רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לא פטורים ממכתב פיטורים!

גיא שדלצקי
5 ביולי 2021
מכתב פיטורים

רבים מאיתנו חווינו סיום העסקה כזה או אחר ואולי גם יופיע איזה מכתב פיטורים אחד או שניים ברזומה המפואר שלנו וברור לחלוטין שהגשנו מכתבי התפטרות, אך בעידן החדש התכתבות פיטורים או סיום העסקה הפך לתהליך שלא די במכתב פיטורים, הממשלה דאגה לחוקק חוקים שמשפרים את מעמד העובד ואת זכויותיהם, מכתב פיטורים יוכל להגיע רק לאחר תהליך שמפורט בחוק, זאת על מנת לאפשר סיכויי העסקה גבוהים ואחוזי אבטלה נמוכים ככל הניתן.

המאמר הקרוב יעשה לכם סדר בכל הנושא, קריאה נעימה!

מהו תהליך פיטורים ולמה חשוב מכתב פיטורים

נתחיל מההתחלה, התחלתם לעבוד ומאוד מרוצים מכם, אתם מתקדמים ומקדמים, חיוניים מאוד למערכת, אבל הזמן עשה את שלו דברים השתנו וכעת זה הזמן שלכם או של המעסיק לבקש להיפרד. להיפרד מהעבודה שהתרגלנו אליה ואנחנו מרגישים בה ממש בנוח, במקרים רבים מדובר בעמיתים שהפכו לחברים וחלקם אף למשפחה של ממש, המצב לא נעים לכולם ולא ברור רמת המקצועיות שננקטת במקרים כאלו לכן חשוב שיהיה תהליך חוקי, מובנה ומסודר שיאפשר לכלל הצדדים להימנע מתביעות, פגיעה במוניטין של העסק, בשמו הטוב של העובד או פגיעה כזו או אחרת הן לנפשות והן לציוד העסק.

לא פעם עובד אף מחזיק בסיסמאות והרשאות חשובות או יודע סודות מקצועיים על אותו בית העסק ודליפת המידע עלול לפגוע בעסק, לכן מכתב פיטורים זהו מצב רגיש שדורש אנושיות רבה ומכבדת לכל אורך התהליך גם כשמבינים שהעסקתנו נגמרה, כדאי מאוד להימנע ממנו אבל מומלץ להתכונן אליו.

ידע זה כוח, התהליך לקבלת מכתב פיטורים

משהו כבר לא עובד וזה הזמן להיפרד. כיום במידה ומעסיק מעוניין לפטר עובד ולהעביר לו מכתב פיטורים סטנדרטי מחויב לפי חוק לבצע תהליך פיטורין כחוק, החוק בבסיסו בא להגן על העובד שעומד בפני הפיטורים באמצעות שני כלים עיקריים: שימוע והודעה מוקדמת, כך שהמעסיק אינו יכול לפטר באופן שרירותי ומידי ולרוב יצטרך לפרט את סיבותיו האמיתיות ורק במידה ויוכח שלא ניתן לגשר על אותו הפער שנוצר יוכל המעסיק לפנות לשלבים הבאים אחרי שימוע, הודעה מוקדמת ומכתב פיטורים.

האם שימוע באמת יכול למנוע פיטורים?

טרום הפיטורים, המעסיק מחויב לקיים שיחת שימוע עם המועמד לפיטורין. בשיחה זו יוצגו בפני העובד סיבות השימוע ויובהר כי לאחר השימוע ייתכן והעובד יפוטר או שתפקידו ואחוזי משרתו ישונו, הסיבות יועברו לעובד שיוכל להשמיע את טיעוניו מנגד במידה ורוצה להמשיך לעבוד באותה משרה, זהו הרגע הקריטי ביותר וההזדמנות האחרונה לנסות ולהציל את משרתו.

אחד הדברים שחשוב לשים לב בשימוע הוא שמותר להביא עמנו נציג ולרוב המעסיק יבקש גם הוא נוכחות של סגל ניהולי כגון מנהל כוח אדם או מנהל משאבי אנוש, כך שאופי השיחה יהיה מכבד ומתועד עם עדים נוכחים ולעיתים שיתרמו להרגעת הרוחות ואולי יפייסו את המצב בין הצדדים.

במידה ופוטרתם ללא שימוע, עומדת לזכותכם האפשרות לתבוע את אותו המעסיק בבית דין לעבודה בדרישה לביטול הפיטורים או לדרוש פיצוי בגין הליך פיטורים לא חוקי.
שיחת שימוע חייבת לכלול את הפעולות הבאות:

  • הודעת השימוע תוגש בכתב לעובד ובפרק זמן סביר טרם השימוע.
  • בהודעה על המעסיק לספק את הנימוקים בגינם הוא בוחן את הפיטורים.
  • הטעונים חייבים להיות מפורטות וספציפיות עם תיעודיים לצורך התייחסות העובד.
  • לעובד תינתן הזדמנות להשמיע את טענותיו מנגד, בעוד המעסיק מחויב לייחס לאותם הדברים חשיבות ואל לא לצאת ידי חובה כהחלטה ידוע מראש.
  • עובד יכול להגיע עם עורך דין או נציג שישתתף מטעמו בשימוע.

בתום השימוע ובזמן סביר תינתן תשובה בכתב לעובד עם תשובה ברורה לגבי ההחלטה שהתקבלה לגביו.


עבר השימוע ועדיין רוצים לפטר אותי
!

מעסיק שמבקש לפטר עובד לאחר שנעשה בין הצדדים שימוע, מחויב למסור לעובד הודעה מוקדמת לפיטורים בכתב, בהודעה חייב שיופיע תאריך הוצאת ההודעה ותאריך הכניסה לתוקף של הפיטורים שקבוע על פי חוק, רצוי שיופיע גם תאריך תחילת העסקה.

המטרה היא לאפשר זמן סביר לחיפוש עבודה, עוד לפני פיטוריו של העובד.

לרוב קיימים שני סוגים שונים של העסקה: עובד במשכורת ועובד בשכר.

עובד שכיר שמקבל משכורת יקבל התראה של יום אחד במהלך ששת החודשים הראשונים להעסקתו באותו העסק, בתקופה של בין שישה חודשים ועד 12 חודשים יקבל התראה של 6 ימים בתוספת של יומיים וחצי עבור כל חודש עבודה שעבד בתקופה זו ולאחר שנתו הראשונה יקבל חודש ימים על כל שנה שיעבוד.

לעובד בשכר התהליך קצת שונה- עובד שכר בהגדרה זהו עובד שמקבל תשלום על בסיס יומי, שעתי או לפי משמרות ולרוב יהיו עובדי קבלן:

בשנה הראשונה הודעה של יום אחד עבור כל חודש עבודה, בשנת עבודתו השנייה יקבל הודעה מוקדמת לפיטורים של 14 יום, בתוספת של יום אחד לכל שני חודשי עבודה בשנה שעבד, משנתו השלישית יקבל הודעה מוקדמת של 21 ימים בתוספת יום אחד לכל שני חודשי עבודה באותה השנה, החל משנתו השלישית יקבל הודעה מוקדמת של חודש ימים.

במידה והמעסיק מבקש לפטר באופן מיידי את העובד הוא רשאי להודיע בהודעה המוקדמת כי הוא מוותר על נוכחותו של העובד בתקופה זו, או מקצתה החל מקבלת המכתב וזאת מבלי לפגוע בשכרו הרגיל.

מה חשוב שיופיע במכתב פיטורים?

לאחר שהשימוע לא צלח, תקופת ההודעה המוקדמת תמה , וכעת המעסיק מעביר לנו הודעת פיטורים בכתב. המכתב הזה ישרת אתכם מול חברות הביטוח, המעסיק הבא, או אם תגישו תביעה לדמי אבטלה, האישור חייב להכיל את תאריך תחילת וסיום העסקה של אותו עובד, סיבת הפיטורים ודרכי התקשרות כמו חותמת העסק, מספר טלפון או כתובת אימייל לכל מקרה עתידי שלא יצוץ.

מכתב הפיטורים בידי האם נגמרו יחסי עובד מעביד?

כמובן שפיטורים כשמם כן הם, וברגע שמעסיק העביר לידנו מכתב פיטורים זה אומר שתפקידנו תם ואנו פונים לחפש מקורות הכנסה אחרים, אך אל תטרקו את הדלת בחוזקה רבה מידיי כי כבר בחודש מרץ-אפריל הקרוב תצטרכו לקבל דוח שנתי או תצטרכו עזרה מול חברות הביטוח לשחרור פיצויים, אולי עבודתכם החדשה תהיה קשורה באיזשהו אופן לתפקידכם החדש או שתצטרכו המלצת מעסיקים קודמים, לכן ניתן לומר שהמערכת יחסים הסתיימה אך ישנן קצוות פתוחים כמו בכל מערכת יחסים שיתפוגגו עם השנים.

סיכום מכתב פיטורים

בעל המאה הוא בעל הדעה, וזכותו של מעסיק להחליט על סיום העסקה של עובד.

כאשר החליט לפטר עובד הוא לא יוכל לפטרו באופן שרירותי אלה בנסיבות מחמירות כמו עבירות פליליות לדוגמה, ויהיה עליו לקיים את תהליך הפיטורין על פי הגדרות החוק, הוא יהיה חייב לכבד, לתת התראות והודעות כמו מכתב פיטורים או הודעה מוקדמת  בפרקי זמן סבירים לעובד על מנת שיערך בהתאם ויתכונן למצב ואף להשמיע את קולו וטיעוניו מנגד, כל זאת על מנת לנסות ולמנוע פיטורי שווא או אי הבנות שעלולות להכביד על המשק ועל הכלכלה.

​פורטל שמענו מקווה שאתם מוכנים יותר ומבינים יותר את הגישה בה כדי לנקוט אם נקלעתם לתהליך פיטורים, כבדו והביעו רצון להשתפר.

סיכום

אנחנו מקווים שהפקתם ערך מהמאמר!
מודים לכם על הקריאה ומקווים שנהניתם לא פחות מאיתנו, פורטל "שמענו".
אתם יותר ממוזמנים ליצור איתנו קשר ולגלות על עוד סוגי מיסוי שונים לעסקים ולאנשים פרטיים פורטל החדשות שמענו דוגל בצרכנות פיננסית חכמה ומתמקצע בעיקר בתחומי הטבות מס, ביטוחים (לכל סוגם), משכנתאות, פיננסים והשקעות, וזכויות אזרחי ישראל למיניהן.

אנחנו נמשיך לעדכן אתכם מדי שבוע במה שכדאי שתדעו.
עדיין לא נרשמתם לניוזלטר שלנו? מבטיחים לשלוח רק תכנים איכותיים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

צור קשר