רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תוצאות מחקר רשות התחרות: כנראה שלרובנו יש כפל ביטוחים ויתרת ביטוח!

גיא שדלצקי
6 ביולי 2021
כפל ביטוחים

מחקר חדש של רשות התחרות מגלה תופעת כפל ביטוחים בהיקף נרחב בשוק ביטוחי הבריאות ובעקבות כך פורטל שמענו מנגיש בפניכם את מחקר התחרות לביטוחים כפולים, כיסויים כפולים ולמה רק חברת ביטוח אחת מרוויחה הכי הרבה?

https://www.gov.il/he/departments/news/healthinsurance

נכון, לכולנו יש ביטוח כזה או אחר, אז מסתבר שללא מעט מאיתנו יש גם כפל ביטוחים או יתרת ביטוח כלומר ביטוחים שאנחנו משלמים עליהם ללא סיבה כי כבר יש לנו כיסויי דומה בפוליסה אחרת.

בכתבה זו תגלו שלפעמים המצב כל כך מסובך וכל כך חבל שלא ניתן לרכוש פוליסה אחת מלאה שתכסה אותנו באופן מוחלט, במקום זאת אנחנו נאלצים לרכוש פוליסות נוספות, אך מה קורה כשבפוליסות שונות יש את אותם הכיסויים בנוסף לכיסוי המרחיב שלשמו רכשנו את הפוליסה.

מה זה כפל ביטוחים?

זהו מצב בו מבוטח מחזיק יותר מכיסוי ביטוחי אחד עבור אותו סיכון כגון ניתוח או רכישת תרופה שמחוץ לסל התרופות ועוד. עיקר כפל הביטוח הוא בין השב"ן כלומר שירותי בריאות נוספים לביטוחי הבריאות הפרטיים

מי ביקש את המחקר?

כמעט בכל פניה לרשות התחרות היא בעקבות צד שנפגע. מחקר כפל הביטוח התחיל בעקבות פניות מרשות שוק ההון, וכאשר זו ביקשה לערוך מחקר תחרותי על שוק ביטוחי הבריאות התברר שחייבים למפות את המצב, המחקר נעשה בליווי רשות שוק ההון.

מה המחקר גילה?

כשליש מהמבוטחים שהחזיקו בביטוח פרטי היו בכפל ביטוחים של ביטוחים פרטיים דומים במהלך תקופת המחקר ולפחות בכיסוי אחד נמצא כפל, עוד המחקר הראה שרוב גדול מהמבוטחים בעלי ביטוח יתר לא תובעים את חברות הביטוח בהן יש להם ביטוח גם אם ישנם מספר ביטוחים לאותו האירוע בגינו הוא נפגע, וככל הנראה, על פי רשות התחרות תרחיש זה עלול להצביע על חוסר הבנה ומודעות בנוגע לזכויות המבוטחים בתמורה על כספיהם.

מי מקבל כפל רווחים?

מסתבר שלמרות שישנם לא מעט חברות ביטוח, רק חברות בודדות ביותר מצליחות להתבלט בגרף המכירות. רוב סוכני הביטוח שהם ערוץ המכירה העיקרי לביטוחים אלו מוכרים מוצרים של חברה אחת בלבד.  דבר זה עורר חשד רב ובעקבות כך החליטה רשות התחרות להתמקד בשוק ביטוחי הבריאות הפרטיים ובדפוס הפעילות של סוכני הביטוח, בנוסף דו"ח הביניים התפרסם לצורך שימוע ציבורי שתרם רבות לתוצאות הבדיקה, בנוסף בבדיקה התגלה שסוכני ביטוח שהם ערוץ המכירה העיקרי בביטוחי פרט, ורוב מוחץ מהבטוחים נעשים באמצעותם, באופן מחשיד מכרו מוצרים של חברה אחת דומיננטית מאוד דבר שמעיד על קיום הסכם בלעדיות לכשליש מסוכני הביטוח מול אותה חברת ביטוח או בכמעט בבלעדיות.

המניע העיקרי בבלעדיות זו הינם התמריצים, הפינוקים והבונוסים שמובטחים ומוענקים לסוכני הביטוח ואלו מניעים את סוכני הביטוח לפעול בצורה בלעדית שכזו, רשות התחרות ביקשה למקד גם בתחום זה את הבדיקה על מנת ללמוד את הנושא לעומק.

כפל ביטוחים, תוצאות הבדיקה:

רשות התחרות פועלת רבות על מנת לוודא תחרויות הוגנות בין החברות, עולם הביטוחים הינו סבוך ומסובך בטח ובטח למי שלא עוסק או לומד זאת באופן יומיומי ועוקב באמצעות פורטל שמענו אחר המתרחש.

בלא מעט פעמים נתקלת רשות התחרות בתופעות אשר גורמות לתחרות לא להיות הוגנת, במקרה הזה בעקבות דיווחים על פגיעה בהוגנות התחרות הצליחה הרשות להתמקד בכשלים שמשפיעים עלינו כמבוטחים. וכפי שכבר ציינו הבדיקה עדיין נמשכת ואילו המבוטחים שממתינים לתום הבדיקה ואף יותר לפתרון שיגיע נותרים ללא פתרון ממשי.

משלמים כפול!

לסיכום, על מנת שציבור המבוטחים יוכל להרגיש בטוח ומבוטח, כל אחד בסגנון חייו, יספוג כפל ביטוחים או יתרת ביטוח והרבה כסף מבוזבז, לכן אם נרצה עוד כיסויים לתרופות מיוחדות, ניתוחים פרטיים, התייעצויות וכיסויים גבוהים מעבר למה שאנו מקבלים מקופות החולים נאלץ להמשיך לשלם סכומים לא מבוטלים לחברת ביטוח אחת או שתיים לא יותר מזה.

טיפ לסיכום

אתם כצרכנים צריכים לקחת אחריות על ההוצאות הביתיות והעסקיות שלכם כמו גם על הכיסויים שחשובים לכם וכן זה אומר לקרוא את הפוליסות וגם את האותיות הקטנות. כיום ישנם כלים מאוד נוחים כמו אתר הר ביטוח, בוא מרוכזים כל הביטוחים של אותו מבוטח על ידי כניסה לאזור האישי באמצעות פרטי זיהוי שמצויים בתעודת הזהות/רישיון/דרכון.

אנחנו מקווים שהפקתם ערך מהמאמר!
מודים לכם על הקריאה ומקווים שנהניתם לא פחות מאיתנו, פורטל "שמענו".
אתם יותר ממוזמנים ליצור איתנו קשר ולגלות על עוד נושאים פיננסיים חשובים וכיצד למנוע מעצמכם להגיע למצב של כפל ביטוחים, פורטל החדשות שמענו דוגל בצרכנות פיננסית חכמה ומתמקצע בעיקר בתחומי הטבות מס, ביטוחים (לכל סוגם), משכנתאות, פיננסים והשקעות, וזכויות אזרחי ישראל למיניהן.

"שמענו" – עושים סדר בשמועות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

אולי יעניין אותך גם

צור קשר