רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

3 עובדות + 1 בונוס על מניית כיל

גיא שדלצקי
4 באוגוסט 2021
מניית כיל

כיל – כימיקלים לישראל, חברה אסטרטגית המנוהלת היטב. החברה היא חברת בת של "החברה לישראל", חברת אחזקות שמתמקדת בענפי הכימיקלים והזיקוק. בנוסף, בתחומי ספנות, רכב, מוליכים למחצה ואנרגיה ירוקה. החברה בבעלות ובניהול משפחת עופר, זוהי חברה ציבורית הנסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב, תחת הסימן איי.סי.אל ובבורסה לניירות ערך בניו-יורק, תחת הסימן ICL. המערך בנוי כך שחברת האם מספקת מעטפת אחזקות לחברות בת שבאחריותן ייצור, כגון:

 • אשלג
 • מיני דשנים
 • מגנזיום
 • ברום
 • תרכובות ברום למיניהן

ההתחלה של מניית כיל

חשוב להבין את היווסדה של כיל על מנת להבין את חוזקה, יכולותיה הכלכליות, השפעותיה על התעשייה ועל שוק הכלכלה בישראל.

העובדה הראשונה שחשוב שתכירו, החברה החלה את צעדיה הראשונים בשנת 1968, החברה נקראה ICL בעת הקמתה והייתה חברה ממשלתית שאיגדה וניהלה אוצרות טבע כגון:

כמה ממשלת ישראל הרוויחה ממניית כיל?

העובדה השנייה היא ההכנסות והתועלת הכלכלית תוצר ידיה ופעילותה במרוצת השנים של חברה. כיל, זכתה למעמד החברה הגדולה ביותר בישראל עד לשנת 2014.

נתונים אלו הביאו את מניית כיל למקומות לא שגרתיים ומוצלחים ביותר שהניבו רווחים למדינה בסכום של 120 מיליון שקל בשנה, זאת עד לשנת 1995.

הסיבה לשינוי התזרימים השנתיים האלו הייתה ההפרטה הגדולה שהחלה בשנת 1992 שהוליכה לתוצאה הבאה בשנת 1999:

ניתן לראות כי מניית כיל עברה מבעלות בלעדית של הממשלה לבעלותם של האחים עופר, הם לקחו את השליטה וכעת חלוקת אחוזי הבעלות מתפלגים:

 • 45.73% ממניית כיל שייכת לחברה לישראל בבעלות האחים עופר
 • 10.95% ממניית כיל שייכת לגופים מוסדיים
 • כ- 43.29% מוחזקים על ידי הציבור

הממשלה הרוויחה ומרוויחה כ- 41% מהרווחים של ICL בישראל.

41% מרווחי מניית כיל מניבים סכום של כ- 1.5 מיליארד שקלים, שמועברים באופן ישיר כמיסים, תמלוגים ומס דיבידנד לרשות המיסים בישראל וזאת רק מהחמש שנים האחרונות.

המדינה בנוסף דרשה 1 מיליארד שקלים בגין תמלוגי עבר.

כך שהרווחים גדולים ומכובדים גם לאחר מהלך ההפרטה.

 מניית כיל היא מניית זיכיונות

אחת מחזקותיה של מניית כיל הינו בזיכיונות שברשות החברה.

הכנו עבורכם טבלה נוחה להסבר מהיר של המערך הלוגיסטי של חברת ICL

בשנת 2010 מניית כיל ייצרה כ- 6 טון אשלג, כ- 4.5 מיליון של טון סלע פוספט וכ- 1.9 מיליון דשני פוספט ודשנים מורכבים.

איכות הסביבה ואיכות מניית כיל

העובדה השלישית על מניית כיל היא הקשר שלה לאיכות הסביבה.

אם ישנה סכנה לפגיעה במניית כיל, הרי שזה בשל היותה כל כך רגישה לקיום המאזן האקולוגי בכדור הארץ. בקרות נזק, תאונה או תקלה באחד ממפעליה, עלול להיגרם נזק סביבתי שעלול לעלות במחיר של חיים ומוות והפרת האיזון הסביבתי שפוגעת בלא מעט בעלי-חיים ובטבע, סביב אותו נזק.

דירוג סביבתי של חברות התעשייה יצר לא מעט ביקורות וסקירות, בין היתר גם על חברת ICL, שבחרה להתייחס ברצינות רבה למדדים אלו:

 • ב-2012 פורסם כי דירוגה של חברת ICL במקום השמיני במדד החברות המזהמות ביותר.
 • חברת ICL הייתה במקום השני והמכובד במדד החיובי, בדירוג שפורסם בשנת 2013 על ידי המשרד להגנת הסביבה, זהו מקום המעיד על יחס ורצינות להשקיע רבות על מנת לשמור על איכות הסביבה ובריאות העובדים, לעיתים יותר ממה שחייב על פי חוק או בתקינה.
 • מניית כיל בסיכון, בשל פרסום שלילי כי החברה מזהמת במיוחד מאת המשרד לאיכות הסביבה.

על מנת לחזק מנגד את מניית כיל, החברה החלה בתהליך הפעלת מתקני ייצור אנרגיה של גז טבעי, וכבר בשנת- 2010 המירו את תחנת הכוח במפעלי ים המלח לאנרגיית גז ובכך חוסכים פליטות גזי חממה.

ב-2008 לצורך שיפור וחיזוק דעת הציבור כלפי מניית כיל, החברה פעלה על מנת להפחית את כמות השפכים ופליטת תחמוצות חנקן והפחתה בתחמוצת הגופרית.

בנוסף הושקעו כ- 2 מיליארד שקלים לאורך עשור, במטרה ליצור דעת קהל חיובית על ידי פעולות:

 • השקעה במיזמים סביבתיים
 • פעולות יחסי ציבור
 • קידום מודעות העשייה הסביבתית סביב מניית כיל

האסון של מניית כיל

כפי שציינו היתרון והחוזקה של מניית כיל לעיתים עלולה לפעול באותו המומנטום גם לרעתה, עד כדי סיכון מניית כיל כולה. לא מדובר על פעם חד פעמית, עם כי מדובר במקרים ואסונות חמורים שמסכנים לא פעם את מניית כיל:

 • האסון של מניית כיל פורסם בשנת 2014, בפרסום נמסר כי שפכים בהיקף של עשרות מיליוני מטר עוקב, חלחלו את עצמם במשך שנים אל מי תהום באזור שמורת נחל בוקק, הנזק שנגרם היה חמור ביותר.
 • בשנת-2017 התרחשה דליפה  של כ- 100 אלף מטר עוקב של מי גבס חומציים אל נחל אשלים. הנזק שנוצר לאיזון האקולוגי היה קשה וחמור, זיהום רב בנחל עצמו, חסימה זמנית של כביש 90 הסמוך ובצער רב, מותם של בעלי חיים רבים באזור כולל כשליש מהיעלים שחיו והתקיימו מנחל אשלים. אסון זה קיבל את הכותרת "האסון האקולוגי הגדול בתולדות המדינה", מקרה זה אף גרר פתיחת חקירה פלילית סביב האירוע, שלא עבד לטובת מניית כיל באותם זמנים.
 • בהווה, שנת 2021, מאות קוב של תמיסת מי מלח זרמו לנחל עמיעז ממפעל "פרילקס". הנזק שנגרם לצומח בשל התמלחת היה רב, בנוסף התמלחת חלחלה למי התהום ובכך סיכנה לא מעט בעלי חיים מקומיים.

העובדה הטלוויזיונית של מניית כיל

מניית כיל היא מנייה המייצגת חברות עצומות, שמפרנסות כ- 5,000 עובדים בכלל מפעליה, במשרות שונות, ניהוליות ומגוונות.

בשנת 2004 שודר פרק בתוכנית "עובדה" עם אילנה דיין, עוד מהלך תקשורתי שסיכן את מניית כיל, היה כאשר נערך "סרט תעודה" בשם "זהב לבן עבודה שחורה". הסרט עסק בטענות רבות שפורסמו נגד מפעלי ים המלח ועל העסקת עובדי קבלן בתנאים לא ראויים.

בעקבות תלונות אלו, הוקמו ועדות בדיקה פנימית שעליהם פיקח אלי גולדשמידט, שלא בכדי אושרו כל המלצותיה של ועדת בדיקה זו, ותנאי העסקת עובדי הקבלן הותאמו למצב ראוי ומכבד, עד כדי שיפור יחס דעת הציבור בייחס למניית כיל.

עובדה רביעית כבונוס על מניית כיל

רוב הציבור מכיר ומזהה את סוגיית מניית כיל, כמנייה הרסנית ביותר לאוצר האקולוגי ים המלח, זוהי פרה קדושה עבור התרבות הכלכלית הישראלית.

בין היתר נשמעה ביקורת חריפה על תמלוגים נמוכים יחסית כאוצר מדינה, עבור משאבי ים המלח.

לאחר לא מעט טענות הוחלט שתמלוגי המדינה ממפעלי ים המלח יעלו ב- 10%.

בנוסף דו"ח אחריות תאגידית של ICL הציג הפחתה משמעותית בהשפעות השליליות של המפעלים בראשותה והוצגו לא מעט מיזמים חברתיים בנושאי איכות הסביבה.

אין לראות בכתוב המלצה להשקעות או פעולות כל שהן בשוק ההון ואינן מהוות תחליף לייעוץ פיננסי או תכנון עסקאות בכלל. כל הכתוב מהווה דעה אישית וכל העושה שימוש בתוכן במאמר בפעולות פננסיות עושה זאת על אחריותו בלבד.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

אולי יעניין אותך גם