גרף מדד  sp 500

השקעה במדד  s&p 500 נחשבת כיום לאטרקטיבית במיוחד, בשל התשואה הגבוהה שהוכיח אפיק השקעה זה במהלך השנים האחרונות. התבססות המדד על חברות ענק אמריקאיות ופיזור הסיכונים שבהשקעה בו, מאפשרת למשקיעים ליהנות מעוגן פיננסי וביטחון, כיוון שהמגוון הרחב של ענפי המשק אליהם משתייכות החברות הכלולות בתוך מדד השוק האמריקאי, מייצר איזון וההשקעה הפאסיבית הזו נחשבת לסולידית לטווח ארוך והיא נטולת לחצים יחסית, בהשוואה להשקעות אקטיביות בשוק ההון.


מהו מדד sp 500?

בתוך מדד s&p 500 כלולות מניותיהן של 500 חברות אמריקאיות מכל הסקטורים: חברות מתחום המחשוב והסלולר כמו אפל ומייקרוסופט, חברת פייסבוק, טסלה, חברות אנרגיה ותעשייה שונות ועוד מאות חברות חזקות מענפים מגוונים, שנסחרות ציבורית בארצות הברית ואשר שווי המניות שלהן ניתן למעקב על ידי הציבור.

הרכב החברות נבחר על ידי ועדה מתוך רשימה רחבה יותר הכוללת 1500 חברות והוא, לכאורה, משתנה אחת לכמה חודשים – אך באופן טבעי מיקומן של רוב החברות בהיבט של שווי השוק איננו יורד או עולה משמעותית בכל פעם, אלא אם מתרחשים שינויים דרמטיים בשוק ההון, שמשפיעים ישירות על החברות המובילות את המדד – ומכאן שהרשימה נותרת כמעט זהה בסופו של דבר.


האם כדאי להשקיע במדד השוק האמריקאי ? sp 500 

ככלל, ישנן השקעות סולידיות יותר משוק ההון ולכן ברור שעצם הבחירה בהשקעה בחברות הנסחרות בבורסה – טומנת בחובה סיכונים רבים ופוטנציאל לדינמיות רבה של רווח והפסד, לפחות בטווח הקצר . עם זאת ולמרות שתנודתיות היא חלק מהעניין, דווקא השקעה של כסף באפיק כמו מדד השוק האמריקאי נחשבת בעלת סיכון נמוך. 

הגיוון של החברות הנכללות ברשימת s&p 500 והיותן משויכות לענפי משק חזקים אך שונים, שלכל אחד מהם יכולות להיות עליות חדות בשווי השוק – כמו גם ירידות חדות, באותה השנה, מאפשר איזון ב"ריסקיות". בפועל כמוצר שלם, ההשקעה במדד s&p 500 מאפשר השקעה בחברות במקום באופן אקטיבי בכל חברה בנפרד – מה שנקרא "לשים את כל הביצים בסל אחד", נחשבת לפחות מסוכנת. הכנסה פסיבית מsp 500 

ההסבר הוא כזה: השקעה פסיבית כמו במדד השוק האמריקאי s&p 500 , אמנם לא מביאה את הרווחים של המשקיעים למלוא הפוטנציאל שלהם, כפי שייתכן שהיה אילו היו מושקעים אקטיבית בחברה שחוותה עליות חדות – אך לחילופין היא גם לא תוביל את המשקיעים להפסדים קשים, אפשרות סבירה כאשר ההשקעה איננה "מפזרת סיכונים", במידה והמשקיע האקטיבי לא מספיק להוציא את כספו מההשקעה בזמן. 

כדאיות ההשקעה אם כן, תלויה לפני הכל בסבלנותם של המשקיעים והיכולת שלהם לחשוב לטווח ארוך ולראות את היתרונות של המדד s&p 500 כאפיק השקעה פאסיבי, שבסופו של דבר מניב תשואה יפה לאורך זמן. בנוסף, הכדאיות בהשקעה במדד s&p 500 האמריקאי, תלויה ביכולות המסחר של המשקיעים וברצון שלהם לעסוק טכנית במתרחש עם כספם. עבור מי שאין לו את הבקיאות הנדרשת ואת הזמינות לטיפול מלא בהשקעה שלו, גם אם באמצעות סוכנים או סוחרים אחרים, מוטב להשקיע באופן פסיבי ומכאן שמדד השוק האמריקאי s&p 500 נחשב לאטרקטיבי מאוד.מהם הקריטריונים שבהם חייבות לעמוד כל החברות הנכללות במדד sp 500?

באופן גורף ניתן לומר כי אל מדד השוק האמריקאי s&p 500 נכנסות 500 החברות האמריקאיות החזקות ביותר, כאשר תנאי הקבלה למדד s&p 500 כוללים את הקריטריונים הבאים:

  1. החברות חייבות להיום נסחרות לציבור בבורסה האמריקאית – לכן מדד s&p 500 אינו כולל חברות שהן בבעלות פרטית בלבד.
  2. שווי השוק של כל אחת מן החברות חייב להיות גבוה מ 8.2 מיליארד דולר – זאת הסיבה שרק חברות ענק כמו אמזון, פייסבוק, טסלה, ויזה ודומותיהן בהיבט השווי, נכנסות לרשימה.
  3. הפעילות של החברה מתקיימת בעיקרה בתוך גבולות ארצות הברית – ייתכנו סניפים או מרכזי פעילות מחוץ לאמריקה, אבל הבסיס הוא בתוכה.
  4. כל אחת מן החברות מציגה רווחים באופן עקבי, בכל אחד מן הרבעונים בשנה שלפני כניסתה לרשימת החברות של מדד השוק האמריקאי s&p 500 – כלומר ארבעה רבעונים ברצף שבהם היא לא רשמה הפסדים.
  5. החברות כולן נדרשות להציג דו"ח שנתי של התנהלות הכספים שלהן – שקיפות מלאה למשקיעים.

המטרה בהתניית הכניסה לרשימה בעמידה בקריטריונים הללו, בכל רבעון מחדש, היא לייצר מדד יציב שמורכב מחברות גדולות שעמידות יחסית בפני תנודות השוק – השקעה אשר תהיה משתלמת עבור המשקיעים בהן, בבחינת "השלם גדול מסך חלקיו". בחינת הרלוונטיות של החברות המרכיבות של המדד מתבצעת בכל רבעון כאמור, מה שמיטיב כמובן עם המשקיעים ומאפשר להם להתייחס אל מדד s&p 500 כחדשני, עדכני ובעל פוטנציאל רווח סולידי אמנם, אך גבוה וריסקי פחות מאופציות אחרות להשקעה.מהן המניות בעלות ההשפעה הגדולה ביותר על מדד sp 500?

החברות הגדולות ובעלות שווי השוק הגבוה ביותר, יהיו אלו אשר ישפיעו באופן המשמעותי ביותר על גובה מדד השוק האמריקאי s&p 500. שלוש המובילות הן המניות של חברות אפל, מייקרוסופט ואמזון, כאשר אחריהן פייסבוק (כיום מטא) וחברת אלפאבית

משמעות אחוז ההשפעה היחסי הגבוה של החברות הגדולות הללו לעומת האחרות על המדד היא אדירה, כיוון שעל אף שמדד s&p 500 מרכז, כשמו, חמש מאות חברות שונות – בפועל חלק גדול מהן בעלות אחוזי השפעה מזעריים וחמישית משווי המדד נקבע בפועל על ידי חמש החברות החזקות העומדות בראש ואשר שווי שוק היחסי שלהן הוא הגבוה מכולן. מהם ההבדלים בין מדד ה- sp 500 למדד הדאו ג'ונס?

ישנם כמה הבדלים בין מדד השוק האמריקאי sp 500 לבין מדד הדאו ג'ונס, ביניהם:

  1. מדד הדאו ג'ונס כולל 30 חברות בלבד ואינו כולל חברות תשתית כמו מדד s&p 500.
  2. החברות הכלולות ברשימת מדד s&p 500 מאופיינות בשווי שוק גבוה, בעוד שמדד הדאו ג'ונס מתייחס לשווי המניות.
  3. על אף שישנן חברות מסוימות שנמצאות בשני סוגי המדדים, כדוגמת אפל ומייקרוסופט, אחוז ההשפעה של אותה חברה ממש בכל אחד מן המדדים – עשויה להיות שונה בתכלית.
  4. הגיוון בסקטורים קיים בשני המדדים, אך הדאו ג'ונס כולל רק תשעה סקטורים, בעוד מדד השוק האמריקאי s&p 500 כולל אחד עשר סקטורים.כיצד ניתן להשקיע כסף במדד sp 500?

כיוון שהעליות והירידות בשערי המניות של כל החברות הנסחרות בבורסה האמריקאית, זמינות לקהל וקיימת שקיפות כלפי המשקיעים, כל מי שמתעניין בהשקעה באפיק זה יכול לבחון את פוטנציאל התשואה שלו בכל עת. בפועל, לא מדובר במניה של חברה אלא, כאמור, במוצר פיננסי שמחולק ל-500 תתי-נכסים, אשר ביצועיהם יחד – הם אלו שמשפיעים על הרווח של המשקיע. 

ההשקעה בפועל מתבצעת על ידי רכישת קרן מחקה, אשר יכולה לבוא לידי ביטוי, בין היתר, במוצרים פיננסיים וותיקים כמו קרנות פנסיה או מסחר באופציות. על אף הבטחון שמקנה, לכאורה, ההשקעה במדד s&p 500 אשר מייצג, הלכה למעשה, את המושג פיזור סיכונים בצורה טובה, ההמלצה לרוב היא להוסיף אל מדד השוק האמריקאי s&p 500 אפיקי השקעה אחרים, ריסקים יותר או פחות – על מנת להגדיל את פוטנציאל הרווח תוך שמירה מיטבית על היציבות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.