מניית ZOOM\זום – סימול המניה – ZM.
נסחרת בנאסד"ק ארה"ב, הינה חברת טכנולוגיה המספקת מוצר המאפשר לבצע שיחות ועידה בוידאו: פגישות עבודה, ראיונות עבודה, קורסים, פגישות חבריות לאנשים שגרים רחוק אחד מהשני, נותני שירותים יכולים לשלב את התוכנה כחלק מהמערך שלהם ועוד…

חברת זום נהנתה מאוד מהקורונה, כיאה לסגרים הרבים שלא איפשרו לאנשים לצאת מהבית וגרמו למקומות עבודה רבים לאמץ עבודה מהבית, זום נהנתה מפופולריות גדולה והיקף המשתמשים בתוכנה זינק ובעקבותיו המחזור הרבעוני גדל והכפיל את עצמו, כפי שהגרף המצורף מציג:

מניית זום מחזור מכירותלמרות הזינוק הגדול בהכנסות ובהיקף המשתמשים, מחודש אוקטובר ועד מאי ירדה המניה יותר מ-54% בתיקון עמוק במיוחד, שיכול לנבוע מהעובדה שכנראה הרבה מהעלייה הזו הייתה מלווה בהייפ מיותר שלא באמת שיקף את המחיר ההוגן של המניה והוביל לירידה הכה משמעותית הזאת. במאמר הקרוב ננסה להבין האם מניית זום זום זו קנייה טובה כרגע או לא (לדעתנו כמובן). קריאה מהנה!

מניית ZOOM – נהנתה מאפקט הקורונה

כמו המון חברות שנהנו מאפקט הקורונה וביניהן: חברות התרופות, חברות המייצרות חיסונים, חברות המייצרות ציוד רפואי, סופרמרקטים, חברות איקומרס ועוד, כך גם נהנתה זום ממגפת הקורונה שסגרה אנשים רבים בביתם והכריחה אותם להסתגל ולמצוא דרכים חדשות לתקשר, ללמוד או לעבוד. בואו נדבר קצת מספרים – בתחילת מרץ (תחילת הקורונה) מחיר המניה עמד על 106$, ובסוף הראלי שלה למעלה בסוף אוקטובר מחיר המניה עמד על 587$, אנחנו מדברים פה על זינוק של 370%(!)

מקרה משעשע נוסף שמדגיש את ההייפ שהיה סביב המניה הוא שמשקיעים רבים ולא מנוסים קנו בטעות מניה עם שם דומה Zoom Technologies והזניקו את מחירה בצורה חדה מאוד, דבר שהוביל להתערבות של רשות ניירות הערך האמריקאית. כיום החברה עומדת על שווי שוק של 110.02B$, והמכירות שלה בשנת 2020 הסתכמו ב-3.28B$.
ללא ספק מדובר בחברה עם מנוע מכירות מעולה ומותג חזק, השאלה האם מדובר בהשקעה שתניב תשואה חיובית לאורך זמן?

בואו ניכנס קצת יותר לעומק על השפעת הקורונה מבחינת המוצר, בתחילת אפריל דווח כי כמות המשתמשים היומית בתוכנה עלתה מ-10 מיליון טרם המשבר לכ-200 מיליון במהלך חודש מרץ (על אף כי לא ברור כמה מהם משלמים וכמה מהם הם מנויים חינמיים). הזינוק הזה נובע מכך שאוכלוסיות רבות שכלל לא היו מיודעות לצורך להשתמש בשיחות ועידה הוכרחו כעת להשתמש בהן, כמו למשל גננות שעושות שיחות ועידה עם ילדים, אמנים וסטנדאפיסטים שהופיעו בפני אנשים בזום, מרצים באוניברסיטה ומכללות שמרצים בפני עשרות ומאות סטודנטים בזכות התוכנה ועוד דוגמאות רבות.

לפתע לקיים שיחת ועידה בווידאו נהיה עניין שבשגרה ונראה ששינוי ההתנהגות הזה הולך להישאר איתנו להרבה זמן, או לתמיד.


מניית ZOOM – מנגנון עסקי Freemium

המנגנון העסקי של החברה בנוי על מודל ה-"פרימיום" (Freemium), מודל שבו המוצר הבסיסי מוצע בחינם בתקווה שהלקוחות הקיימים ירכשו את גרסת המנויים בעלת הפונקציות הרחבות יותר ברגע שישתמשו במוצר ויאהבו אותו. האפשרויות העומדות מול הלקוח הן:תחרות רבה נושפת בעורפה של מניית זום

עם כל היתרונות והדברים המעולים שהחברה הזו עושה, אם נסתכל תכלס – אין לה שום יתרון טכנולוגי על פני המתחרים שלה. וכשאנחנו מדברים על מתחרים: Hangouts של Google, הפלטפורמה Webex של Cisco, Skype שנרכשה לפני 8 שנים ע"י Microsoft, ועוד פלטפורמות עצמאיות קטנות יותר..

אז למרות שכרגע לזום יש את נתח השוק הגדול ביותר, בפועל התחרות שלה קשה מאוד וכף המאזניים יכולה להטות בכל רגע לטובת מתחרה אחר, שכן כפי שציינו אין למוצר שלהם איזשהו יתרון טכנולוגי או שירותי על פניהם. מה שעומד לטובת זום הוא המיתוג והמיצוב העוצמתי שהחברה נהנית ממנו כרגע.בעיות אבטחה ופרטיות לא פשוטות במניית זום

הגידול האדיר בשימוש באפליקציה זימן אליו שפע של האקרים ופעילות זדונית, שחשפו מספר כשלי אבטחה הקיימים במוצרי החברה. עיקר ההפרעה מתרחש דרך תופעה שקיבלה את השם "Zoom bombing", שבו האקרים פולשים לשיחות ועידה. כך למשל פלשו האקרים לכינוס וידאו של אלכוהוליסטים אנונימיים בניו יורק והפצירו בהם לשתות אלכוהול, פלשו לשיחות ושלחו תכנים פורנוגרפיים או דברי שטנה ושנאה. התופעה החמירה עד כדי ש-FBI פרסם אזהרה בנושא!

היבט נוסף הוא נושא הפרטיות – משתמש של החברה הגיש השבוע תביעה ייצוגית כנגדה שבה נטען כי מדיניות הפרטיות של החברה אינה מגלה כי קוד התוכנה שולח חלק מן הפרטים של המשתמשים לפייסבוק וייתכן שלצדדים שלישיים נוספים, וכן כי מדיניות הפרטיות של החברה אינה מגנה באופן סביר על מידע פרטי של המשתמשים.


סכנות הסייבר נובעות בדיוק מאותם גורמים שהופכים את התוכנה לפשוטה וידידותית. התוכנה כללה תמיד אפשרויות להפוך את השיחות לבטוחות יותר, כגון הגנת סיסמה, הוספת משתמש רק באישור מארח וחדר המתנה וירטואלי בו המארח יכול לבחור את המשתמשים שיצטרפו, אך אפשרויות אלה היו פחות זמינות, ולכן פנו המשתמשים לברירת המחדל שהייתה פחות מאובטחת. מצב זה משתנה כעת – שכן החברה הסיטה המון מתשומת הלב והמאמצים שלה אל עבר נושא הסייבר והפרטיות במטרה למגר את התופעה ולהגן על המשתמשים שלה.ניתוח טכני על מניית זום – מבט קדימה

מצורף גרף נרות יומיים שמציג את טווח המחירים הנוכחי של מניית זום. ניתן לראות שהמניה חוותה ירידה משמעותית מהשיא מלווה בקו מגמה יורד שנשבר רק לא מזמן, ואולי מציג את סיום מגמת הירידה. בנוסף לכך נראה שהמניה מתקרבת לאזורי התמיכה(ביקוש) שלה ופריצה של האזור הזה ותמיכה מעליו (TEST) יכול להוות טריגר לקנייה עד הגדה העליונה ב-487$ ואף צפונה אם ירצו בכך.

במידה והשוק יהיה חיובי והמניה תחצה את התמיכה ותיתמך עליה – אזי יש כאן נקודת כניסה מעניינת לסווינג/השקעה.

בכל מקרה, זו רק דעה ולא המלצה בשום פנים ואופן! שכל אחד יבחר את ההשקעות שלו בעצמו ולא יסתמך על המלצות שהוא קורא באינטרנט.

מניית זום


חשוב!

אין לראות בכתוב המלצה להשקעות או פעולות כל שהן בשוק ההון ואינן מהוות תחליף לייעוץ פיננסי או תכנון עסקאות בכלל. כל הכתוב מהווה דעה אישית וכל העושה שימוש בתוכן במאמר בפעולות פננסיות עושה זאת על אחריותו בלבד.
[loadmorepost]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.