רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

החזר נסיעות – כל מה שצריך לדעת על הזכויות שלכם

גיא בכר
24 ביוני 2021
החזר נסיעות

כדי להגיע למקום העבודה שלנו מדי יום אנחנו כנראה נבצע נסיעה כלשהי, בין אם זה באמצעות הרכב הפרטי שלנו, אופניים, אוטובוס, מונית או למי שיש מזל וגר ממש ליד העבודה ברגל. לא משנה באיזה כלי תבחרו להגיע למקום העבודה, כל עוד כרוכה בו הוצאה כספית על פי חוק הוצאה זו תוחזר אליכם בדמות החזר נסיעות, וזו אחת מהזכויות שלכם.

החוק קובע שכל עובד הזקוק לצורך הגעה למקום עבודתו, לכלי תחבורה כגון אוטובוס או רכבת, זכאי יהיה לקבל עבור הוצאה הזו מהמעסיק שלו, השתתפות במימון של הוצאות בגין נסיעה לעבודה ונסיעה חזרה – מהעבודה חזרה לביתו. כך נקבע בצו הרחבה שחל על כל עובד במשק, שלא כולל בתוכו מקרים מיוחדים. אז למי מגיע החזר נסיעות? כמה מגיע ועוד, נפרט על כך בהמשך הכתבה.

מהו גובה החזר נסיעות?

השתתפות המעסיק בהחזר הוצאות הנסיעה של העובד אמורה להיחשב בהתאם למחיר הנסיעה הזול ביותר באוטובוס. החזר ההוצאות ייקבע על פי העלות היומית הנדרשת לנסיעה אל מקום העבודה וחזרה ממנו, והוא לא יעלה על הסכום יומי המקסימלי. עם זאת, חשוב לציין שלמעסיק שמורה הזכות לקבוע החזר נסיעות חודשי כולל בסכום השווה ערך לעלות כרטיס "חופשי חודשי".

בנוסף אם יש מקרה שבו העובד נדרש להשתמש בכמה אוטובוסים כדי להגיע למקום העבודה, יהיה זכאי בהשתתפות נוספת מטעם המעסיק שלו, גם במחיר הנסיעה הנוספת אך בתנאי שהוא נאלץ באמת לנסוע באוטובוס ולא במעבר סתמי של תחנות נוספות. הזכות לקבלת החזר נסיעות וגם סכום ההוצאה העדכני והרלוונטי, נקבעים בצו הרחבה שמתעדכן מדי תקופה. הסכום המעודכן של החזרת הוצאות הנסיעה לשנת 2019 עומד על 22.60 ש"ח.

תוכלו לחשב את גובה החזר הנסיעות שלכם באמצעות האתרים הבאים:

החזר נסיעות לעובד

בהתאם לצו הרחבה שנכתב בתחילת 2016 (וגרע מן הסכומים ששולמו לעובדים עד אותה תקופה מתחילת 2014) לגבי השתתפות המעסיק בהוצאות של נסיעה למקום העבודה, וחזרה ממנו, עובד שזקוק לתחבורה ציבורית על מנת להגיע למקום העבודה, על המעסיק לבצע החזר הוצאות בגין הנסיעה עבור כל יום עבודה שבו העובד השתמש בתחבורה הציבורית.

החזר הוצאות הנסיעה מגיע לעובד גם אם לא השתמש בתחבורה בפועל ורק היה עשוי להשתמש בה, כלומר, במידה והגיע רגלית מאחר והיה לו סידור כלשהו באזור מקום העבודה, לדוגמא, או במידה והוסע על ידי קרוב או מכר והנסיעה לא גבתה ממנו כסף, דוגמא נוספת.

העובד לא מחויב לדווח למעסיק במידה ובחר באמצעי הגעה שונה או בדרך הגעה שונה מהמקובל, במידה ואלו לא עלו לו כסף הוא עדיין זכאי להחזר הוצאה כאילו הגיע בתחבורה ציבורית למקום העבודה.

מי זכאי להחזר נסיעות?

  • במידה והעובד גר במרחק עד 500 מטר ממקום העבודה, הוא לרוב אינו יהיה זכאי להחזר הוצאות על נסיעות מאחר ומרחק זה מוגדר כסביר להליכה רגלית. העובד יכול לבקש דמי נסיעות גם במצב זה אם יציג ראיות ויוכיח שלמרות המרחק הקצר, קיים עליו קושי להגיע למקום העבודה (בגין מוגבלות כלשהי או אם תנאי הדרך אינם סבירים, לדוגמא).
  • כל עובד שזקוק לתחבורה כדי להגיע למקום עבודתו – החוק מגדיר כי אם העובד מתגורר במרחק של 500 מטר ומעלה ממקום העבודה, הוא מוגדר כעובד שזקוק לתחבורה ציבורית, ויהיה זכאי. גם אם העובד גר רחוק מ-500 מטר ממקום העבודה אך מעדיף להגיע רגלית, או באופניים – עדיין מגיע לו החזר על הוצאות נסיעה כאילו בחר בהגעה בתחבורה ציבורית.
  • במידה והעובד מוסע על ידי המעסיק או גורם כלשהו מטעם המעסיק, אין העובד זכאי להחזר הוצאות. כמו כן במידה והעובד מקבל רכב פרטי מהמעסיק עם דלקן והוצאות טיפול רכב על חשבון המעסיק, אין הוא זכאי להחזר הוצאות נסיעה. לעומת זאת, נפרט בהמשך על רכב פרטי מהמעסיק, מאחר והוא גורר עלויות מסוימות מהעובד.
  • עובד שכחלק מהגדרת התפקיד שלו הוא מתגורר במקום העבודה חלק מזמן העבודה (עובדי מלון שלעיתים ישנים בחדר בבית המלון עצמו במסגרת התפקיד, עובדי אבטחה הלנים במקום העבודה וכדומה), יהיה העובד זכאי לקבל החזר הוצאות נסיעה אך ורק בימים שבהם נאלץ להגיע לביתו או מביתו למקום העבודה. עבור ימים בהם נשאר כחלק מהגדרת התפקיד שלו במקום העבודה – אינו זכאי להחזר באותו היום.
  • עובד המקבל שירותי הסעות ממקום המגורים אל העבודה וחזרה, אינו זכאי לדמי נסיעות שכן אין לו עלויות הגעה וחזרה.
  • עבור עובדים באולמות וגני אירועים, עובדי שמירה ואבטחה, ועובדי חברות ניקיון ותחזוקה – קיימים סעיפים נוספים בחוק בנוגע לתשלום על משמרות מפוצלות, הסעות שהמעסיק חייב לספק בתנאים ושעות מסוימים, והקלות נוספות.
החזר נסיעות

החזר נסיעות מילואים

חייל המשרת במילואים זכאי גם הוא להחזר נסיעות כחוק, אך במקרה הזה יש כמה שינויים. משרת המילואים יכול לבחור מבין 3 שיטות:

  1. החזר השתתפות בהוצאות נסיעה למקום השירות וחזרה ממנו ע"ב השתתפות בהוצאות נסיעה אשר תשולם ישירות לחשבון הבנק
  2. נסיעה בתחבורה ציבורית – שוברי נסיעה
  3. לא מעוניין לקבל החזר כלל עבור ההגעה לשירות המילואים

למידע נוסף תוכלו להיכנס לאתר המילואים בנושא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

אולי יעניין אותך גם

צור קשר