רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מניית טסלה – האם מדובר בהבטחה מסחררת או נפילה מובטחת?

גיא בכר
7 ביוני 2021
מניית טסלה

חברת הרכבים החשמליים "טסלה" והמניה שלה מניית טסלה לא יורדת לרגע מהכותרות, והביצועים שלה בשנה האחרונה הם לא פחות מחד פעמיים בכל קנה מידה. המשקיעים הוותיקים ביותר מסתכלים על מניית טסלה בתימהון ומנסים להבין כיצד שוק ההון מתמחר את חברת הרכבים החשמליים הזו במכפיל רווח של פי 603(!)

ליתר דיוק:

שנת 2018 | מחיר המניה – 67.5$

שנת 2019 | מחיר המניה – 69$

שנת 2020 | מחיר המניה – 95$

שנת 2021 | מחיר המניה – 583$

אז מה הסיפור של מניית טסלה? האם המחיר שלה מוצדק?
על כל אלו ננסה לענות במאמר הקרוב, מקווים שתהנו ותפיקו ערך!

מי עומד מאחורי מניית טסלה? מה זו החברה הזאת?

חברת טסלה היא חברה המספקת, מייצרת ומשווקת רכבים חשמליים, לא רק, אבל זה הליבה של העסק שלה והמייסד שלה הוא לא אחר מאשר היזם המפורסם אילון מאסק. למי שלא מכיר את השם, מדובר באחד האנשים העשירים ביום בעולם (מקום 2 ליתר דיוק) שכבר עבר לא מעט יזמויות אחרות כמו: חברת פייפאל, SPACEX, סולאר-סיטי, נוירולינק ועוד…

סקטור הרכבים החשמליים הוא סקטור שבוער במיוחד בתקופה האחרונה מכמה סיבות:

  • שמירה על איכות הסביבה ומודעות לאנרגיה ירוקה הולכת וגוברת
  • טכנולוגיות מתקדמות וחדשניות
  • תשתיות הטעינה הולכות ממשיכות להתרבות ולהתפתח
  • ג'ו ביידן נשיא ארה"ב החדש ידוע כתומך נלהב באנרגיה ירוקה
  • הסינים נכנסו לתחרות בעזרת מניות כמו NIO,PLUG,XPEV וכו..

וכמובן יש סיבות נוספות אבל אנחנו לא יכולים להעמיק בכתבה על כל הסקטור של הרכבים החשמליים.

נחזור למניית טסלה, החברה עצמה נמצאת כרגע במכפיל רווח של פי 603 ממחיר השוק שלה, וחשוב לנסות להבין ממה זה יכול להיות מונע. ראשית בגלל שמדובר במותג מאוד חזק ומוכר שמונהג ע"י יזם חדשני ומהפכני המון משקיעים חסרי ניסיון "מאמינים" בחברה ומשקיעים השקעה שהיא כמעט עיוורת.

ברוב המקרים הכסף הטיפש, קרי המשקיעים הפשוטים והביתיים (לא להיעלב בבקשה) לא באמת יכול להזיז את השוק לפי רצונו החופשי. כדי להזיז את השוק נדרש הרבה כסף שנמצא אצל הכרישים הגדולים – קרנות גידור, מוסדיים,ובעלי ממון מאוד גדולים.

אבל יש מקרים חריגים שבהם כמויות גדולות של כסף טיפש כן יכול להזיז את השוק כמו המקרים האחרונים שאירעו עם מנית GME, AMC וכו בתופעה שמכונה שורט סקוויז אבל זה לא נושא המאמר. הנקודה היא – 

יש במניית טסלה הרבה מאוד כסף טיפש שהיווה גורם די משמעותי בזינוק החד שחוותה, ולראיה נפחי המסחר הממוצעים שלה עומדים על מאות מיליונים מדי יום. מדובר במספר גבוה מאוד לכל הדעות.

שוק ההון בכללותו אמור לתמחר למניות את שווי השוק ההוגן שלהן ע"פ שלל מרכיבים: מספרים, דוחות, נתונים עסקיים וכו..  מה שקורה במניית טסלה הוא על הנייר נוגד את כל כללי המציאות:

מדובר במשקיעים שלא מבינים חצי דבר בכל הפרמטרים שציינו לפני רגע ומשקיעים בטסלה על סמך 2 דברים – אמונה בחברה וביזם, ניתוח טכני פשטני שרואה מגמת עלייה וכניסה למגמה.

על אמונה ורציונליות – מניית טסלה ממציאה חוקים חדשים

כפי שאמרנו המון משקיעים מאמינים במניית טסלה שלא מדובר רק בחברת רכבים חשמליים. מדובר בחברה שהיא "יצירה של אלוהים" או אילון מאסק, יש אנשים שבשבילם מדובר באותו דבר…
אותם משקיעים מאמינים שמדובר בחברה שהיא לא פחות ממהפכה עולמית במגוון תחומים – רכבים חשמליים, חלל, אנרגיה ירוקה וכו..

שוק ההון מאז ומתמיד מונע ע"י רגש:

פחד, תקווה, לחץ, אמונה…

כל אלו גורמים שמניעים משקיעים וסוחרים לבצע פעולות מכירה או קנייה של מניות ונכסים אחרים. שוק ההון הוא מחזורי בנוסף, לכן עיקרון המחזוריות חשוב מאוד בגלל שאין נכס שהוא רק עולה. נכסים צריכים לעלות ו-"לנוח" קצת כדי לצבור אנרגיה להמשך העליות שלהם. 

ברוב המקרים המנוחה הזו כוללת ירידה למטה שנובעת ממימושים של משקיעים שצברו תשואה יפה, מכירה של גופים גדולים לצורך איסוף סחורה במחיר זול יותר, משקיעים שמוכרים את המניה במחשבה שמחירה גבוה מדי ועוד סיבות מגוונות ושונות שאת כולן לעולם לא נדע…

לכל צד אמונה צריך לתת גם את הצד הנגדי – הרציונליות.

לא משנה איך תנתחו, תתמחרו ותשפטו – לא תגיעו לשווי שוק של מעל 577 מיליארד דולר. עכשיו נכון, מדובר בחברת צמיחה וחברות צמיחה תמיד הפסדיות או לא רווחיות בצורה מושכת יותר מדי אבל במקרה של טסלה מדובר במחיר מנופח לכל הדעות.

כפי שדיברנו על מחזוריות, מניית טסלה צריכה לנוח מעט ולהתבסס על רמות מחירים מובהקות שיעידו לנו שמדובר במחיר ההוגן שלה על פי וול סטריט. אנחנו מאוד אוהבים את פעילות החברה ומאמינים שמדובר בחלוצה רצינית בתחומים בהם היא פועלת, אך לדעתנו היא עדיין לא בשלה למהלך עלייה משמעותי לפני שתוכיח לנו איתנות באיזור מחיר מסוים.

מניית טסלה – האם מדובר בעתיד?

אף אחד לא יכול לנבא את העתיד, לא משנה מי זה. לאף משקיע אין כדור בדולח ואף אחד לא יכול לדעת מה יקרה ומתי. אנחנו מאמינים שסקטור הרכבים החשמליים יכול להיות מאוד רווחי בעתיד, לכן טסלה יכולה להיות בעתיד שווה מאוד לערך מחיר שבו היא נקובה, פשוט לא כרגע לפחות.

מצורף גרף המחיר של טסלה בנרות של שבוע המציג את התנועה שלה במהלך השנים האחרונות ואת רמת המחיר העדכנית שלה, שכל אחד יעשה את מה שהוא רואה לנכון.

מניית טסלה

בכל מקרה:

אין לראות בכתוב המלצה להשקעות או פעולות כל שהן בשוק ההון ואינן מהוות תחליף לייעוץ פיננסי או תכנון עסקאות בכלל. כל הכתוב מהווה דעה אישית וכל העושה שימוש בתוכן במאמר בפעולות פננסיות עושה זאת על אחריותו בלבד.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

אולי יעניין אותך גם