רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מניית מודרנה: המנייה המחוסנת בשווי 185 מיליארד דולרים

גיא שדלצקי
6 בספטמבר 2021
מניית מודרנה

מניית מודרנה, מנייה שמשגעת את העולם!

מדור סקירת המניות של פורטל שמענו, מנגיש עבורכם את כל המידע הרלוונטי עבור המניה. תחשפו למידע חשוב ופרטים מרתקים שישאירו מעט חומר למחשבה לימים הקרובים, תהנו!


בראשית מניית מודרנה

מודרנה זהו שמה של חברת תרופות וביוטכנולוגיה אמריקאית, שנוסדה בשנת 2010.

החברה בחרה להתמקד בפיתוח חיסונים בשנת 2014, על ידי שימוש בטכנולוגיה RNA.

החברה לא נוהגת לפרסם מידע אודות מחקרים ופיתוחים הנעשים באמצעותה, התנהלות הנחשבת לפחות מקובלת בענף זה, עם זאת, בחרה החברה להנפיק לראשונה 8% ממניותיה בבורסה לניירות ערך בניו-יורק, בשנת 2018 וגייסה 600 מיליון דולרים עבורם, מהלך זה העמיד את הערך הכולל של חברת מודרנה על סך של 7.5 מיליארד דולרים.

חשוב לציין, לא מעט חברות נטשו מחקרים ופיתוחים סביב טכנולוגיית ה-RNA לטובת טכנולוגיית ה-DNA, אך לא מודרנה!

חברת מודרנה פיתחה חיסון למגפת הקורונה, שקיבל אישור חירום על ידי ה-FDA בדצמבר 2020.


שווי ערך החברה גדל בקצב מרשים:נתוני המסחר של מניית מודרנה:

נתוני מסחר מניית מודרנה בדולרים שערים של מניית מודרנה בדולרים שווי מניית מודרנה בדולרים נתוני פתיחה של מניית מודרנה בדולרים תשואות בשלוש שנים של מניית מודרנה 
שער אחרון 416.70שער יומי ממוצע0.25שווי שוק161,555,759שער פתיחה392.71תשואה  שבועית 4.79%
שינוי באחוזים4.79%יומי גבוה416.81מכפיל רווח48.13שער בסיס416.70מתחילת החודש10.62%
נפח מסחר מניית מודרנה13,772.12יומי נמוך388.68הון עצמי 6,704 מיליארד מוערך ללא זכויות מיעוטשינוי באחוזים5.76%-שלושה חודשים אחרונים 102.21%
נפח מסחר ע"נ5,556,676,19352 שבועות גבוה497.49הון רשום למסחר399.00שינוי בדולר23.99-התשואה בשנה האחרונה298.87%
נפח יומי ממוצע בשלושה חודשים האחרונים 17,302,24252 שבועות נמוך 54.21שער ממוצע0.25    


מה קרה בתאריך ה- 18 במאי 2020?

מודרנה החליטה להתמקד בחיסונים כבר בשנת 2014, בשנת 2018 הונפקו 8 אחוזים ממניותיה תמורת 600 מיליון דולר, זהו סכום הזנק שמאפשר לחברת מודרנה, שנתיים בלבד לאחר מכן, להצטרף למרוץ הפיתוח לחיסון נגד חיידק הקורונה.

מודרנה שיתפה פעולה עם המכון הלאומי לאלרגיה ומחלות מדבקות האמריקאי, שם החיסון שפותח: mRNA-1273.

תוך 63 ימים בלבד החברה פיתחה חיסון נגד הקורונה הניתן בשתי מנות מוזרקות, זהו שיא היסטורי לפיתוח חיסון למגפה תוקפת פעילה.

שיא זה הדהד והביא עמו רווחים עצומים עבור חברת מודרנה, ביום אחד בלבד, בתאריך 18 במאי 2020, גדלה שווי המניה בכ- 20%.

חודשיים בלבד לאחר מכן, ביולי 2020, דווח כי החברה צפויה להיכנס למדד הנאסד"ק, במקביל צפו האנליסטים כי יינתן אישור לחיסון קורונה זה על יד ה-FDA.

אלו מהלכים שחיזקו מאוד את המניה והחברה.


החיסון של מניית מודרנה

מניית מודרנה עזרה לפתח חיסון שמוזרק ומונע את התפתחות הקורונה לכדי מחלה קשה, אך לא מעט מבקרים טענו כי ההתלהבות עוד מוקדמת והוכחת יעילות החיסון טרם אושרה, עוד הם טענו כי המסחר בחיסון מעלה ספקות רבות בשל הפצתו עוד טרם התקבל אישור תוצאות הניסוי מאת המכון הלאומי לאלרגיה ומחלות מדבקות האמריקאי.

ביקורות נוספות נשמעו והביעו מחאה על תופעות הלוואי העלולות להיווצר בגין הפצת חיסון מהיר שטרם התקבלו בגינו תוצאות המאשרות את יעילותו.

במקביל לביקורות אלו, בעלי תפקידים בחברת מודרנה החלו למכור את המניות שבבעלותם, מהלך אשר החל לעורר חשד ואף הוגשה בקשה לחקירה לאותם בעלי תפקידים, בגין עברות בורסאיות המיוחסות לתוצאות הניסוי שפורסמו לאחר המסחר בחיסון.

חששות אלו אכן הובילו לירידת ערך מניית מודרנה ופוצצו את הבועה שעטפה את המנייה.

תפנית, ב-16 בנובמבר, 2020, תוצאות הביניים שפורסמו על ידי חברת מודרנה, לטובת שיפור מעמדה של מניית מודרנה, הציגו יעילות של כ-94.5% ביעילות ובמניעת התפרצות הקורונה למחלה מסכנת חיים.

נוסף על כך, נציין כי ניתן אישור לחיסון של מניית מודרנה ב-1 בדצמבר, 2020, על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי.

אלו גרמו לעליות וירידות בערך מניית מודרנה שמספרות את הסיפור מאחורי הקלעים, כפי שתוכלו לראות בתרשים הבא:מצב מניית מודרנה בימים אלו

מניית מודרנה הינה מנייה המייצגת חברת תרופות עולמית, צעירה ועמידה.

ככלל מניות רפואה הן מניות שסופגות מצד אחד לא מעט ביקורות, אשר משפיעות על דעת קהל המשקיעים, מרתיעות ומסכנות את השווי ועתיד החברה, אך מצד שני זוהי בדיוק הנוסחה למקסם כספים, מגיפה משתוללת וחיסוני נגד.

העולם הפך להיות מאוד מהיר ותחרותי, עידן טכנולוגי המאפשר במעט מאוד זמן להיערך ולהתמודד מול מגפה לא מוכרת שתוקפת את האנושות.

זהו מצב מבלבל, שאותו תוכלו לנצל מכיוון שהוא משפיע באופן ישיר על מחיר מניית מודרנה במצביי:

  • תרחישים
  • בשורות
  • פרסום תוצאות ניסויים
  • חדשות שליליות
  • חדשות חיוביות


מה הקשר של מניית מודרנה למדינת ישראל

המנהל הרפואי של החברה היה טל זקס, רופא ישראלי ופרופסור לרפואה מאוניברסיטת פנסילבניה, אך בפברואר 2021 הודיע על פרישתו מהחברה.

בנוסף, בעת שחברת מודרנה הודיעה על מציאת החיסון המיוחל למגפת הקורונה, החלה מדינת ישראל יחד עם עוד מספר רב של מדינות, לנהל משא ומתן עבור רכישת החיסונים.

ב-14 ביוני 2020, התקבלו דיווחים בתקשורת הישראלית שחברת מודרנה חתמה על חוזה רכישה עם מדינת ישראל, חוזה זה הבטיח שבמידה ומודרנה תצליח לייצר את החיסון והוא יוכח כיעיל, ישראל תקודם ברשימת המדינות שירכשו ראשונות את החיסון.

אחת מהמדינות הראשונות שזכו לרכוש את החיסונים מחברת מודרנה הייתה קנדה.


ההייפ של מניית מודרנה

במאי 2020, דיווחה חברת מודרנה על תוצאות חיוביות בניסוי הראשון לתרופה נגד מחלת הקורונה, באותו יום נרשם זינוק במחיר המנייה שמיצב אותה על 86$ למניה, זהו זינוק של 380% מסוף מרץ 2020.

העולם היה בטירוף על מניית מודרנה וזאת בעקבות התייחסותו של הממשל האמריקאי לדיווחים אלו של חברת מודרנה שטען כי מדובר בחדשות מבטיחות.

בתקופה זו נמכרו מניות מודרנה ב-1.34 מיליארד דולרים במחיר של 76$ למניה ע"י הציבור.

כבר ביום למחרת החלו מבקרים לבקר את מהלך זה, בתקשורת האמריקאית טענו כי הדיווחים היו חלקיים ומחוסרי עובדות מבוססות, כשבמקביל לא נשמעו קולות מהמכון הלאומי לאלרגיה ומחלות זיהומיות המאשרות את הדיווח בצורה עובדתית או כל הודעה כלשהי לגבי הצלחת הניסוי.

עבור המשקיעים, התנהלות זו בעייתית ולא משכנעת, דבר שמתברר כלא תלוש מהמציאות בעוד שבכל יום שעובר נרשמות עוד ועוד מכירת מניות של בכירי החברה אשר מנצלים את ה-"הייפ" שנוצר סביב תוצאות הניסוי ומוניטין החברה.

בין מוכרי המניות ניתן למצוא את המנכ"ל עצמו של מודרנה וראש צוות הפיתוח.


  • אין בתוכן זה משום המלצה, חוות דעת או ייעוץ משפטי או פיננסי, כמו כן תוכן זה אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף, המסתמך על מסמך זה עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.


שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם