רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מחשבון הצמדה למדד תשומות הבניה

עדן סרור
28 באוקטובר 2021
תוכן עניינים
מחשבון הצמדה למדד תשומות הבניה

הסכום המשוערך בש"ח

0.0

השינוי באחוזים

%


מחשבון הצמדה למדד תשומות הבניה: המדריך המלא!

כאשר רוכשים דירה חדשה מקבלן ומשלמים בתשלומים, לא ניתן לדעת מה יהיה מחירה הסופי, מאחר שגובה התשלומים על הדירה, שמצויה בתהליך בנייה, מושפע ממדד תשומות הבניה, אשר משתנה מדי חודש. מהו מדד תשומות הבניה? איך הוא משפיע על מחירי הדיור? למה עלה בחדות בעקבות הקורונה? מהו מחשבון הצמדה למדד תשומות הבניה? ומדוע יש צורך בייעוץ מקצועי כדי להקל את רוע הגזרה? כל המידע בהמשך! 

פרויקט בנייה אינו מסתיים, כידוע, ביום אחד והוא יכול להתפרס גם על פני כמה שנים. במהלך אותה תקופה, יש סיכוי שעלויות חומרי הגלם ומשכורות עובדי הבנייה המוטלות על הקבלן, יעברו שינויים בהתאם למצב השוק. כאן נכנס לתמונה מדד תשומות הבניה.

מדד תשומות הבניה, משקף את התנודות במחירים בענף הבנייה. הוא מתעדכן ומתפרסם אחת לחודש על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומתבטא באחוזי העלייה לעומת החודש הקודם. 

כאשר חוב על דירה נפרע בתשלומים, הם צמודים למדד. כלומר, גובה התשלומים  משתנה על פי השינויים החלים בהוצאות הבנייה של הקבלן, בין חודש אחד למשנהו. 

מהו מחשבון הצמדה למדד תשומות הבניה?

את מדד תשומות הבניה, חישוב הצמדה למדד תשומות הבניה בים כאמור על פי ההוצאות הצפויות לקבלני בניין במהלך הקמת מיזמי בנייה. זה כולל את עלויות רכישת חומרי הגלם לבנייה ושינועם, שכר העבודה לעובדי הבנייה ואנשי המקצוע השונים, ביטוח העובדים ועוד.  

לצורך החישוב, אוספת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מהיצרנים והמשווקים, מדגם מחירים של  חומרי גלם לבנייה כמו ברזל, מלט, חול, שיש, זכוכית, אלומיניום ואביזרים כמו כבלי חשמל, צנרת אינסטלציה וכדומה, לצד מחירים של שירותי בנייה שונים, שירותי הובלה ועוד.   

מחשבון הצמדה למדד תשומות הבניה, יכול לאפשר למי שרוכש דירה חדשה, להעריך כמה הוא עתיד לשלם עליה, בסופו של דבר, עד היום שבו יקבל את המפתח. 

השפעת הקורונה על העלייה במדד תשומות הבניה 

נושא מדד תשומות הבניה למגורים, עלה לאחרונה לסדר היום, לאור הזינוק שחל בו בישראל מתחילת שנת 2021. מדובר בעלייה של 4% ויותר, לעומת 0.5% בלבד בשנת 2020 ו-1.1% בשנה שקדמה לה. עלייה חדה כזאת במדד, לא אירעה בישראל מאז השנים 2010-2012. 

הנסיקה של מדד תשומות הבניה, היא תוצאה של עליית מחירים עולמית בענף הבנייה, הנובעת משיבושים בפעילות ענפי התעשייה והירידה בתפוקה, שהביאו מגפת הקורונה, המגבלות  והסגרים. 

בין שאר הנזקים שגרם, משבר הקורונה יצר האטה כלל עולמית בייצור חומרי גלם לבנייה ולא ניתן לחזות כיום את העתיד. כל זה מביא לקושי לתמחר עלויות שך מיזמי בנייה חדשים ואולי יגרום בעתיד אף לקושי להביא מיזמי בנייה לכדי סיום.

סיבה נוספת לעליית המחירים בענף הבנייה, היא הביקוש עצום לחומרי בניין מצד מדינות בעולם, שהצליחו להוריד את ממדי התחלואה בקורונה ולשוב לעסוק בפיתוח ובנייה.  

בישראל, ענף הבנייה שב אמנם לפעילות בעקבות השפעת החיסונים על הירידה בתחלואה בקורונה, אבל תשומות הבנייה ממשיכות לעלות בהתמדה עם ייקור חומרי הגלם (בעיקר הברזל המעובד) והתעבורה הימית בעולם.

מחירי הברזל עלו השנה בשיעור הגבוה של 30%, מחירי המדרגות לבניינים עלו ב-6.7%, מחירי הזכוכית ב-6% ומוצרי חימום והסקה בכ-5%. זאת בנוסף לעלייה במחירי חומרי גלם נוספים לבנייה, כמו שיש, קרמיקה ובטון. 

מדד תשומות הבניה שעלה בישראל בצורה החדה ביותר, הוא המדד לבניית משרדים ומבני מסחר. במקרה הזה, יספגו את הנזק הכספי בעתיד, מי שישכרו את המתחמים הללו. 

נפגעים פוטנציאליים נוספים ממגמת הייקור, הם יזמי נדל"ן קטנים, שהתשואות שציפו להן צפויות לרדת לנוכח העלויות הגבוהות של חומרי הגלם והשינוע. גם חברי קבוצות רכישה בנדל"ן, עלולים להיפגע מעליות המחירים ועליית מדד תשומות הבניה ומאי הוודאות לגבי המצב העתידי של שוק הנדל"ן. 

השפעותיו של מדד תשומות הבניה 

למדד תשומות הבניה יש השפעה מכרעת על המחירים בשוק הדיור. כאשר המדד עולה, מעפילים מדרך הטבע, מחירי הדירות החדשות. במקביל, סופגים את הייקור גם רוכשים, שכבר משלמים על דירתם החדשה בתשלומים שנקבעו מראש.  

גם קבלנים ויזמים בתחום הנדל"ן סופגים הפסדים מעליית המחירים בשוק, אבל הנפגעים העיקריים הם רוכשי הדירות, הנושאים בעיקר הנטל של ההתייקרות.  

מדד תשומות הבניה, עולה בשנים האחרונות משמעותית, מעבר למדד המחירים לצרכן. בהתאחדות הקבלנים בישראל מזהירים, ששוק הדיור, שנהנה מיציבות במשך שנים, נכנס למצב של עליית תשומות חדה, בשל התייקרות חומרי הגלם וההובלה בעולם. במקביל, בישראל קיים לדבריהם מחסור במחצבות ובידיים עובדות בענף הבנייה. 

למי מיועד מחשבון הצמדה למדד תשומות הבניה? 

המצב שבו דירה הנמצאת בשלבי בנייה עלולה להתייקר עם הזמן, משכנע חלק מרוכשי הדירות החדשות לשלם עבורן לקבלן בתשלום אחד ולמנוע את ההצמדה למדד תשואות הבנייה. רוכש דירה שאין לו אפשרות לשלם את הסכום במלואו, ייאלץ לקחת לשם כך משכנתא, תוך סיכון שהריבית שתשולם על המשכנתא, תהיה גבוהה יותר ממדד תשומות הבניה. 

בנוסף על כך, ברור שבתשלום מראש כרוך גם סיכון, שפרויקט הבנייה לא יתקדם או לא יסתיים בזמן או לשביעות רצונו של הרוכש, זאת לאחר שכבר שילם את כל הסכום.  

למחשבון מדד תשומות הבניה יש משמעות גדולה עבור רוכשי דירות, לפני ביצוע הצעד המכריע. הצמדת התשלומים על הדירה למדד, עתיד להגדיל את הסכומים שיש להעביר לקבלן. שיעורי העלייה, יהיו ברוב המקרים גבוהים יותר משיעורי העלייה במדד המחירים לצרכן וחשוב להיות מודעים לכך מראש.

מחשבון מדד תשומות הבניה יאפשר לכם לחשב כמה יהיה עליכם לשלם לקבלן בסופו של הליך הבנייה. לשם כך יש להגדיר את תקופת ההצמדה ולקבל את סכום החוב המעודכן. אם למשל, רכשתם דירה מקבלן ב-2 מיליון שקל,  שילמתם 0.4 מיליון שקל ונשאר לכם חוב של 1.6 מיליון שקל בתשלומים, כאשר המדד יעלה באותו חודש ב-1%, החוב שלכם לקבלן, יתפח ב-16 אלף שקל.

חשיבותו של ייעוץ מקצועי

הצמדת מחירי הדירות למדד תשומות הבניה, נועדה לבטח את הקבלן או היזם מספיגת הפסדים גבוהים בעקבות עליית מחירים ומעביר את מרבית הסיכון לרוכש הדירה. יש לזכור שהמדד מייצג אמנם את השינויים בעלויות הבנייה, אך לא את השינויים בערך הקרקע ואת הרווח של היזם ולכן הצמדת המחיר למדד זה, לא תמיד הוגנת כלפי רוכש הדירה. 

דרך אחת להתמודד עם הייקור הצפוי במחיר הדירה, כאשר מדד תשומות הבניה עתיד להיות גבוה ממדד המחירים לצרכן, היא להקדים את התשלומים, למרות שלעיתים כרוך בכך גם סיכון. 

דרך נוספת להימנע מעלייה חדה במחיר הדירה בשל הצמדת התשלומים, היא לנסות לנהל משא ומתן מול הקבלן על ביטול ההצמדה למדד תשואות הבנייה, לטובת הצמדה למדד המחירים לצרכן העולה בצורה מתונה ביותר. 

הצמדת התשלומים למדד, עלולה להביא לעלייה במחיר הדירה, שיכולה להגיע לעיתים גם לעשרות אלפי שקלים. כדי לסיים את התשלומים על הדירה החדשה שרכשתם מבלי להיקלע להוצאות גדולות ובלתי צפויות, חשוב להשתמש במחשבון הצמדה למדד תשומות הבניה ולהסתייע בייעוץ מקצועי. 

סימולציה של מחשבון הצמדה למדד תשומות הבניה, היא הכרחית לפני החתימה על חוזה לרכישת דירה חדשה מקבלן, בעיקר אם אתם מתכוונים לשלם על הדירה בתשלומים לטווח הארוך. אנו מקווים שהפקתם ערך מהמאמר ומזמינים אתכם להמשיך ולחשב אצלנו את כדאיות העסקאות שלכם, באתר במדור "מחשבונים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לקבלת פרטים נוספים

חדשות חמות