רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הלוואות חברתיות – האם מדובר בהשקעה מעניינת?

גיא בכר
27 ביוני 2021
הלוואות חברתיות


במאמר הקרוב אנחנו הולכים לדבר הלוואות חברתיות (P2P), שוק שהולך ונהיה פופולרי יותר ויותר ומספק פתרון הלוואה נוח ללווה והשקעה מעניינת למלווה. בואו נחשוב על מה שקורה כיום בשוק ההלוואות – אם אתם צריכים כסף, כנראה שתפנו לבנקים, חברות אשראי או (לצערנו הרב) לחברות בשוק האפור. אם יש לכם כסף פנוי שאתם רוצים לעשות איתו משהו כנראה תשקיעו אותו בפיקדונות, קרנות נאמנות, תעודות סל, מניות, נדל"ן – כל אחד והפיזור/רמת סיכון המתאימים לו.

הלוואות חברתיות רוצות להפגיש בין אלו שצריכים כסף (לווים) לבין אלו שיש להם כסף ורוצים להשקיע (מלווים). בשביל הלווה – זו יכולה להיות הזדמנות מעולה לקבל הלוואה בריבית סבירה, ובשביל המלווה (משקיע) זו יכולה להיות הזדמנות השקעה בריבית טובה, בהינתן האלטרנטיבות בעולם של ריבית נמוכה על גבול האפס. התחום הזה הולך ונהיה יותר ויותר גדול, וגם כאן יש מתווך בין שני הצדדים – חברה פיננסית המפגישה בין הלווים למלווים. לרוב העמלה של המתווך תהיה 1% מההחזרים השוטפים.

מה זה הלוואות חברתיות?

לחברות/מיזמים של הלוואות חברתיות יש חלום – להפוך לענק אשראי שיקשר בין הציבור (אנשים שרוצים ללוות כסף ואנשים שרוצים להלוות) ולחסוך את מרווח הריבית השמן של הבנקים. אבל, אסור לשכוח – למרות שמדובר לכאורה הלוואה חברתית, בין עמית לעמית (PEER 2 PEER – P2P), בפועל מדובר בהלוואות בין אנשים זרים לחלוטין. המודל פשוט – מתחברים לגוף פיננסי שמחליף את הבנק (בהמשך נתייחס לגופים המקומיים), ואלו משדכים השקעות או הלוואות בצורה פשוטה ונגישה.

בפועל, מדובר על פלטפורמה דיגיטלית/ זירה דיגיטלית שמקבלת נתונים ממלווים ובמקביל מלווים, בודקת ומתאימה ביניהם. יש בדרך גם מגע אנושי, יש בדיקות לגבי איכות הלווה, אבל חלק גדול של העבודה הוא דיגיטלי לחלוטין ומבוצע ע"י מכונות ואלגוריתמים.

בואו נמחיש תרחיש שבו ירין צריך הלוואה של 20,000₪. ירין יכול לפנות לבנק (כמו רוב האנשים), הוא יכול לפנות לחברות האשראי והוא יכול (אנחנו מקווים שלא) להתייחס לכל אותם פניות שהוא מקבל במיילים/SMS/טלפונים המציעים לו הלוואה בתנאים נוחים (סבירות גבוהה שמדובר בשוק אפור) או – שהוא פונה לגופים פיננסיים הפועלים בתחום הלוואות חברתיות. וזה פשוט מאוד – נכנס לאתר, קורא את השלבים לקבלת ההלוואה, תקנון האתר ובכלל מתרשם מנראות המותג ונרשם!הדבר הראשון שאתר המספק הלוואות חברתיות יבדוק – דירוג אשראי של הלווה

תחילה, יבדקו את יכולת האשראי + יכולת ההחזר (שכר, קביעות בעבודה, השכלה, ניסיון תעסוקתי וכו..) בבדיקה כלכלית של אנשי האתר, לא דרך רשומות של גופי מימון/פיננסיים. ע"פ הנתונים רוב הבקשות להלוואות נדחות כך שאין לזלזל בבדיקה זו, אך חשוב לזכור שאין מדובר בבדיקה מקיפה כל כך.

בדיקה זו קובעת את רמת הסיכון של הלווה ותקבע בהתאמה את גובה הריבית על ההלוואה שהוא לוקח. לפי מה שאתם מכירים – ככל שגודל הסיכון גדול יותר כך הריבית על ההלוואה גבוהה יותר.

בואו נמשיך בתרחיש שלנו, ירין הגיש בקשה להלוואה ואנשי האתר אישרו אותה, עכשיו השאלה מאיפה וממי הוא מקבל את הכסף? התשובה היא – מאותם משקיעים שמזרימים כסף לאתר כדי לקבל תשואה על הכסף שלהם. אותו משקיע, לצורך הדוגמה עדן – מחליט להשקיע באתר 40,000₪ ולפזר את השקעתו במספר מימונים של אנשים אחרים בתוספת ריבית. זה בדיוק כמו לקנות איגרת חוב ולתת הלוואה למדינה או חברה, רק שכאן אנחנו מדברים על אדם פרטי שמחויב להחזיר את ההלוואה.

נכון שאולי מבחינת ניהול סיכונים התחום פחות ברור ומפוקח, אך תמורת חוסר הבקרה ופיקוח משקיעים זוכים לתשואה גבוהה יותר.

השקעה בהלוואות חברתיות

נחזור לעדן, הוא השקיע 40,000₪ באתר הלוואות חברתיות וכעת נשאר לבחון את האנשים שאותם הוא מעוניין לממן. זה עובד כך – עדן מקבל סל הלוואות, לצורך ההמחשה 40,000₪ מפוזרים על פני 20 הלוואות – הוא בוחר את הלווים (מקבל את כל הפרטים עליהם מלבד השם שלהם) ואז הוא מעריך את הסיכון של ההשקעה, יכולת ההחזר שלו ולפזר בין הלווים שהוא מכיר את פרטיהם.

אפשרות אחרת שחברות הלוואות חברתיות מציעות היא לא בחירה ספציפית של הלוואות, אלא סל אוטומטי בהינתן רמת הסיכון שהמלווה מגדיר.

וכך, עדן מחלק בסופו של דבר את ההשקעה שלו על פני 20 לווים, ביניהם ירין. כל אחד מהלווים משלם את הקרן והריבית באופן שוטף – כלומר ההחזר החודשי הוא של קרן וריבית, כשההלוואות האלו לרוב הן לתקופה של עד 5 שנים.

השוק הישראלי עדיין בתולי ולהלן השחקניות המובילות בתחום:מה הריבית הממוצעת בהלוואות חברתיות?

הריבית ללווים  משתנה בין הגופים כתלות בסיכון הלווים ובתקופת ההלוואה, ונעה לרוב בין 4% ועד ל-12% בשנה. רוב ההלוואות הן בריבית שנתית של 6% עד 9%.

בשורה התחתונה – ירין מקבל הלוואה זולה מהריבית בבנק; עדן מקבל תשואה טובה – שניהם אמורים להיות מרוצים. אבל, צריך לזכור שהמציאות כמובן לא כזו ורודה – יכול להיות שהלווים לא יחזירו את הכסף – זה קרה לחברות גדולות ומכובדות שנכנסו למצוקה פיננסית וזה יכול לקרות גם לירין.

יכול להיות שהגוף הפיננסי/ החברה הפיננסית שמהווה את הקשר שלכם לעולם הזה, תיכנס למצוקה פיננסית. קוראים לזה סיכון המנפיק – היא הרי סוג של מנפיק חוב, היא זו שאחראית על גביית החוב של הלווים והעברתו אליכם. אם היא נופלת, הכסף, שלכם בסכנה. נכון, יש נאמן, יש הלוואה שמסומנת, ולווה שמסומן שחייב לכם כסף, אבל איך הוא יחזיר? מתי הוא יחזיר? כמה הוא יחזיר? אם הפלטפורמה כבר לא קיימת זו שאלה שאין עליה עדיין תשובה ברורה.

סיכום – האם שווה להשקיע בהלוואה חברתית?

אסור לנו להביע דעה והמלצה להשקעה, אך אנחנו כן יכולים להגיד שזו יכולה להיות אופציה מעניינת לפיזור השקעות ולתת לסכום מסוים מהכסף שלכם, שאתם גם ככה מייעדים להשקעה להניב לכם עוד תשואה.

אין לראות בכתוב המלצה להשקעות או פעולות כל שהן בשוק ההון ואינן מהוות תחליף לייעוץ פיננסי או תכנון עסקאות בכלל. כל הכתוב מהווה דעה אישית וכל העושה שימוש בתוכן במאמר בפעולות פננסיות עושה זאת על אחריותו בלבד.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לקבלת פרטים נוספים

חדשות חמות

אולי יעניין אותך גם

צור קשר