הישראלי הממוצע רק חולם להתחיל במסחר במניות, ובמקרה הטוב נותן לאיזושהי חברה חיצונית, לרוב הבנק, לנהל את תיק המניות שלו, וזה במידה ובכלל הוא טורח עם תיק שכזה. בישראל הרוב חושבים נדל"ן, אבל האמת היא שמי שטורח לבדוק מגלה כי לאורך זמן, תיק מניות נבון מניב הרבה יותר מתיק הנדל"ן, ביציבות, ובאמינות. מסיבה זו המדריך הקצר הבא למסחר במניות למתחילים הוא כה חיוני לנו, הישראלים שחושבים קדימה ורוצים לייצר הון עצמי ובסיס כלכלי אמיד ואיתן.

ברוכים הבאים לעולם המסחר במניות. מתחילים ממשהו, בדרך כלל מעט, לומדים, מתקדמים, משתכללים, צוברים ביטחון וניסיון, משקיעים יותר, ופתאום עברה שנה של מסחר והפרופיל שלכם השתנה לגמרי. כל פעם קצת, ועוד קצת, ואתם בדרך הנכונה לייצר לעצמכם תיק מניות מניב. איך עושים זאת?

שלבים ראשונים למסחר במניות למתחילים

השלבים החשובים ביותר לכניסה לעולם של מסחר במניות למתחילים הינם:

  1. החלטה נחושה – ישנו מונח בודהיסטי הנקרא "אדהיטאן" (Adhiṭṭhāna) – ומשמעותו – החלטה, אבל לא סתם החלטה, אלא החלטה נחושה. ישנם דברים שדורשים מאיתנו החלטה פנימית חזקה, בדרך כלל כשמתחילים משהו חדש שאנו מבינים את החשיבות שלו, אבל לא בטוחים אם נצליח. אז חובה להגיע להחלטה עמוקה ונחושה, כי מסחר מניות זה לא "זבנג וגמרנו".
  2. למידה – אנשים נוטים להיות חסרי סבלנות, בעיקר לשלב הלמידה. רוצים לסחור, להרוויח, להתרגש, אבל בלי למידה התוצאות יהיו מרתיעות. מי שלומד, משקיע ומבין מה מתרחש, בונה לעצמו בסיס בריא של ידע שישמש אותו שנים ארוכות קדימה למסחר מוצלח. דבר ראשון תלמדו – מה זה מניות, מה זה אופציות, מה זה שורט, מה זה מכשירי השקעה, ועוד. תלמדו היטב, תדברו על זה עם אחרים, עד שתבינו שאתם לגמרי מבינים.
  3. פתיחת חשבון – זה יכול להתנהל במקביל ללמידה, והלמידה תימשך גם תוך כדי שהחשבון פעיל, ותמיד. ובכל זאת, אם אתם מתחילים במסחר במניות ויודעים כי אתם בעלי נטיות אימפולסיביות, מוטב להשקיע יותר זמן בלמידה לפני פתיחת החשבון, כדי שיהיו לכם הבלמים ההכרחיים לקבלת החלטות נבונות במסחר.


המסחר עצמו

מסחר במניות למתחילים הוא כמעט כמו מסחר למקצוענים, וותיקים, כאשר ההבדל הוא ידע וניסיון. אין מה לעשות, ידע וניסיון צוברים עם הזמן, אבל חייבים להתחיל איפשהו, ושלושת השלבים הללו הם הבסיסים להתחלת מסחר בריא. כשאתם מתחילים לסחור במניות אתם חייבים, שוב – חייבים לפעול בצורה מסודרת, ולא לפי גחמות.

בתחילת הדרך תשקיעו סכומים קטנים מאוד – “סכום שלא אכפת לי להפסיד". מובן מאליו שאף אחד לא משנה מתי לא רוצה להפסיד שום סכום, אבל יש עניין של פרספקטיבה. אם אתם נכנסים למסחר במניות למתחילים קחו בחשבון את שכר הלימוד ההתחלתי שהוא כולל הפסדים כספיים. מההפסדים צומחים הכי גבוה – כי שם הלמידה נצרבת עמוק בתודעה, וכמות ואיכות הידע שתקבלו בהפסדים אלו עולה פי כמה וכמה מערך הסכום שהשקעתם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.