רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

דרכון פורטוגלי: איך מנפיקים אותו ומהו נותן בדיוק?

נתנאל פינקל
26 בספטמבר 2021
הוצאות דרכון פורטוגלי


ב- 31 במרץ 1492 חתמו מלך ספרד, פרננדו השני ואשתו, המלכה איזבלה על צו מלכותי אשר הורה על גירושם של כלל היהודים מספרד. בין היתר, הם הוגלו למדינות כגון בולגריה, גרמניה, צרפת, בריטניה, ואיטליה.
חלקם נסו לפורטוגל השכנה אולם בעקבות ברית נישואים בין יורשי העצר של ספרד ופורטוגל הם גורשו גם ממנה בין 1496-1497 והתפזרו למדינות נוספות כגון לוב, סוריה, עיראק, מצרים, לבנון, אלג'יריה וטורקיה.

בחלוף 500 שנים הכריזה ספרד על ביטול הצו המלכותי אשר הוציאו פרננדו ואיזבלה ובשנים האחרונות אישרה פורטוגל חוק חדש כדי לתקן את העוול ההיסטורי.

ב- 2015 חוקקה פורטוגל חוק המאפשר לצאצאי ספרד ופורטוגל להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית על סמך הוכחת קשר לאירועי הגירוש ההיסטוריים. כדי להגיש את הבקשה צריך לעמוד ב- 2 קריטריוניים בסיסיים:

 • על מבקשי הבקשה להיות בני 18 ומעלה.
 • אסור שיהיה רישום פלילי אשר גרר עמו עונש של 3 שנות מאסר (או יותר).הוצאת דרכון פורטוגלי – 6 שלבים

הנפקת דרכון פורטוגלי מתבצעת ב- 6 שלבים: 

 1. איסוף וריכוז מסמכים: השלב הראשון הוא איסוף מסמכים רלוונטיים המוכיחים זיקה למגורשי ספרד ופורטוגל: המצאה והצגה של מסמכים המעידים על קשר היסטורי למגורשי ספרד ופורטוגל – לרבות הוכחת זיקה למסורות יהודיות במדינות הללו. בנוסף, ניתן להסתמך על הוכחת הקשר באמצעות שם המשפחה אשר יכול להעיד על זיקה היסטורית למגורשים (שמות כגון טולדנו, אלמקייס, לוי ועוד). 
 1. קבלת אישור עקרוני מהקהילה היהודית: המצאה והצגת מסמך של הקהילה היהודית בפורטוגל אשר מאשר כי היא מכירה בקשר ההיסטורי של מבקשי הבקשה למגורשי ספרד ופורטוגל (כגון צוואה, תעודת נישואין, אישור ברית מילה, מסמכים מבית כנסת ועוד). 
 1. הגשת בקשה לאזרחות פורטוגלית: הגשת הבקשה לממשלת פורטוגל הכוללת מסמכים רלוונטיים ואישור של הקהילה היהודית. על המסמכים להיות מתורגמים לשפה הפורטוגזית ולקבל את אישורו של נוטריון פורטוגלי. 
 1. בחינת הבקשה ע"י שלטונות פורטוגל: לאחר שהבקשה מתקבלת בפורטוגל, הרשויות שם מבצעות בדיקות רקע על מבקש/ת הבקשה. 
 1. בדיקת עמידה בקריטריונים: בטרם ההחלטה להנפיק דרכון פורטוגלי, ממשלת פורטוגל בודקת לעומק כי הבקשה אשר הוגשה אליה עומדת בכל הקריטריונים.
 1. אישור סופי והנפקת תעודת לידה: במידה שהכל תקין, תונפק למבקשי הבקשה  תעודת לידה פורטוגלית אשר תאפשר להם להנפיק דרכון פורטוגלי ואחר כך גם תעודת זהות פורטוגלית. 


דרכון פורטוגלי יתרונות

 • לחיות ולעבוד באירופה: דרכון פורטוגלי מקנה לכם כרטיס כניסה לכל 27 מדינות האיחוד האירופי. הוא יאפשר לכם להתגורר ולעבוד שם, בלי שתצטרכו אשרת שהייה ואף ליהנות מתנאים סוציאליים מלאים ממש כמו אזרחים מן השורה (כי זה מה שאתם הופכים להיות בעצם). 
 • לימודים: דרכון פורטוגלי הוא שער הכניסה שלכם ללימודים אקדמיים במדינות האיחוד האירופי. בתוך זה, תוכלו ליהנות מהטבות ייחודיות כמו הנחה על מלגות לאזרחי האיחוד האירופי או זכאות ללימודים חינם באוניברסיטאות ציבוריות בגרמניה.
 • אשרת שהייה בארצות הברית: בין אם הצורך שלכם הוא תיירות או עסקים, הדרכון הפורטוגלי מקנה לכם את הזכות "לעקוף" את הבירוקרטיה של השגת ויזה לארה"ב ולהיכנס אליה בקלות ולקבל אשרת שהייה. 
 • לא רק ארצות הברית: מלבד ארצות הברית, הדרכון הפורטוגלי יאפשר לכם לבקר בלא פחות מ- 186 מדינות אשר אליהן תוכלו להגיע כתיירים או מחפשי עבודה (כמו ניו זילנד, הודו, תאילנד, אוסטרליה ועוד). 
 • עסקים באירופה: בעלי דרכון פורטוגלי רשאים לרכוש נדל"ן ולבצע עסקים במדינות האיחוד האירופי ואף להנות מהטבות מיסוי.בדקו זכאות לדרכון פורטוגלי – עם עורך דין מומחה!

הוצאת דרכון פורטוגלי או דרכון אירופאי היא ממש לא עניין של מה בכך. איסוף המסמכים, הגשת הבקשה, התרגום לפורטוגזית, אישור הנוטריון… זה המון פעולות שצריך לבצע תוך תשומת לב מירבית לניואנסים קטנים וחשובים. אם חלילה תפספסו משהו, לא תגישו בזמן, תשכחו לשלוח מסמך מסוים וכו', בקשתכם לדרכון עשויה להתעכב או חלילה להידחות על הסף.

הממשלה הפורטוגלית מאוד נוקשית בעניין אז עדיף שתפעלו מול עורך דין מומחה בעל ניסיון קונקרטי בהנפקת דרכון פורטוגלי. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לקבלת פרטים נוספים

צור קשר