רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רופא תעסוקתי 1 על 1 בגובה העיניים

נתנאל פינקל
28 ביולי 2021
רופא תעסוקתי

נפתח בכך שתחום הרפואה התעסוקתית הוא ענף של הרפואה הקלינית. רופא תעסוקתי לומד להתמקד בבריאות העובד (אותו הוא נדרש לבדוק או להעביר עליו חוות דעת) תוך לקיחה בחשבון את אופי סביבתו ותנאי העובד במקום עבודתו.

רופא תעסוקתי לרוב נחוץ בייעוץ לארגונים, חברות גדולות, ענפי ספורט, נבחרי ציבור, צה"ל, לקוחות פרטיים, חברות פרטיות ועוד שמעוניינות להבטיח את בריאות העובד ותנאי העבודה והסביבה שלו, כך עסקים אלו מוכיחים השתדלות ומנסות להימנע מתשלומי פיצויים כאלו או אחרים. רופא שמתמחה ברפואה תעסוקתית יהיה בעל ידע רב ונרחב ברפואה הקלינית ומיומן בתחומי אבחון מחלות, בפרט מחלות מקצוע וגורמיהן.

עובדים מוגבלים בתעסוקה

טבע האדם הוא למצוא מהות, מטרה, להנות מהדרך ולהגשים את עצמו בחייו.

אך מה קורה במידה ואותו אדם אינו יכול מבחינה פיזית, נפשית, או מכל סיבה שהיא מבחינה בריאותית ורפואית לעסוק באותו תחום שהוא כל כך אוהב?

העולם נבנה דרך יחסי כוחות, הטבע בנוי על חוק פשוט, החזק שורד, וגם אנחנו כולנו או לפחות רבים מאוד מאיתנו, לפנים משורת הדין, נבדקנו, נבחנו, ונמצאנו מתאימים או פחות, ולעיתים אפילו לא מתאימים כלל.

הצורך להתייעץ או להיבדק על ידי רופא תעסוקתי יכול לפגוש כל אחד ואחת מאיתנו בכל שלב בחיים, זה יכול להופיע כבר כשהילד רוצה להשתתף בחוג ספורט או ילדה והם אינם מסוגלים או יהיו מסוגלים להתפתח לרמות מקצועיות על פי הנתונים הרפואיים שלהם.

כל אזרח ותושב במדינת ישראל, בהגיעו לגיל 16, חייב להתייצב לצו ראשון בוא מעריכים את יכולותיו של אותו אדם לצורך שיבוץ בתפקיד שמתאים ביותר עבורו ועבור המערכת הצבאית.

חלק גדול ואפילו מוחלט מהתהליך שאותו כל אחד ואחת מאיתנו עוברים בצו ראשון, הוא הערכה רחבה וכללית על מצבנו הרפואי שאף מקבל ציון מספרי.

הרפואה התעסוקתית שינתה את עולמו של ליאונל מסי

ליונל אנדרס קוצ'יטיני או בקיצור "לאו" מסי, נולד בשנת 1987 וגדל ברוסאריו, ארגנטינה.

עוד בילדותו החל לשחק כדורגל ומאוד אהב את המשחק.

המשחק הפך לכל חייו של אותו ילד ארגנטינאי.

עם הזמן כשרונו ויכולותיו השתפרו עד כדי כך שהפכו לתגלית צעירה ופנומנלית שללא תחום הרפואה התעסוקתית או רופא תעסוקתי מומחה בתחום הספורט לא היה לנו מושג מי הוא מסי כלל.

הילד מסי שכל חייו היו הכדור והמשחק הקבוצתי, סבל מבעיה תפקודית בהורמון הגדילה סומטוטרופין, הורמון זה האחראי בין היתר על תפקוד ויסות ייצור החלבונים וממריץ צמיחת עצמות אצל ילדים ומתבגרים, ההורמון מופרש לאורך כל החיים בהדרגתיות יורדת.

מסי סובל מתפקוד ההורמון והיה חשוף לסכנות כמו עצירת גדילה וקומה נמוכה עד כדי גמדות.

בזכות כשרונו, התמדתו ורצונו לעסוק בענף הכדורגל, מועדון הכדורגל ברצלונה, שזיהה את הפוטנציאל הטמון במסי (שטרם מלאו לו שלושה עשר שנים בזמנו) והחליט להחתים את הכישרון הצעיר לאחר ייעוץ ובדיקות של רופא תעסוקתי שאעריך את סיכויי התעסוקה של מסי, את הטיפול שיידרש לרבות ליווי צמוד.

כל אלו התקבלו ועברו את מבחן עלות תועלת שעשה המועדון בעבור מסי.

המועדון הסכים לממן את מלוא הטיפולים והתרופות שייעץ להם רופא תעסוקתי שבחן את מסי.

במבחן התוצאה, אפשר להגיד שרופא תעסוקתי אחד, קבע גורל של ענף ספורט שלם, מכיוון שכיום לאו מסי המכונה "הפרעוש" בגלל זריזותו וקומתו הנמוכה (אך לא מידיי), נחשב לכדורגלן הטוב בכל הזמנים.

איך להפוך לרופא תעסוקתי

כדי להיות רופא תעסוקתי, עליכם ללמוד לימודי תואר שמוכר בישראל, תואר זה דורש 4 שנות התמחות, שבמהלכן הרופא התעסוקתי צובר ניסיון ומשפר מקצועיות.

במהלכן מתמקצע הרופא המתמחה למשך 3 שנים בענף הרפואה התעסוקתית שכוללות תוכן אקדמאי מקדים לתואר שני בבריאות בתעסוקה.

רופא תעסוקתי חייב לעבור מסלול התמחות שיכלול ניסיון של תשעה חודשים ברפואה פנימית.

בנוסף רופא תעסוקתי, מתמחה במשך תקופות זמן קצרות יותר במקצועות האפידמיולוגיה, אורתופדיה, פסיכיאטריה ועוד.

כתנאי לקבלת תואר מומחה ברפואה המקצועית ולהפוך לרופא תעסוקתי מורשה כדין, יהיה חייב לעבור בהצלחה בחינות שבודקות את יכולותיו של אותו רופא, הן מבחינת הידע והן מבחינת המיומנות והמקצועיות שרכש לאורך התואר וההתמחות.

רופא לעוסקים במלאכה

רופאים תעסוקתיים עמוסי תכנים, עדכונים שוטפים במחוזות רפואיים רבים ומגוונים על מנת לקבוע סטנדרטים גבוהים בבריאות הפיזית והנפשית של העובדים וסביבתם.

רופא תעסוקתי יפעל למניעת עזיבת עובדים את מקום עבודתם ויעשה כל העומד לרשותו על מנת לאפשר לאותו אדם לעסוק בתחום ובמקצוע שאותו אדם בחר.

רופא תעסוקתי ידע לאתר מקורות סכנה לבריאות העובדים, ידע לזהות מקורות של לחץ וסטרס, ידע להגדיר תנאי עבודה ונהלי בריאות לאותו עובד או לאותו העסק, ימנע ויגן על סיכונים של זיהומים ומחלות, ידע לייעץ ולתת משוב על קבלה והשמת עובדים למשרות רלוונטיות, ידע להמליץ על סביבה או תחום עיסוק שמתאים לעובד.

במה אתם עוסקים?

אם הגעתם למצב רפואי, פיזי או נפשי שמונע מכם לקיים את אורח חייכם כפי שהייתם רגילים עד כה, בין אם המצב הרפואי נוצר מתאונת עבודה, תאונת דרכים, רשלנות רפואית או מחלת מקצוע, עומדת לרשותכם הזכות לתבוע את המוסד לביטוח לאומי בטענה של אובדן כושר עבודה.

על מנת להגיש תביע כזו, יהיה עליכם להגיש תצהיר או דו"ח סיכום מרופא תעסוקתי, במסך זה צריך שרופא תעסוקתי יעיד על אותה פגיעה או נזק כתוצאה מאותו גורם והשפעתו על היכולות התעסוקתיות של אותו עובד, מסמך מרופא שאינו רופא תעסוקתי לא יהיה קביל ולא חייב שיינתנו עבורו הפיצויים.

יום בחיי רופא תעסוקתי

אחת ממטרותיו העיקריות הינה בריאות העובד, הסביבה הסוציאלית, הסביבה ההתנהגותית ואבחון השפעותיהן על העובד.

רופא תעסוקתי חייב להיות מעודכן באופן שוטף בחקיקה בריאותית וסביבתית במקומות עבודה, להתמצא בכל תקנות ענף הפיקוח על העבודה, אפידמיולוגיה תעסוקתית, פיזיולוגיה תעסוקתית, מחלות תעסוקתיות שכיחות במקצועות מסוימים, להבין ולהתמחות במחלות תעסוקתיות נפוצות כגון מחלות ריאה ועור שנובעות מסביבת עבודה במקצועות ספציפיים.

מקבל את ההיסטוריה התעסוקתית של העובד, קובע את כושר עבודתו, בוחן את סיכוני המקצוע וסביבתו, קובע האם יש צורך בשיקום, בין אם פיזי או סוציאלי, מאבחן ובוחן היגיינה וארגונומיה אנושית, קובע רמות נכות, כשירות או אי כשרות של עובד לתעסוקה מקצועית כלשהי.

מי פונה לרופא תעסוקתי

באופן כללי ושוטף המוסד לביטוח לאומי בקשר עם רופאים תעסוקתיים שבוחנים את יכולות התעסוקה למבוטחים אשר הגישו תביעה.

בנוסף על פי אבחון רופא תעסוקתי יעריכו מהם ההיבטים השיקומיים הנדרשים לצורך החזרת המבוטח למעגל העבודה.

בסופו של דבר רופא תעסוקתי יסייע!

רופא תעסוקתי מתמחה בייעוץ, הערכה תעסוקתית, הוא יפקח, ישקם, וינהל מעקב ודיווח ללקוחותיו. הוא גם בעל סמכות בתביעות עבודה, קביעת אחוזי נכות, קביעה והגדלת אחוזי נכות בשל החמרה בבריאות העובד, מתמחה במגוון מחלות מקצוע, תאונות עבודה, רשלנות רפואית ועוד.

רופא תעסוקתי הוא בסל הבריאות דרך קופות החולים וניתן לקבוע תור על ידי הפניה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

אולי יעניין אותך גם