רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מניית פייזר – 220 מיליארד בשווי חברה לא הולך ברגל

גיא בכר
28 ביוני 2021
מניית פייזר


מניית פייזר, סימול המניה – PFE נסחרת ב-NYSE בניו-יורק.

הינה חברת פיתוח ושיווק תרופות ממגוון תחומים שונים ונחשבת לאחת מחברות התרופות הגדולות והחזקות בשוק. אם זאת, ולמרות השיווק המוצלח של חיסון נגד מגפת הקורונה (COVID-19) המניה ירדה יותר מ-17% בשלושת החודשים האחרונים ולמרות פריצת הדרך מניית פייזר ירדה מתחילת השנה כבר יותר מ-10%.

במאמר הקרוב ננסה להבין מה צפוי לחברה והאם כעת זו הזדמנות טובה לקנות אותה בציפייה לצמיחה בעתיד.על החברה

ראשית בואו נחזור להיסטוריה – חברת פייזר הוקמה לפני כ-172 שנה ומונה מעל ל-90 אלף עובדים הפרוסים ברחבי העולם. שווי השוק שלה כיום עומד על 219.37B$ והמכירות שלה בשנת 2020 עמדו על 46.41B$, מה שמעיד על כך שמדובר בתאגיד עצום וגדול. לחברה היסטוריה ארוכה ועשירה של פיתוחי תרופות וחיסונים חדשניים ביניהם ייצור המוני של פניצילין (תרופה אנטיביוטית) שהצילה את חייהם של אלפי אמריקנים במלחמת העולם השנייה ועוד שלל פיתוחים והישגים בתחומים רבים, בעיקר בנוירוזה וחרדה.

למרות הוותק העצום ורשימת תרופות תחת שמה כמו זאנקס, אדוויל וזולופט, הפיתוח שהביא את חברת פייזר לראש הכותרות הייתה דווקא גלולה כחולה שיצא לשוק לאחר פיתוח של שנתיים – ה-"וויאגרה". בין לילה הפכו מיליוני גברים עם חרדת ביצוע לאנשים מאושרים ורגועים יותר, זוגות מעורערים חזרו לתפקד, מבוגרים וקשישים יכלו לחזור לתפקוד מיני. סילדנפיל, או בשמה המסחרי "ויאגרה", שינתה סדרי עולם.

לאחר שיווק הוויאגרה החברה נסקה למעלה והגיעה בשנת 1999 ל-49$ אחרי שבשנת 1994 עמדה על פחות מ-5$. אבל מאז עברו הרבה מים בנהר וכיאה לחברה בסדר גודל כזה היא חוותה לא מעט משברים ושערוריות וניזוקה קשות ממשברי הבורסה בשנות 2000 ו-2008 (משבר סאב-פריים) ובגדול מי שהחזיק את מניית פייזר בשנים האחרונות הכסף שלו בעיקר נשחק.

ניסיון לידה מחדש

בשנים האחרונות מנסה חברת פייזר למתג את עצמה מחדש כחברה ממוקדת חדשנות, בעיקר בתחומי הביו-טכנולוגיה ואחוזי הצמיחה שלה עלו בכל תחום אפשרי: אונקולוגיה, רפואה פנימית, חיסונים, טיפול במחלות נדירות ועוד…

מבין כל התחומים, הצמיחה בתחום האונקולוגיה, 26% לפי נתונים שהתפרסמו לאחרונה, היא החשובה והמרשימה ביותר עבורה. תרופת סרטן השד Ibrance רשמה עליה של 9% במכירות, לעומת השנה הקודמת. היא הכניסה לחברה 5.4 מיליארד דולר והפכה אותה לתרופה השנייה הנמכרת ביותר שלה. תרופות אחרות, לסרטן הערמונית ומחלת כליה, עלו גם הן. החברה מספקת גם תרופות לדלקת פרקים, אי ספיקת לב וקרישי דם שצמחו באותה מהירות.

ועוד לא דיברנו על חיסון הקורונה:

חיסון הקורונה – בוסט רציני למניית פייזר (או שלא?)

חיסון הקורונה של חברת פייזר היה אמור להזניק את המניה לגבהים מטורפים כמו המתחרה שלה מודרנה, אך בפועל הדבר לא קרה והמניה עדיין תקועה בין 32-38 דולר כבר יותר משנה (עכשיו אולי מתחילה להראות סימני חוזקה מעל הרמה). למרות זאת, מבחינה עסקית פייזר מעידים שיש להם חוזים לעוד 1.8 מיליארד חיסונים עד סוף שנת 2021, ועד כה הרווחים ממכירת החיסון עומדים על מעל 3.46 מיליארד דולר.

כך שמבחינה עסקית חיסון נגד הקורונה היה ועודנו ערוץ רווח מרכזי ומשמעותי, אך חשוב להבין שכחלק מהמיתוג מחדש של החברה היא מבצעת לא מעט רכישות ומיזוגים של חברות ביו-טק לטובת מחקר ופיתוח, פעולות שמעכבות אותה משמעותית בהגדלת הרווח העסקי, שהרי מדובר ברכישות צמיחה.

התחרות הקשה של מניית פייזר

אחת הסיבות המרכזיות לתקיעה של פייזר בגרף המחיר היא התחרות הקשה שיש לה מצד חברות מתחרות כגון מודרנה, ג'ונסון אנד ג'ונסון, נובהווקס ועוד. מבחינת התחרות על חיסון הקורונה, לעומת התחרות המצומצמת שהייתה לה רק עם חברת מודרנה כעת נכנסות שחקניות חדשות לתחום שמאפשרות יעילות חיסון טובה יותר, ללא דרישות אחסון בעייתיות כפי שפייזר דורשת (-70 מעלות).

בתחום האונקולוגיה, ניסוי קליני שחקר את יכולתה של תרופת הדגל Ibrance לא עמד ביעד. הציפייה הייתה למנוע הישנות אצל נשים לאחר טיפול בסרטן השד. זה פותח את הדלת לתרופה המתחרה של חברת התרופות האמריקאית אלי ליליז (סימול: LLY). האחרונה הפחיתה את הסיכון להישנות במחקר משלה.

התרופה הנמכרת ביותר של פייזר היא חיסון נגד פנאומוקוק (המחולל השכיח ביותר בדלקת ריאות חיידקית, שעשוי לגרום לדלקת קרום המוח, זיהום בדם ודלקת אוזניים חריפה) –  Prevnar. התרופה הכניסה בשנה שעברה 5.85 מיליארד דולר. זה היה החיסון בעל ההכנסה הגבוהה ביותר בעולם לפני החיסון נגד הקורונה. יחד עם זאת, מרק (סימול: MRK) שיפרו חיסונים נגד פנאומוקוק למבוגרים וזה יכול לסכן חלק מהנתח שלה פייזר.

ניתוח טכני על מניית פייזר – מבט קדימה

מצורף גרף נרות שבועיים שממחיש את טווח המחירים בהו פייזר תקועה כבר מעל ל-3 שנים. ע"פ מחקרים ברוב המקרים השוק מתמחר את המחיר ההוגן של החברה וכנראה כוחות של מוסדיים יודעים משהו על התחום ועל החברה ומשאירים אותה באותו טווח מחיר (אנחנו לא יודעים…)

אם זאת, בחודש האחרון ניתן לראות שהמוכרים הולכים ונחלשים ומניית פייזר מצליחה להישאר על אותה רמת מחיר יציבה ולא לרדת ממנה. לדעתנו, אם נראה את המניה נשארת על רמת המחיר הזו ו-"סופגת" אותה אזי כנראה יש פה הזדמנות קנייה יחסית מעניינת – חשוב לציין לא איכותית במיוחד, אבל כן אולי אפשרות להגעה לטווחים חדשים שלא ראינו בשנים האחרונות.

אנחנו כרגע יושבים על הגדר ולא נכנסים, אך אם מישהו מאמין בחברה ובדרך שלה, מוזמן לעשות אחרת!

מניית פייזר


אין לראות בכתוב המלצה להשקעות או פעולות כל שהן בשוק ההון ואינן מהוות תחליף לייעוץ פיננסי או תכנון עסקאות בכלל. כל הכתוב מהווה דעה אישית וכל העושה שימוש בתוכן במאמר בפעולות פננסיות עושה זאת על אחריותו בלבד.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם