פורטל פיננסי חדשני

פורטל פיננסי חדשני

דף הבית | השקעות | מה אתם חייבים לדעת על הון חוזר לשנת 2022?

מה אתם חייבים לדעת על הון חוזר לשנת 2022?

אוריה קוריש
30 בנובמבר 2021
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
תוכן עניינים

הון חוזר כאשר מנהלים חברה או עסק, יש לשים לב ולעקוב אחר מצב ההון החוזר. ההון החוזר של החברה הוא מדד אמין המשקף את מצבה הכלכלי ולכן לא כדאי להתעלם ממנו. אז מהו הון חוזר? ואיך מתנהלים איתו נכון? כל המידע החשוב בהמשך! הישארו איתנו!

הון חוזר

אם אתם בעלי עסק, המושג "הון חוזר" מוכר לכם היטב. מדובר בסוג של מדד לחוסנו ויציבותו של העסק, כאשר הון חוזר שלילי, מאידך, יכול להיות הסימן הראשון לקריסה ואפילו להגעתו של העסק לפשיטת רגל. 

למעשה, ניהול נכון של הון חוזר בעסק, הוא קריטי לעמידותו וליכולת שלו לשגשג, לצמוח ולהכניס רווחים. הון חוזר שלילי מעיד על חוסר נזילות בעסק או החברה, כלומר מחסור בכסף מזומן למימון הוצאות שונות, גם אם החברה היא לכאורה עתירת נכסים ורווחית, מכיוון שלא ניתן לתרגם את הנכסים הקיימים לכסף מזומן, בטווח הזמן המיידי.   

הירשמו לניוזלטר "שמענו" וקבלו בזמן אמת את כל החדשות, הנושאים והעדכונים הפיננסים החמים!

מה זה הון חוזר?

כסף נזיל לשימוש, או תזרים מזומנים, הכרחי לפעילות שוטפת ולהמשך הקיום כל עסק. הכסף יוצא מבית העסק ונכנס אליו, כאשר הרווחים, הם ההפרש בין ההכנסות להוצאות והם אלה שמאפשרים לעסק להמשיך להתקיים ואף להתרחב. כאשר אין רווחים ואין הון חוזר, העסק לא יכול להמשיך עוד את פעילותו ויהיה חייב בשלב זה או אחר, להיסגר.

שני אפיקי ההוצאות המרכזיים של כל עסק, הם עלויות רכישת המלאי, בין אם אלה מוצרים, חומרי גלם וכדומה, וכן תשלומים לספקים. אפיקי הרווח העיקריים, הם בעלי חוב או לקוחות, הפורעים את חובותיהם והון עצמי שמקורו יכול להיות בהלוואות או גיוס ממון ממוסד פיננסי.

הון חוזר, או "הון חוזר נטו", הוא הכסף הנזיל שנותר בחשבון העסק, לאחר ניכוי ההוצאות לטווח של השנה הקרובה (כמו: משכורות לעובדים, חובות לספקים, הלוואות קצרות מועד וכדומה), מתוך כלל הנכסים השוטפים של העסק (כגון: שווי המלאי, כסף מזומן, ניירות ערך ועוד).

למעשה, הון חוזר הוא המאזן או ההפרש, בין הנכסים השוטפים להתחייבויות השוטפות והוא מתאר את מצב הנזילות לטווח הקצר בעסק. גובהו של הון חוזר מושפע מהאשראי שהעסק נותן ללקוחותיו, כמויות המלאי שהוא מחזיק, בניכוי האשראי שהעסק מקבל מהספקים העובדים מולו.

ניהול נכון של הון חוזר, משמעותי גם כאשר פותחים עסק חדש ולמעשה מהווה תנאי הכרחי להקמתו והמשך פעילותו. חשוב משום כך, להקדיש חלק מכספי ההשקעה בעסק, ברכישת נכסים שיפיקו הון חוזר, למשל חומרי גלם ומלאי, שיאפשרו את הייצור או השיווק של המוצרים שיביאו הכנסות.

המושג הון חוזר, כולל בתוכו את ההון החוזר התפעולי ואת ההון חוזר מימוני של העסק. ההון החוזר התפעולי, מבטא את הנכסים שוטפים התפעוליים, בניכוי ההתחייבויות השוטפות התפעוליות של העסק. ההון החוזר המימוני, לעומת זאת, מבטא את הנכסים המימוניים (כלומר, את יכולתה של החברה לקבל מימון מהבנקים או מהבורסה), בניכוי ההתחייבויות המימוניות של החברה.

איך תתכננו ותנהלו נכון את ההון החוזר? 

תכנון נכון ויעיל של הון חוזר, יספק לחברה מימון שוטף ויחסוך את הצורך להיעזר בהלוואות. הון חוזר מבטא את צורכי המלאי של החברה ומה שמאפשר לה לספק את הביקושים השוטפים של לקוחותיה. צורכי המלאי תלויים במוצרים שהחברה משווקת או מייצרת, מהירות קבלת התשלומים מהלקוחות והמהירות בה מספקים הספקים את המלאי.

במקרה שבו מלאי של סחורות שוכב במחסני החברה ואינו נמכר, הכסף שהושקע בו לא עובד עבור החברה. בנוסף, הסחורה עלולה להפוך עם הזמן לפג-תוקף (כשמדובר במזון ותרופות), או בלתי רלוונטית במקרים אחרים, לאור שינויים באופנה או בטעם הקהל, חילופי העונות, חידושים טכנולוגיים וכדומה. הסחורה השוכבת במחסני החברה, עלולה במקביל לאבד מערכה הכספי, גם בשל שינויים בערכי המטבע או מדד המחירים. מסיבה זו, אין להקל ראש בחשיבותו של ניהול נכון של הון חוזר, לשמירה על יציבות העסק.

שיפור היחס של הון חוזר ב-6 צעדים

עסק שנקלע למצוקת נזילות, יכול לנקוט בכמה צעדים לאיזון ההון החוזר ולחיזוק יכולת ההישרדות והצמיחה:

  1. למצוא דרכים להתייעלות ולצמצום בהוצאות החברה או העסק.
  2. לבדוק את המלאי הקיים במחסני החברה ולברר עד כמה הוא מנוצל והאם יש החזרות של מוצרים.
  3. לשפר את מנגנון הגבייה מהחייבים, כלומר לקוחות החברה.
  4. לבדוק האם יש לעסק או לחברה נכסים כלשהם שניתן לממש כדי לשפר את מצב הנזילות.
  5. לקחת הלוואה לשיפור הנזילות.
  6. לנהל משא ומתן עם הבנק על שיפור תנאי האשראי הניתנים לעסק.


מה קורה כאשר ההון החוזר גבוה מדי? 

מהצד השני, גם הון חוזר חיובי או גבוה מדי, עלול להיות בעייתי. מדובר במצב שיכול להיות תוצאה של כשלים בניהול העסק, כמו עודפי כסף נזיל שאינו מושקע ביעילות, או עודפי מלאי שאינם מצדיקים את עצמם.

כדי לשפר את היחס של הון חוזר בחברה, יש לתכנן נכון ובצורה יעילה את היקף רכישת המלאים. ככל שהחברה תנהל את המלאי שברשותה בצורה יעילה ונכונה יותר, כך תגדל נזילות המזומנים בעסק ובמקביל גם יקטן הצורך בחללי אחסון.

בהקשר של הון חוזר, יש להדגיש שכאשר מדובר בנכסים שוטפים או התחייבויות שוטפות, מדובר בכאלה שיתורגמו לכסף מזומן במהלך השנה שלאחר מכן. לחברות בענפים מסוימים כמו ענף הבנייה למשל, אורך חיים תפעולי גבוה יותר, בשל אורכם של שלבי התכנון והבנייה השונים ועשוי להגיע לכשלוש שנים. את ההתחייבויות הללו, ניתן להציג במסגרת החשבונאות כהתחייבויות שוטפות, אבל ההון החוזר לא יבטא באמת את מצב החברה לשנה הקרובה.


מהו גרעון כרוני בהון חוזר וכיצד מתמודדים איתו? 

גרעון כרוני בהון חוזר, הוא מצב של חוסר בתזרים מזומנים, המתמשך לאורך זמן. במצב כזה, החברה עלולה להתקשות בפירעון של ההתחייבויות השוטפות שלה.

אבל לעיתים, גירעון כרוני בהון חוזר לא מבטא מחסור במזומנים, מכיוון שהתזרים מכסה אותו. כלומר, התזרים יכול להיות פתרון לגרעון בהון חוזר. הפתרון הקבוע, גלום בהון החוזר התפעולי, כלומר הנכסים בניכוי ההתחייבויות.

ההון החוזר התפעולי, מבטא את מעמדה של החברה בשוק. ככל שהיא חזקה יותר, היא תרשה לעצמה לתת אשראי נמוך יותר ללקוחות ולדרוש אשראי גבוה יותר מהספקים. כלומר, לדרוש מהלקוחות לשלם מהר ואילו את התשלום לספקים, לדחות ככל האפשר. ההפרש הזה, מספק לחברה את הכסף הנזיל למימון פעילויותיה.

רשות ניירות הערך רואה בגרעון בהון החוזר, אור אדום באשר למצבה של חברה והוא מהווה אחד המרכיבים של "מדד אלטמן", לזיהוי מוקדם של כשל אשראי של חברות, אבל יש חברות שמצליחות להמשיך להתנהל עם גירעון מתמשך בהון חוזר, בזכות מימון מהספקים ולעתים גם באמצעות גלגול חובות פיננסיים.


הון חוזר מאוזן – ניהול עסק מיטבי 

ההון החוזר הוא מושג שכדאי להכיר כשמבקשים להקים עסק ולנהל אותו נכון. הון חוזר נמוך, הוא מדד למצב נזילות בעייתי של חברה, גם אם היא לכאורה בעלת רווחיות.

כדי שחברה תהיה בריאה ותמשוך אליה משקיעים פוטנציאליים, היא זקוקה למצב של הון חוזר מאוזן. ניתן להגיע למצב כזה באמצעות שימוש בכלים לתכנון יעיל של המלאי בהתאם לצרכים, במקביל לצעדים כגון: השגת תנאי אשראי ארוכים יותר מהספקים והקפדה על גביית חובות יעילה ומהירה מהחייבים.

קבל הצעה להשקעות מובילות

✔️הצעה אטרקטיבית לניהול תיק השקעות מקצועי
✔️חשיפה להשקעות אלטרנטיביות מובילות בתשואה
✔️השוואת ביצועים בקרנות וקופות פעילות

 

טיפים על השקעות:

✔️מחפשים להשקיע את כספכם בתבונה? ידע זה כוח! כדאי להשקיע זמן בלמידת השוני בין השווקים הקיימים והיתרונות לכל שוק.
✔️כדאי להשתמש במחשבונים פיננסים ולחשב את התשואה, הריביות, הוצאת המיסוי ומשתנים פיננסים נוספים.
✔️כדאי להכיר כלים לניתוח טכני וניתוח פונדמנטלי באמצעות אינדיקטורים וכלים טכנולוגיים הזמינים בשוק ההון ובמסחר בבורסה.
✔️השתמשו במינוף ההון העצמי שלכם בהשקעות ובחנו את הריבית ורמת המינוף הניתנת לכם על ידי הגוף הפיננסי.
✔️גוונו את ההשקעות שלכם – אל תשקיעו את מירב כספכם בערוץ השקעה אחד, מומלץ להיחשף גם לנכסים אלטרנטיביים.

מאמרים נוספים בנושא

חיפוש

הירשמו לניוזלטר שמענו ותיהנו
מתוכן פיננסי מעשיר

קבל הצעה להשקעות מובילות

✔️הצעה אטרקטיבית לניהול תיק השקעות מקצועי
✔️חשיפה להשקעות אלטרנטיביות מובילות בתשואה
✔️השוואת ביצועים בקרנות וקופות פעילות

 

תנאי השימוש

מבוא:

ברוכים הבאים לאתר "שמענו" בכתובת https://shamanu.co.il/ להלן: "האתר"), מופעל על ידי חברת בלו ג׳ירף קונסולטינג בע"מ (להלן: "מפעילת האתר").
"אתר" לצורך תנאים אלו ייחשב גם כל דף נחיתה ו/או כל אתר אחר אשר מכיל קישור המפנה לתנאים אלו.
האתר הינו מגזין כלכלי חברתי עם תכנים וכתבות בנושאי פיננסים וביטוח.
כמו כן האתר מקשר בין גולשיו לבין גופים פיננסיים, משתמש אשר השאיר את פרטיו ונרשם באתר יקבל פנייה ממספר גופים פיננסיים.
באתר ניתן יהיה להשאיר פרטים על מנת לשמוע על הטבות מס/רפורמות חדשות בביטוח, בדיקה של קופ״ג וכו.
"תכנים" באתר זה ייחשבו כ: כתבות, סקירות, נתונים, ידיעות, ניתוחים, תכנים, הערכות, בטקסט, בתמונות ו/או בקול ו/או בוידאו, שיועמדו לרשות הגולשים באתר, וכן בכל אמצעי שהוא, לרבות מכשיר קצה, הקיים כיום, או יהיה קיים בעתיד, המאפשר צפייה בתכנים, בין אם תכנים אלו בבעלות מפעילת האתר ו/או האתר ובין אם הם בבעלות צד ג', המאפשר לאתר ו/או למפעילת האתר זכות שימוש בהם (להלן: "התכנים").
האמור בתקנון זה בלשון זכר, הינו לשם הנוחות בלבד והתקנון מתייחס לבני שני המינים באופן שווה.
אנא קרא את תנאי השימוש בעיון ובקפידה, שכן תחילת השימוש באתר מעידה כי הנך מצהיר כי קראת, הבנת ואישרת את תנאי השימוש, וכי לא תהא לך או למי מטעמך כל טענה ו/או דרישה ו/או תביעה כנגד החברה ו/או מי מטעמה בכל הקשור לתנאי שימוש אלה. אם אינך מסכים לתנאי השימוש אלה, כולם או כל חלק מהם, אינך רשאי לעשות שימוש באתר זה לכל מטרה.
מפעילת האתר זוקפת לזכותה את הזכות לשנות את תנאי השימוש באתר ללא כל הודעה מוקדמת לגולשי האתר ולא יהיה בכך בכדי לגרוע מתוקפו של התקנון ותחולתו.

הרשמה לאתר:

משתמש אשר נרשם ו/או השאיר את פרטיו באתר, מצהיר כי הוא עושה זאת ומסכים כי גוף פיננסי (צד ג') יחזור אליו.
שים לב! אינך חייב על-פי חוק למסור את הפרטים והמידע האישי. מסירתם תלויה בהסכמתך וברצונך החופשי בלבד. מסירת פרטים שגויים, או אי מסירת מלוא הפרטים הנדרשים, עלולים למנוע ממך את האפשרות להשלים את הרישום, לפגוע באיכות השירות הניתן לך או באפשרות לקבלו, וכן לפגוע ביכולת ליצור איתך קשר, במידת הצורך.
הנך מצהיר כי מפעילת האתר רשאית להשתמש במידע (כהגדרת מונח זה במדיניות הפרטיות) בהתאם למדיניות הפרטיות.

הגבלת אחריות מצד מפעילת האתר
האתר מקשר בין גולשיו לבין גופים פיננסיים, משתמש אשר השאיר את פרטיו ונרשם באתר יקבל פנייה מגוף פיננסי אחד בלבד.
הגופים הפיננסיים אשר אליהם יופנה המשתמש אינם קשורים ו/או אינם שלוח של מפעילת האתר, אלו גופים עצמאיים שלמעט הפניית המשתמש למפעילת האתר אין כל קשר אליהם.
לאור האמור בקבלת החלטת השקעה במסגרת הפנית פרטי המשתמש לגופים הפיננסיים, על המשקיעים/המשתמשים לסמוך על בדיקה שהתבצעה על ידם בלבד אודות ההשקעה ותנאיה, לרבות יתרונות וסיכונים הכרוכים בהשקעה, ועליהם לפנות לקבלת ייעוץ מיועצים מתאימים בנוגע לסוגיות משפטיות, חשבונאיות, כספיות, ענייני מיסוי וכן כל סוגיה אחרת הקשורה לביצוע ההשקעה.
מפעילת האתר לא תהיה אחראית לאמיתות ודיוקם של התכנים אשר מוצגים באתר, בין בתכנים אשר שייכים למפעילת האתר ו/או תכנים אשר שייכים לצד ג' ואשר הועלו על ידה.
מפעילת האתר לא תהיה אחראית לכל נזק מכל סוג שלא יהיה אשר נגרם ו/או ייגרם למשתמש ו/או לצד ג' בגין התכנים המוצגים באתר.
על המשתמש ו/או צד ג' כלשהו אשר סבור כי תוכן מסוים גורם או עלול לגרום לו נזק, יש לפנות למפעילת האתר ולהתריע בפניה על כך, לאחר מכן מפעילת האתר תבדוק את הנושא וייתכן כי תסיר את התוכן במידה ותראה לנכון לעשות כן, אין באמור בכדי להשית אחריות על מפעילת האתר ויודגש כי מפעילת האתר איננה אחראית ולא תהיה אחראית לכל סכסוך ו/או נזק אשר יוצר בגין שימוש באתר ובתכניו.
חלק מן התכנים המוצגים באתר שייכים לצד שלישי ובעלי האתר אינם אחראים אף על התכנים הנ"ל.
מפעילת האתר לא תהיה אחראית לכל נזק, הפסד, הוצאה או אובדן אשר יגרמו לגולש או למשתמש מכל מעשה או מחדל התלויים בצד שלישי וכוללים את נותני השירות המשתמשים בשירותי האתר, לרבות התקשרות עם צד ג'.
מפעילת האתר לא תהיה אחראית להתקשרות המשתמש עם מפרסמים באתר.
האתר וכל המוצג בו ניתנים לשימוש ללא אחריות מכל סוג שהיא, מפורשת או משתמעת.
כל התכנים המוצגים באתר אינם מהווים תחליף לייעוץ ע"י בעלי מקצוע בכל תחום ונושא אשר מוצגים באתר.
האתר מוצע לציבור "כמות שהוא" ("As Is").
מפעילת האתר לא תישא באחריות להתאמת האתר לצורכי המשתמש, וכן לאי יכולת להשתמש בשירותים באמצעות האתר, כמפורט לעיל.
מפעילת האתר לא תישא באחריות לשינויים שנעשו בחומר המוצג באתר על ידי המשתמש או על ידי כל צד ג'.
המשתמש מצהיר כי הוא משחרר בזאת את מפעילת האתר מכל אחריות, במישרין או בעקיפין, לכל מקרה שבו ביצוע עסקה ו/או גלישה באתר לא יבוצעו, בחלקן ו/או במלואן, מכל סיבה שהיא ומאחריות לכל בעיה טכנית ו/או אחרת הפוגמת ביכולת השימוש באתר.

הצהרת המשתמש וזכות השימוש באתר

האתר וכל המידע בו אינו מהווים ייעוץ פנסיוני ו/או ייעוץ משכנתאות ו/או ייעוץ ביטוחי ו/או כל ייעוץ פיננסי ו/או השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות ו/או הצעה להשקעה ו/או הצעה לציבור לפי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995, ולפי חוק ניירות ערך, תשכ"ח-1968.
המידע באתר אינו מהווה הצעה להשקעה, וכן המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי כלשהו המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אין במידע המובא באתר כדי להוות התחייבות להנחה ו/או רווח ו/או תשואה עודפת.
מפעילת האתר, אינה מורשית לפי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995, וכל מידע פרסומי שנמסר וכן כל מידע שיימסר לגבי אפשרות השקעה במסגרת הפרסומים באתר לא יהווה ייעוץ השקעות או שיווק השקעות כהגדרתם בחוק.
מובהר ומוסכם בזה, כי הפנית פרטי הלקוח לגופים פיננסיים על מנת התקשרות עמם, לא יתפרשו כהצעה להשתמש, כהבעת תמיכה, עידוד, הסכמה או מתן חסות של האתר , במפורש או מכללא, לתכנים ו/או לשירותים המוצעים על ידי אחרים.
מפעילת האתר עושה מאמצים רבים לרכז ולעבד את התכנים הללו בדיוק המרבי, אך יתכן שבתהליך קליטתם, עיבודם ופרסומם יהיו טעויות, אם ברצון המשתמש להשתמש בתכנים אלה, עליו לבדוק אותם ולאמתם, אין בפרסומם משום המלצה או חוות דעת בדבר עסקאות והתנהלות פיננסית.
התקנון מהווה חוזה מחייב בין המשתמש לבין מפעילת האתר והינו הבסיס להתדיינות המשפטית ככל שתהיה בנוגע לשימוש באתר.
השימוש באתר ובתכניו, לרבות קריאת מידע או הודעות המתפרסמות בו, יהוו חזקה על הסכמתו של המשתמש ואישורו לאמור לתנאי השימוש, ההתניות וכל יתר ההנחיות שבהסכם זה.
תקנון זה יהא מחייב ויפעל לטובת הצדדים, נציגיהם, יורשיהם וכל נציג מורשה אחר שלהם.

פרסומות של צדדים שלישיים, קישורים והפניות באתר:

מפעילת האתר או מי מטעמה לא תישא באחריות לכל תוכן פרסומי או מידע מסחרי אחר שיפורסם באתר. הפרסום באתר אינו משום המלצה ו/או חוות דעת או הבעת דעה או עידוד או שידול, מצד מפעילת האתר ולמעשה כל החלטה בדבר השימוש בתכנים הכלכליים שימצא המשתמש באתר, תיעשה באחריותו הבלעדית של המשתמש בלבד.
ייתכן כי באתר יופיעו קישורים ו/או הפניות לאתרי אינטרנט אחרים ו/או מקורות מידע ו/או לגופים ו/ או לארגונים ו/או לחברות אחרים (להלן: "קישורים").
אין מפעילת האתר מתחייבת כי כל הקישורים שימצאו באתר יהיו תקינים ויובילו לאתר אינטרנט פעיל.
קישור מסוים באתר אינו מלמד כי תוכן האתר המקושר הינו מהימן, מלא או עדכני, ומפעילת האתר לא תישא בכל אחריות בקשר לכך.
מפעילת האתר לא תהיה אחראית לתכנים, לנתונים או לאלמנטים ויזואליים שאליהם מוליכים הקישורים ואינה אחראית לכל תוצאה שתיגרם מהשימוש בהם או מהסתמכות עליהם.
כל התקשרות בין המשתמש לבין צדדים שלישיים אליהם הקישורים מוליכים תעשה מול אותם צדדים שלישיים בלבד, באחריותו ו/או באחריותם בלבד, ולמפעילת האתר לא תהא כל אחריות ו/או מחויבות בקשר עם התקשרות כאמור.
מפעילת האתר תהיה רשאית להסיר מהאתר קישורים שנכללו בו בעבר, או להימנע מהוספת קישורים חדשים – הכול, לפי שיקול דעתה המוחלט.
אנו ממליצים למשתמש לקרוא בעיון את תנאי השימוש ומדיניות הפרטיות של אותם קישורים.
מבלי לגרוע מן האמור, מפעילת האתר אינה אחראית לכל נזק – עקיף או ישיר – שייגרם למשתמש או לרכושו כתוצאה משימוש או הסתמכות על המידע והתכנים המופיעים באתרים שאליהם יגיע באמצעות או דרך שימוש או קישור הקיימים באתר ו/או בגין שימוש או הסתמכות על מידע ותכנים המתפרסמים באתר על ידי צדדים שלישיים.

הפסקת שימוש ושיפוי:

מפעילת האתר רשאית, לפי שיקול דעתה, להפסיק פעילותו של כל משתמש בשירותי האתר, לרבות על ידי חסימת מספר IP וזאת אם לא יעמוד בתנאי מתנאי הסכם זה.
במידה וחלה הפרה מצד המשתמש בנוגע לתנאי שימוש אלה, תהא מפעילת האתר, לפי שיקול דעתה, זכאית לחשוף את שמו והפרטים הידועים לה אודותיו בכל הליך משפטי, אף אם לא יינתן צו שיפוטי המורה על כך.
המשתמש ישפה את מפעילת האתר, בגין כל טענה, תביעה ו/או דרישה ו/או נזק ו/או הפסד, אובדן רווח, תשלום או הוצאה, לרבות תשלומי ריבית ותשלום שכר טרחה סביר לעורכי דין והוצאות משפט , אשר ייגרמו למפעילת האתר ו/או למי מטעמה על ידי המשתמש כתוצאה מכך שהמשתמש לא יקיים הוראות תקנון זה ו/או יפר הוראות דין כלשהן ו/או זכויות צד ג' כלשהן, ו/או כתוצאה מפרטים, מידע או קבצים שהמשתמש מסר לפרסום, ו/או כתוצאה ממחדליו של המשתמש, כפי שבאו לידי ביטוי באופן ישיר ו/או באופן עקיף.
מפעילת האתר אינה מתחייבת כי האתר לא ייסגר ו/או כי הפעילות בו לא תופסק באופן זמני או קבוע ושומרת לעצמה את הזכות לסגור את האתר ו/או את פעילותו בכל עת על פי שיקול דעתה הבלעדי.

המחאת זכויות וחובות

מבלי לפגוע באמור לעיל מוסכם בזה, מפעילת האתר רשאית למחות את התחייבויותיה ולהסב זכויותיה, בכל עת לפי תנאי שימוש אלה, לצד שלישי, עפ"י שיקול דעתה הבלעדי, לרבות העברת כל/רוב נכסיה, באמצעות מכירה, מיזוג, ו/או בכל דרך אחרת, וכן הנהלת האתר רשאית בעת העברת הזכות לגבות חובות מהמשתמש, ובלבד שזכויות המשתמש, לפי הסכם זה, לא ייפגעו מעצם העברת הבעלות.
במקרה כנ"ל יועברו פרטי המשתמש שבידי הנהלת האתר לצד השלישי, שיקבל את הזכויות באתר, והמשתמש מסכים לכך מראש.

שימושים אסורים:

המשתמש מסכים שלא לעשות באתר כל שימוש שאינו חוקי וכן כל שימוש בניגוד לתנאים שלהלן, ובכלל זאת שימוש שעלול להביא לפגיעה או השבתה של האתר או לפגיעה בחוויית המשתמש של משתמשים אחרים באתר.
המשתמש מסכים שלא להשיג או לנסות להשיג מידע או חומר הכלול באתר בכל אמצעי אחר מלבד האמצעים שמספק האתר למשתמשיו, וכן שלא לאסוף כל מידע על משתמשים אחרים ללא הסכמתם.
המשתמש אינו רשאי למחות, להעניק ברישיון משנה או להעביר בדרך אחרת או בכל אופן שהוא, זכות כלשהי מזכויותיו או מהתחייבויותיו על פי הסכם זה ביוזמתו, אלא באישור מראש ובכתב של הנהלת האתר. הנהלת האתר מודיעה בזאת כי מדיניותה היא להתנגד להמחאת זכויות וחובות של המשתמשים, ביוזמת המשתמשים, ועל כן קרוב לוודאי שלא תאשר בקשת לקוחות לעשות כך.

קניין רוחני וזכויות יוצרים:

כל זכויות הקניין הרוחני בתכנים המופיעים באתר, לרבות עיצוב האתר, תמונות, קבצים גרפיים, יישומים, קוד מחשב, טקסט ו/או כל חומר אחר, שייכות לאתר או לצד שלישי שהתיר לאתר לעשות בו שימוש.
אין להעתיק באופן מלא או חלקי, להציג בפומבי, להפיץ, לבצע בפומבי, להעביר לרשות הציבור, לשנות, לעבד או ליצור יצירות נגזרות, למכור או להשכיר כל חלק מהתכנים הנ"ל, בכל אמצעי ומדיה שהיא, בלי הסכמה בכתב ומראש מצד בעלי הזכויות. חל איסור על כל שימוש בתכנים הנ"ל ובסימני מסחר המופיעים באתר ו/או לוגו האתר ללא הרשאה מבעלי האתר.
האתר הינו לשימוש אישי ואין לעשות בו שימוש מסחרי.
המשתמש מתחייב שלא לפגוע בשום דרך בזכויות היוצרים של הנהלת האתר, בין אם באופן ישיר ובין אם באופן עקיף, בין בתמורה ובין שלא בתמורה.
המשתמש מתחייב שלא לעשות כל פעולה, בין במישרין ובין בעקיפין, העלולה לפגוע בזכויות הקניין.
כל שימוש הפוגע בזכויות היוצרים ו/או בקניין רוחני כמפורט לעיל, ישמש עילה לסגירת חשבון המשתמש ללא כל הודעה מוקדמת, והמשתמש יישא בכל ההוצאות אשר יגרמו למפעילת האתר ו/או ללקוחות האתר ו/או למשתמש עצמו בגין שימוש זה, ו/או בגין סגירת חשבון המשתמש, וזאת, מבלי לגרוע מכל סעד אחר המגיע למפעילת האתר מכוח הסכם ו/או מכוח הדין. חדירה למערכת המחשב של האתר מהווה עבירה פלילית על פי הדין החל בישראל.

איסוף מידע:

במסגרת השימוש בתכנים שונים באתר, יתכן ויתבקש הגולש לספק פרטים אישיים כגון שם, טלפון, כתובת ודואר אלקטרוני וכן פרטים נוספים בהתאם לסוג התכנים בהם הקורא הביע עניין (להלן: "מידע אישי" ו/או "פרטים אישיים"). גולש שיקליד את פרטיו כאמור, נותן בזאת את הסכמתו להיכלל במאגר המידע שמנהל האתר שמספרו 700067469

האתר אינו אוסף מידע אישי ללא הסכמתו מרצון חופשי של הגולש.

תנאים נוספים:

תנאי השימוש וכל נתון נוסף ואחר הינם לשיקול דעתו הבלעדי של מפעילת האתר, אשר תהא רשאית לשנותם מעת לעת, ללא הודעה מוקדמת, לפי שיקול דעתה הבלעדי.
השירות פועל ברשת האינטרנט ועל כן מטבע הדברים תלוי בגורמים שונים כגון ספקי תשתית, ספקי תקשורת, תקינות שרתים, אחסון וכיוצא באלו, אשר עשויים להינזק, להפסיק לפעול ולהיפגע עקב גורמים שונים. מפעילת האתר אינה נותנת כל מצג או התחייבות לגבי תקינות פעילות האתר ו/או פעולתו ללא הפרעות ו/או תקלות ו/או יהיה חסין מפני גישה לא חוקית למחשבי השירות, נזקים, קלקולים, תקלות, כשלים בחומרה, תוכנה או בקווי התקשורת אצל השירות או מי מספקיה או ייפגע מכל סיבה אחרת, והשירות לא יהיה אחראי לכל נזק, ישיר או עקיף, עגמת נפש וכיו"ב שייגרמו למשתמש או לרכושו עקב כך.

יצירת קשר:

אנו מזמינים את המשתמש לפנות אלינו לכל בירור אודות האתר או תנאי השימוש בו, תוך ציון הפרטים המלאים, ומבטיחים לטפל בפניותיכם בזריזות וביעילות. צרו קשר בדוא"ל: support@shamanu.co.il