רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מניית פייבר – האם החברה הישראלית זו הדמנות קנייה עכשיו?

גיא בכר
5 ביולי 2021
מניית פייבר

מניית פייבר, סימול המניה – FVRR, נסחרת בבורסת NYSE בארה"ב הינה חברת סטרטאפ ישראלית המספקת פלטפורמה למציאת פרילאנסרים, בעתם מעין זירת מסחר לתיווך שירותים ב-5$ ומעלה. תוכלו למצוא ספקים לשירותים שאתם זקוקים להם, או להציע את השירותים שלכם במגוון תחומים. בשנה האחרונה מניית פייבר זינקה ב-785% מאז ההנפקה שלה, ומשקיעים רבים כעת מגרדים את הראש ומנסים להבין – האם מדובר בבועה שעתידה להתפוצץ וחזק, או שהרווח של המשקיעים לא נגמר כאן והדרך למעלה עוד ארוכה?

קריאה נעימה!

מניית פייבר – הסיפור מאחורי החברה

החברה הוקמה ע"י מיכה קאופמן ושי וינינגר בשנת 2009 עם החזון לספק לאנשים פלטפורמה באמצעותה קונים ומוכרים מגוון שירותים בקנה מידה קטן המוצעים לרוב על ידי קבלנים עצמאיים (פרילאנסרים) כמו קופירייטינג, עיצוב גרפי, תכנות ועוד. הפלטפורמה פועלת במעל 200 מדינות ומודל ההכנסות שלה נצבר מעמלה בגובה 20% שהיא גובה מכל מכירה שנעשית באמצעותה. בתמורה, השירות בפלטפורמה שלה מספק מקום תיווך בין מחפשי שירות לנותני שירות עם היכולת לתקשר, לשלוח ולקבל קבצים, לשלוח ולקבל תשלום וכמובן מתן תמיכה ובוררות במקרי סכסוך בין מוכר-קונה.

כדי לחזק את אמינות המוכרים בפלטפורמה יצרה פייבר מערכת קידום מבוססת מוניטין הנקראת "Levels" (דירוגים). לאחר שמוכרי שירותים משלימים לפחות 10 עסקאות בהצלחה, נפתחת בפניהם האפשרות להשתמש בפיצ'רים מתקדמים המאפשרים להציע שירותים נוספים ובכך להגדיל את שווי העסקה. 20% מהמוכרים מחשיבים את פייבר כמקור הכנסה העיקרי שלהם וכך ממשיכים להשתמש בפלטפורמה ומחזקים את מניית פייבר.

הפלטפורמה של פייבר מספקת כמה יתרונות ברורים:

  • מחיר: ספקים של שירותים בחו"ל המון פעמים יתנו לכם הצעות מחיר שהן בפער טובות ואטרקטיביות יותר מהצעת המחיר שתקבלו מישראלי.
  • שירות: בתור מישהו שמשתמש בשירותים של ספקים מפייבר ויודע לבחור אותם היטב, השירות של ספקים מפייבר נוטה להיות יוצא מן הכלל. התקשורת טובה (לרוב באנגלית כמובן), הביצוע מהיר ויעיל, האיכות מצוינת, והרבה מהם יתנו לכם להגיש להם הערות לתיקון במידת הצורך ויתקנו את התוצר הסופי ללא תוספת עלות (במידה והם מתחייבים לעשות כך בפרופיל האישי שלהם שמתאר את המוצר.
  • תוצר הסופי: המון פעמים תקבלו תוצר סופי איכותי מאוד, כמו שרק מעטים האנשים בארץ שידעו לתת לכם. זה נכון שאפשר למצוא המון פעמים בפייבר חבר'ה בזול שיהיו תקשורתיים ויתנו לכם שירות מעולה, אבל זה לא אומר שהם לוקים בחסר מבחינת האיכות. כבר קיבלתי עבודות גרפיקה מעולות, בדיוק כמו מה שהיה לי בראש לפני שרכשתי שירותים בפייבר, על ידי פרילנסרים זולים ומשתלמים. כמובן שספק שמתמחר עצמו ב10$ כנראה שיספק עבודה פחות איכותית מספק שמתמחר עצמו ב-150$. ולא לשכוח לבדוק ביקורות ודרוגים של אותו נותן שירות.

שווי השוק של החברה כרגע עומד על 8 מליארד דולר ונכון לרגע זה החברה הפסדית ולא מרוויחה כסף למרות הכנסות של 223 מיליון דולר בשנה. אנליסטים מעריכים שבקרוב מאוד החברה תגיע לרווחיות למרות מכפיל הרווח האימתני שלה שעומד על 218.

מניית פייבר – מתחרות חזקות נושפות בעורפה

אומנם מניית פייבר היא המובילה בתחום שלה, עדיין יש לה מתחרות חזקות עם מודל דומה מאוד ואף זהה שמאיימוחת לנגוס בה וברווחים שלה. לדוגמה חברת Upwork שנמצאת מעט מאחוריה עם שווי שוק של 7 מילארד דולר, חברת Freelancer.com שנסחרת בבורסת ה-OTC הן המתחרות המובילות שלה שמציעות שירות לא פחות טוב ממנה, לכן יהיה מעניין לראות כיצד פייבר תחדש את עצמה כדי להמשיך להתברג מעליהן.

מניית פייבר – הקורונה עשתה לה רק טוב

בניגוד להמון עסקים ותאגידים שנפגעו מהקורונה, פייבר רק נהנתה ממנה. ברמה מסוימת, הנגיף גרם להאצת תהליכים בשוק העבודה העולמי. אי הוודאות שתאגידים רבים בעולם מתמודדים איתה גרמה לכך שיותר ויותר מהם מעדיף לבחור בעבודה מול ספקי פרילנסרים, מהסיבות שתוארו קודם. מנגד, בצד ההיצע של שירותים, המון עובדים איבדו את עבודתם ופנו לדרך עצמאית בניסוי לייצר לעצמם מקור הכנסה נוסף.

המודל העסקי של פייבר הוא מודל חזק המבוסס על לקיחת עמלה מהקונה והמוכר בכל עסקה. העמלה הנלקחת מרוכש השירותים היא של 5%, בעוד ממוכר השירותים (הפרילנסר) נלקחת עמלה של 20%. על פניו, מדובר בעמלה גבוהה מאוד. עם זאת, צריך לזכור שבלי פייבר, לא סביר שבונה אתרים מברזיל או טורקיה היה מצליח לאתר לקוחות בארה"ב או באירופה. מעבר לכך, החברה מספקת לפרילנסרים שירותים נוספים של ניהול ושיווק, שמייצרים לה הכנסות נוספות. למרות זאת ישנם משקיעים החוששים ממרד של נותני השירותים ודרישות להורדת העמלה לגובה נמוך יותר.

ניתוח טכני על מניית פייבר – מבט קדימה

מצורף גרף נרות יומיים שמראה את התנהגות הגרף של מניית פייבר בשנה האחרונה. ניתן לראות שהיא עלתה מרמת 125$ לרמת 350$ בטווח זמן קצר מאוד, ומשם התחיל תיקון חריף למטה כמצופה. אומנם החברה אכן מבטיחה ומשדרת צמיחה והגעה לרווחיות בקרוב מאוד, אך היא עדיין לא שווה את המחיר שבו היא נסחרה עד לפני כמה חודשים. מאז נראה שהמניה יצרה טווח דשדוש ורק לאחרונה היא פרצה את הגדה התחתונה וכעת היא נסחרת באמצע הטווח. על פניו כותב המאמר לא מזהה בה משהו מעניין מבחינה טכנית, וגם מבחינה פונדמנטלית אין איזשהו טריגר לכניסה. היינו ממתינים מעט לראות כיצד תתנהג אם תחזור לגדה התחתונה או אם תפרוץ את הגדה העליונה ואז היינו מקבלים החלטה.

בכל מקרה, זו רק דעה ולא המלצה בשום פנים ואופן! שכל אחד יבחר את ההשקעות שלו בעצמו ולא יסתמך על המלצות שהוא קורא באינטרנט.

מניית פייבר
מניית פייבר

חשוב!

אין לראות בכתוב המלצה להשקעות או פעולות כל שהן בשוק ההון ואינן מהוות תחליף לייעוץ פיננסי או תכנון עסקאות בכלל. כל הכתוב מהווה דעה אישית וכל העושה שימוש בתוכן במאמר בפעולות פננסיות עושה זאת על אחריותו בלבד.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות