסף.

לדוגמה, סחורה שיושבת במחסן למשך זמן רב ללא שימוש כלשהו ולא מוצאת למכירה, תבזבז מקום ולעיתים אף את מתפוגתה ולבטח מרווחיות העסק אותו אנו בוחנים, במקרה זה נוכל לשפר את מאזן חישוב ההון החוזר על ידי כך שנבין שכל יום שלא ננצל את הסחורה לייצור כסף הרי שאנו מפסידים, יכולנו למכור את הסחורה ולהשתמש בסכום המכירה לצמצם התחייבויות אחרות, כמו למשל צמצום זמני התשלום לבעלי חוב כלפיי עסק, השגת תנאי אשראי טובים ועוד, אלו פעולות שעסק נוקט בכדי שמרבית רווחיו יהיו כמה שיותר מהר בידיו על מנת שיוכל למקסם את השקעותיו ורווחיו העתידיים.

חישוב הון חוזר בעסק חדש

נכון שבעסקים וותיקים חישוב הון חוזר מעיד על חוסן כלכלי, כוח ויציבות כמו גם לחזות את נפילתו או כשליו. אך חישוב הון חוזר הוא חשוב לא פחות גם לעסקים חדשים, מכיוון שחלק גדול מהשקעתם מוקדש לרכישת מלאים והשקעות ראשונות לצורך הקמה כמו המוצרים, חומרי גלם, תנאי העסקה והשכרה, לכן עסק חדש חייב תכנון נכון ומדויק שיאפשר לו לנקוט בפעולות הנכונות ביותר שישפרו את סיכויי ההצלחה שלו להמשיך ולהתקיים בצורה רווחית כבר מההתחלה – על ידי הקדשת חלק לא מבוטל מהשקעותיו לנכסים מוכרים בחישוב ההון החוזר שלו.

איך לשפר את יחסי ההון החוזר לעסק שלך?

 במידה והעסק עומד בפני קשיים שנובעים מנזילות, עדיין לא מאוחר ויש באפשרותך להחזיר את המצב שבו ההון השלילי שווה למצב ההון חיובי או לכל הפחות לצמצם את הפערים ואולי על ידי כך תשפר את סיכויי ההצלחה של העסק שלך.

הפעולות שכל עסק חייב לעשות על מנת לשפר או לשמר את חישוב ההון החוזר שלו:

  • בדוק את תנאי הגבייה בעסק ובדוק אם ישנה אפשרות לשפר תנאים אלו כלפי העסק.
  • דאג לשפר מעת לעת את תנאי האשראי של העסק על פי מצבו הכלכלי.
  • במידה ויש נכסים שניתנים למימוש, אל תחכו תמכרו ושפרו את נזילות העסק.
  • ערכו ספירות מלאי ובדקו האם יש מלאי שאינו מנוצל או אינו מתנהל כראוי.
  • אתרו הוצאות שניתן לצמצם בהן.
  • קחו הלוואה  נוחה לצורך שיפור מאזן ההון החוזר

הון חוזר חיובי זה טוב אבל שימו לב!

במידה ומצבכם הוא הון חוזר חיובי גבוה מידיי, גם זה עלול להעיד על מספר כשלים כמו עודפים במלאי לא מוצדקים, עודף כסף שאינו מושקע בצורה אופטימלית, אולי התחייבות שאינה התקיימה וכו'

בואו נסכם

חישוב הון חוזר, הוא המדד הכי חשוב בעסק על מנת לעזור לנו להעריך את יכולותיו של אותו העסק. שימו לב שהנכם מקדישים את מלוא תשומת הלב והעבירו ביקורות קבועות מעת לעת על ההון החוזר של העסק, תאתרו מוקדם יותר כשלים או בעיות שעלולות לצוץ ותוכלו לפעול בהקדם למניעתם. כך העסק שלכם יהיה יציב ויספק לכם ביטחון וצמיחה כלכלית.

אנחנו מקווים שהפקתם ערך מהמאמר!
מודים לכם על הקריאה ומקווים שנהניתם לא פחות מאיתנו, פורטל "שמענו".
אתם יותר ממוזמנים ליצור איתנו קשר ולגלות על עוד סוגי מיסוי שונים לעסקים ולאנשים פרטיים פורטל החדשות שמענו דוגל בצרכנות פיננסית חכמה ומתמקצע בעיקר בתחומי הטבות מס, ביטוחים (לכל סוגם), משכנתאות, פיננסים והשקעות, וזכויות אזרחי ישראל למיניהן.

אנחנו נמשיך לעדכן אתכם מדי שבוע במה שכדאי שתדעו.
עדיין לא נרשמתם לניוזלטר שלנו? מבטיחים לשלוח רק תכנים איכותיים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

אולי יעניין אותך גם

צור קשר