רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מניית גוגל (מניית אלפאבית) – יכלה להניב לך ב- 2021 כ- 66.4% רווח

גיא בכר
4 ביולי 2021
מניית גוגל


מניית גוגל (מניית אלפאבית).
סימול המניה – GOOGL.

נסחרת בבורסת הנאסד"ק בארה"ב היא אחת החברות הגדולות והמשפיעות ביותר בעולם כיום, חברה ששינתה את פני העולם בדרך שבה אנחנו מתנהלים, מחפשים דברים, מפרסמים וכמובן על התודעה של כולנו. החברה נכללת ברשימת מניות ה-FANG הכוללת בתוכה את שלושת המפלצות האמריקאיות: מניית פייסבוק, מניית אמזון ומניית נטפליקס. החברה שהתחילה כמנוע חיפוש כבר מזמן לא רק מנוע חיפוש וכוללת בתוכה חברות ענק הנכללות תחת הקבוצה "אלפאבית", שזו חברת גוגל ושינתה את השם ב-2015.

במאמר הקרוב אנחנו הולכים לנתח בקצרה את החברה ולנסות לענות על השאלה האם מניית גוגל שווה קנייה כרגע או שעדיף לחכות על הגדר?

מניית גוגל – לא רק מנוע חיפוש

גוגל החלה את דרכה בשנת 1996 כפרויקט מחקר של מצד יזמים יהודים אמריקאים בשם לארי פייג' וסרגיי ברין, כאשר שניהם היו דוקטורנטים באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה. באותה עת מנועי החיפוש דירגו את התוצאות ע"פ כמות הפעמים ששאילתת החיפוש הופיעה בדף, לדוגמא חיפשת "אוכל לכלבים" – סביר להניח שהאתר שדורג הכי גבוה היה אתר שהביטוי "אוכל לכלבים" הופיע בו הכי הרבה, בלי קשר לרלוונטיות של התוכן. סרגיי ולארי הגו מערכת טובה יותר לניתוח היחסים והקשרים בין אתרים ובמערכת הזו הרלוונטיות נקבעת ע"פ כמות הדפים (וחשיבותם) המקשרים בחזרה לאותו אתר.

ההצלחה הייתה מהירה ומסחררת וכבר בשנת 2004 החברה הונפקה בבורסה לפי שווי שוק של 23 מיליארד דולר. הרוב המוחלט של 271 מיליון מניות שלא נמכרו לציבור נשארו בידי החברה, ורבים מעובדיה הפכו למיליונרים על הנייר.

במהלך השנים החברה ביצעה רכישות רבות שהגדילו את רשת העסקים וההשפעה של החברה במספר סקטורים שונים והנה כמה דוגמאות:

  • שנת 2004 החברה רכשה את Picasa – תוכנת ניהול תמונות דיגיטליות, ששולבה עם PicasaWeb – שירות אלבומי תמונות אינטרנטי שהושק ביוני 2006.
  • שנת 2005 החברה רכשה את אנדרואיד (.Android inc) שנוסדה ב-2003 ופעלה בפאלו אלטוקליפורניה, והפכה אותה למערכת ההפעלה הפופולרית ביותר לסמארטפונים.
  • שנת 2006 החברה רכשה את אתר YouTube – אתר הווידאו השיתופי המוביל ברשת – בסכום של 1.65 מיליארד דולרים. והיום אתם יודעים את כמות הכוח ןהתנועה שמגיעים ליוטיוב מדי יום, סביר להניח שאתם גם משתמשים בה.
  • שנת 2013 החברה רכשת את חברת Waze הישראלית תמורת 1.1 מיליארד דולר אך לבסוף התשלום הסתכם ב-966 מיליוני דולרים.כמובן שבמהלך השנים בוצעו עוד רכישות רבות של חברות בסקטורים וכנולוגיות שונות, הכל במטרה לממש את החזון של החברה: "המשימה של גוגל היא לארגן את המידע העולמי ולהפוך אותו לנגיש ושימושי בכל רחבי העולם."

ב-2015 הוכרז על הקמת חברת אלפאבית שתאגד תחת את חברת גוגל ושאר החברות שרכשה, בראשה יעמדו מייסדי גוגל לארי פייג' (שישמש מנכ"ל) וסרגיי ברין (שיהיה נשיא). סונדאר פיצ'אי נהפך למנכ"ל גוגל החדש. כיום שווי השוק של החברה עומד על 1.6 טריליון$ והמכירות של החברה בשנת 2020 עמדו על 196 מיליארד דולר!

מניית גוגל – ליבת הרווחים היא פרסום

המוצר בזכותו התפרסמה החברה הוא מנוע החיפוש "גוגל", שהפך למנוע החיפוש הפופולרי ביותר ברשת האינטרנט זמן קצר לאחר השקתו. מנוע החיפוש כה דומיננטי שבאנגלית המילה Google משמשת כפועל שמשמעותו לחפש ברשת, ובעברית הפועל "גיגול" או "לגגל", הנמצא בשימוש בשפה היומיומית, נגזר משמה של החברה.

כיום ליבת הרווחים של החברה הם שירותי הפרסום של החברה:

  • Google Adwords: פרסום במנוע החיפוש שלה ע"פ ביטויים
  • Google AdSense: גוגל מאפשרת לבעלי אתרים להוסיף לאתרם פרסומות, ולקבל תשלום על כל לחיצה של הלקוח על אחת מפרסומות אלו. ניתן גם להוסיף תיבת חיפוש לאתר, ואם גולש יחפש מידע וילחץ על קישור ממומן, בעל האתר יתוגמל על כך.
  • גוגל פרטנרס
  • DoubleClick


למרות התוכניות של החברה לעבור יותר ויותר לכיוון מודל רווח משירותי ענן (Cloud) ומכשירי טלפון, פרסום דיגיטלי במנוע החיפוש שלה או באתרים השותפים שלה ומהווה את מוקד הרווח העיקר שלה, בנוסף לאתר יוטיוב שע"פ הערכות אנליסטים צופים שיגיע ל-18 מיליארד דולר ברווח לשנה עד שנת 2025 (כיום עומד על 5 מיליארד).

מניית גוגל – המכשיר Pixel 5G אמור לספק רוח גבית נוספת

שאלה נוספת שנבחנת מבחינת ביצועי החברה היא האם תצליח למכור מספיק ממכירות הסמארטפונים שלה. עם תחרות קשה מאוד מצד חברת אפל בשוק הסמארטפונים וחברת אמזון בשוק מוצרי בית חכמים. עם יציאת דור 5 נצטרך להמתין לסוף שנת 2021 ולראות את מכירות וביצועי החברה בסקטור הזה, מה שבטוח התחרות קשה ביותר.

פרויקט שאפתני בדמות רכבים אוטונומיים

פרויקט נוסף שגוגל נכנסת אליו הוא רכבים אוטונומיים (כמו כל תאגיד גדול..) עם תחילת פרויקט בשם Waymo. כאשר יש לחברה כרגע שני דגמים: דגם של מכונית פרטית בשם waymo one שתשמש כמעין מונית אוטונומית שתיקח נוסעים ממקום למקום בעזרת אפליקציה ייעודית ו-waymo via שתמש כמשאית אוטונומית שתשנע חבילות וצרכים לוגיסטיים נוספים.

ניתוח טכני על מניית גוגל – מבט קדימה

מצורף גרף נרות יומיים שמראה את התנהגות הגרף של מניית גוגל בשנה האחרונה. ניתן לראות שהיא עולה במעין "מדרגות" המסומנים בקווים לבנים, העלייה לשיאים חדשים מתבצעת בהדרגה ונראה שהעליות שהמנייה נהנית מהן מאז הקורונה בוצעו בצורה בריאה. כותב המאמר לא סוחר בהתנהגות גרף כזו לכן אין לנו המלצה לכל פעולה, כנראה שאם הייתי קונה הייתי קונה אותה כהשקעה ולא למסחר, אך הייתי ממתין לראות שאין תיקון מסוים למטה כפי שקורה לעתים קרובות לאחר עליות כה ארוכות.

בכל מקרה, זו רק דעה ולא המלצה בשום פנים ואופן! שכל אחד יבחר את ההשקעות שלו בעצמו ולא יסתמך על המלצות שהוא קורא באינטרנט.

חשוב!

אין לראות בכתוב המלצה להשקעות או פעולות כל שהן בשוק ההון ואינן מהוות תחליף לייעוץ פיננסי או תכנון עסקאות בכלל. כל הכתוב מהווה דעה אישית וכל העושה שימוש בתוכן במאמר בפעולות פננסיות עושה זאת על אחריותו בלבד.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

אולי יעניין אותך גם