תיקון 190 לפקודת מס הכנסה - 14 שאלות ותשובות נפוצות

18/07/2024

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה מאפשר לבני הגיל השלישי להעביר סכום כסף באופן חד פעמי אל קופת הגמל.

הפקדה לתיקון 190 תאפשר לכם:

 • למשוך את הכסף כקצבת פרישה מגיל 60 באופן פטור ממס – גם מס רווח הון וגם מס הכנסה (קצבה מוכרת).
 • למשוך את הכסף באופן הוני (למעט סכום של 35,244 ש"ח על כל שנת הפקדה) תוך תשלום מס רווח הון של 15% על הרווח הנומינלי במקום 25% על הרווח הריאלי וזאת כמובן בהגיעכם לגיל 60 עם הוכחת משיכה של קצבת זקנה ממוצר פנסיוני (פנסיה רגילה או תקציבית, לא כולל ביטוח לאומי) בפועל של לפחות 4,606 ש"ח לחודש.

כאשר מגיעים לגיל פרישה, ניתן להשתמש בסכום הכסף שחסכתם באופן מהיר ונטול בירוקרטיה מתישה.

תיקון 190 - 14 שאלות ותשובות נפוצות!

חשיבות תיקון 190, טמונה בכך שהוא מעניק לכל אזרח בגיל השלישי את האפשרות לחסוך כסף בתנאים מעולים אשר יבטיחו את עתידו הכלכלי ויאפשר רמת חיים נאותה לו ולמשפחתו. התיקון מאפשר קבלה של קצבה חודשית קבועה ללא תשלום מס ומדובר בבשורה ענקית עבור ציבור הגיל השלישי אשר עתידם אינו תלוי במדינה ובחסדיה אלא עתידם נמצא בידיים שלהם בלבד.

באמצעות תיקון 190, ניתן למעשה להגדיל באופן ניכר את קצבת הפנסיה אותה תקבלו מידי חודש ולא תאלצו להסתפק בסכומים נמוכים אשר מקשים מאוד על התפקוד הכלכלי. חשוב להזכיר כי קצבת הזקנה, היא למעשה עוגן מאוד מרכזי בעתיד הכלכלי שלכם והיא זאת אשר תקבע כיצד עתידכם בגיל הפנסיה יראה וכיצד תוכלו לתפקד בעולם. מכל אחד ואחת מאיתנו, נדרש לדאוג באופן אישי לעתיד הכלכלי, ולעשות הכל על מנת שניתן יהיה לחיות בכבוד בתנאים נאותים.

ומכאן החשיבות העליונה בחיסכון לפנסיה, קל וחומר כשמדובר על אופציית חיסכון לאחר תיקון 190 שהופכת את החיסכון למאוד אטרקטיבי ומעודדת את אזרחי המדינה לפעול כאן ועכשיו, ולחסוך בתנאים מעולים ובהטבות מרחיקות לכת.

 • מהי ההטבה של תיקון 190? תיקון 190, מספק, כאמור, מגוון הטבות אטרקטיביות כאשר הטבות מס הן בעיקרן. משמעות הטבות המס, היא שכל הכספים אשר נחסכו במסגרת קופת הגמל, ניתנים למשיכה חד פעמית תוך תשלום מס מופחת בגובה 15% לעומת 25% אחוז מס אותו נדרשים לשלם בתוכניות חיסכון אחרות. אופציה שניה היא שניתן לקבל את הכספים שנחסכו, כקצבה חודשית מוגדרת וזאת ללא תשלום מס כלל ומדובר בהטבה מאוד אטרקטיבית אשר מקדמת אנשים לכדי פעולה של חיסכון ומדובר ביתרון גדול מאוד של תיקון 190.
 • דמי ניהול נמוכים – במסגרת תיקון 190, לא יגבו דמי ניהול גבוהים על קופות הגמל ובנוסף, לא נגבים גם עמלות בנקים בגין ביצוע פעולות מסוימות בחשבון הבנק.
 • מסלולי השקעה – קופות הגמל מאפשרות מגוון רחב מאוד של אפיקי השקעה אטרקטיביים עם סיכון נמוך ומדובר ביתרון גדול של תיקון 190 אשר מאפשר פיזור אפקטיבי של הכספים בכמה מסלולי השקעה בעלי תשואות נאות.
 • הלוואות אטרקטיביות – תיקון 190, מאפשר קבלת הלוואות בתנאים מועדפים וריביות אטרקטיביות אשר ימנעו החזרים חודשיים גבוהים.
 • תנאי נזילות קשיחים – תיקון 190, מאפשר נזילות מלאה רק כאשר בעל קופת הגמל, מגיע לגיל שישים ויש ברשותו לפחות שלושה תלושים אשר מראים כי הוא מקבל קצבה מסוימת בין אם פנסיה רגילה או פנסיה תקציבית מהמדינה אשר מגיעות לפחות לגובה של 4,500 ₪ ובמידה והפנסיה אינה מגיעה לסכום הנקוב, לא תתאפשר משיכה חד פעמית של כל הסכום שנצבר בקופת הגמל תוך תשלום מס מופחת אלא בתשלום מס גבוה מאוד של  35%.
 • העברת כספים לקצבה – אחד החסרונות של תיקון 190, הוא בכך שהוא מפריש סכום של 34,000 ש"ח בכל שנת מס מקופת הגמל אל הקצבה ולא ניתן יהיה להשתמש בסכום הכסף הזה, אלא רק בכפוף לתנאי הגיל וגובה הקצבה.
 • גיל – רק מעל גיל 60 התקנה רלוונטית והטבת מס אפשרית.
 • חיסכון – חייב חיסכון של של 300,000 ש"ח ומעלה.

על מנת שניתן יהיה למשוך את הכספים שנחסכו בקופת הגמל, יש לעמוד בתנאי הגיל אשר נקבע בחוק ועומד על מינימום גיל 60. כל אדם אשר נמצא מתחת לגיל 60 ויהיה מעוניין למשוך את הכסף מקופת הגמל, לא יזכה להטבות מס ויאלץ לשלם מס בגובה 35% במקום מס בשיעור של 15%אם היה מושך את הכסף בגיל 60 ומעלה ומחזיק בקצבת פנסיה.

בעת פטירת החוסך הקופה עוברת למוטבים.
אם החוסך נפטר לפני גיל 75, המוטבים יהיו פטורים ממס.

אם החוסך נפטר אחרי גיל 75, בעת המימוש המוטבים יהיו חייבים במס של 15% על הרווח הנומינלי למעט הסכום של 35,244 ₪ שיהיה פטור ממס.

בנוסף למוטבים ניתנת האפשרות להעביר את הזכות היחסית על קופת הגמל לקופת גמל שלהם מבלי לשלם מס.

לסיכום, הסיכונים המיוחדים בהשקעה בתיקון 190:

 • הפקדה שנתית נמוכה מדי תהפוך את 35,244 השקלים לסכום גבוהה מדי ביחס להשקעה ואז הפחתת המס תהיה לא רלוונטית.
 • אינפלציה גבוהה בתקופת השקעה עשויה לפגוע בכדאיות הפחתת שיעור מס.
 • "הקפאת" ההון למשיכה עד קבלת הקצבה המינימלית בפועל.

בניגוד לקופת גמל להשקעה, מגבלת ההפקדה השנתית לתיקון 190 נמדדת במיליונים
ולרוב גם דמי הניהול נמוכים יותר. 

גם מול פוליסת חיסכון, דמי הניהול של תיקון 190 נמוכים יותר. בנוסף יש את האפשרות ניוד ללא אירוע מס והאפשרות בעת פטירת החוסך, להעביר את הקופה על שם המוטבים ללא מימוש וכך לדחות את תשלום המס או בפטור ממס.

החיסרון מול שניהם הוא היעדר נזילות עד גיל 60 והתניית הנזילות בקבלת קצבה מזערית. מבחינת המיסוי – קופת גמל להשקעה ופוליסת חיסכון ממוסות במשיכה הונית לפי 25% על הרווח הריאלי ותיקון 190 לפי 15% על הרווח הנומינלי. זה יכול להיות יתרון או חיסרון, הכל תלוי בגובה האינפלציה.

לא תמיד – ככל שהאינפלציה בתקופת ההשקעה גבוהה יותר, כך הרווח הריאלי יהיה נמוך יותר.
במצבים מסוימים באינפלציה מספיק גבוהה יכול להיווצר מצב בו יהיה עדיף לשלם 25% על רווח ריאלי נמוך מאשר 15% על רווח נומינלי גבוה, אך לרוב זה הוא לא המצב.
לדוגמה: גם אם השקעתי מיליון ש"ח שהפכו ל-1,100,000 ש"ח בתקופה בה גובה האינפלציה הוא 2%. הרווח הנומינלי יהיה 100 אלף והרווח הריאלי יהיה 80 אלף. עדיין יהיה עדיף לשלם 15% מס על 100 אלף (15 אלף) מאשר 25% מס על שמונים אלף (20 אלף).

נניח והאינפלציה בתקופת ההשקעה היא 5%. בהנחה שיצרנו רווח נומינלי (לא מתחשב באינפלציה) של 100 אלף ש"ח מהשקעה של מיליון ש"ח, הרווח הריאלי (בהתחשב באינפלציה) יהיה 50 אלף ש"ח מאחר שכוח הקניה של המיליון שאותם השקענו ירד ב-50 אלף.
במצב כזה סכום המס של 25% על הרווח הריאלי יהיה 12,500 ש"ח וסכום המס של 15% מהנומינלי יהיה 15,000 ש"ח. כלומר השקעה בתיקון 190 יכולה להיות פחות כדאית ככל שהאינפלציה בתקופת ההשקעה גבוהה יותר.

לצערנו לא – הקצבה חייבת להיות מורכבת ממוצרים פנסיונים בלבד ולא תכלול קצבאות מביטוח לאומי, שאירים או רנטות מגרמניה לניצולי שואה. אך ורק קופות המשלמות קצבה.

תוכן אנו ממליצים להימנע ממשיכה מוקדמת ולהמתין לעמידה בתנאי התיקון אחרת המשיכה תהיה כרוכה בניכוי מס בגובה 35%.

ניתן למשוך את סכום הכסף המצטבר בקופת הגמל בשתי דרכים:

 • האחת כקצבה חודשית כלומר כל חודש יעובר באופן ישיר סכום של כסף קבוע הישר אל תוך חשבון הבנק שלכם וזאת ללא תשלום מס למשך כל חייכם,
 • דרך שנייה ניתן למשוך את כל הסכום באופן חד פעמי ובתשלום מס מופחת של 15% כאשר בעבר על משיכה חד פעמית, המס עמד על 25% כך שניתן לראות שמדובר בהטבה מאוד משתלמת וכדאית שכדאי מאוד לקחת אותה בחשבון.

משרד האוצר הביא עימו בשורה גדולה מאוד לאזרחים בגיל השלישי ומאפשר להם, הלכה למעשה, לתכנן את עתידם הכלכלי באופן אפקטיבי תוך שמירת על איכות חייהם. התיקון מאפשר הפקדה ישירה של כספים אל קופת הגמל, הישר מחשבונות הבנק, מתיקי ההשקעות ומכל מקום אפשרי בו מופקד הכסף שלכם ותוך כדי ליהנות מהטבות ומהיתרונות הרבים של קופת גמל.

הטבת מס תיקון 190
בדיקת זכאות לתיקון 190

בני 60 ומעלה וצברתם בחיסכון מעל 300 אלף שקלים ו/או מקבלים קצבת חודשית על סך 4,850 שקלים ומעלה? הינכם זכאים למימוש הטבת המס תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, וייתכן שמגיעות לכם הטבות רבות נוספות (עד 14 הטבות מס לפנסיונרים).

התחילו בדיקת זכאות ללא עלות לבדיקת הטבות המס המגיעות לכם בעזרת מתכנן פיננסי מוסמך מטעם משרד האוצר ומיד תגלו את זכאותכם ותקבלו מידע נוסף כיצד לפעול. לחצו על הכפתור לבדיקת זכאות לתיקון 190:

הורדת חוזר מס הכנסה בנושא תיקון 190 לפקודה

מחשבון תיקון 190 - חשבו את כדאיות ההשקעה!

השוואת מסלולים

פרמטר תיקון 190 השקעה אחרת
שיעור מס רווחי הון 15% 25%
שווי השקעה נוכחי (ריבית + קרן) 0 0
תשואה בש"ח 0 0
תשואה באחוזים 0 0
מס רווחי הון בש"ח 0 0
שווי השקעה לאחר מס בש"ח 0 0
בדיקת זכאות לתיקון 190
בחר בסטטוס תעסוקתך:
נשמח לעזור לך!

זכאות לקצבת סיעוד מחברת הביטוח תלויה בקיום כיסוי ביטוחי, פרטי או קבוצתי.
במידה ואין לך, לא נוכל לסייע בבדיקה לקבלת קצבה, במידה ולא ידוע לך אם ברשותך ביטוח סיעודי, כדאי לבדוק:

1. האם קיים תשלום לחברת ביטוח בין השאר בפירוט חשבון הבנק, כרטיסי האשראי, תלושי השכר לרבות תלושי קרן הפנסיה וכן בדו”ח החיוב החודשי של קופת החולים.

2. באתר הר הביטוח עם פרטי הזיהוי שלך.

לאחר בדיקה שיש לך ביטוח סיעודי, ניתן למלא מחדש את הטופס ולהמשיך בתהליך.

נא להשאיר מספר טלפון נייד לקבלת קישור להמשך הבדיקה:

תנאי השימוש

מבוא:

ברוכים הבאים לאתר "שמענו" בכתובת https://shamanu.co.il/ להלן: "האתר"), מופעל על ידי חברת בלו ג׳ירף קונסולטינג בע"מ (להלן: "מפעילת האתר").
"אתר" לצורך תנאים אלו ייחשב גם כל דף נחיתה ו/או כל אתר אחר אשר מכיל קישור המפנה לתנאים אלו.
האתר הינו מגזין כלכלי חברתי עם תכנים וכתבות בנושאי פיננסים וביטוח.
כמו כן האתר מקשר בין גולשיו לבין גופים פיננסיים, משתמש אשר השאיר את פרטיו ונרשם באתר יקבל פנייה ממספר גופים פיננסיים.
באתר ניתן יהיה להשאיר פרטים על מנת לשמוע על הטבות מס/רפורמות חדשות בביטוח, בדיקה של קופ״ג וכו.
"תכנים" באתר זה ייחשבו כ: כתבות, סקירות, נתונים, ידיעות, ניתוחים, תכנים, הערכות, בטקסט, בתמונות ו/או בקול ו/או בוידאו, שיועמדו לרשות הגולשים באתר, וכן בכל אמצעי שהוא, לרבות מכשיר קצה, הקיים כיום, או יהיה קיים בעתיד, המאפשר צפייה בתכנים, בין אם תכנים אלו בבעלות מפעילת האתר ו/או האתר ובין אם הם בבעלות צד ג', המאפשר לאתר ו/או למפעילת האתר זכות שימוש בהם (להלן: "התכנים").
האמור בתקנון זה בלשון זכר, הינו לשם הנוחות בלבד והתקנון מתייחס לבני שני המינים באופן שווה.
אנא קרא את תנאי השימוש בעיון ובקפידה, שכן תחילת השימוש באתר מעידה כי הנך מצהיר כי קראת, הבנת ואישרת את תנאי השימוש, וכי לא תהא לך או למי מטעמך כל טענה ו/או דרישה ו/או תביעה כנגד החברה ו/או מי מטעמה בכל הקשור לתנאי שימוש אלה. אם אינך מסכים לתנאי השימוש אלה, כולם או כל חלק מהם, אינך רשאי לעשות שימוש באתר זה לכל מטרה.
מפעילת האתר זוקפת לזכותה את הזכות לשנות את תנאי השימוש באתר ללא כל הודעה מוקדמת לגולשי האתר ולא יהיה בכך בכדי לגרוע מתוקפו של התקנון ותחולתו.

הרשמה לאתר:

משתמש אשר נרשם ו/או השאיר את פרטיו באתר, מצהיר כי הוא עושה זאת ומסכים כי גוף פיננסי (צד ג') יחזור אליו.
שים לב! אינך חייב על-פי חוק למסור את הפרטים והמידע האישי. מסירתם תלויה בהסכמתך וברצונך החופשי בלבד. מסירת פרטים שגויים, או אי מסירת מלוא הפרטים הנדרשים, עלולים למנוע ממך את האפשרות להשלים את הרישום, לפגוע באיכות השירות הניתן לך או באפשרות לקבלו, וכן לפגוע ביכולת ליצור איתך קשר, במידת הצורך.
הנך מצהיר כי מפעילת האתר רשאית להשתמש במידע (כהגדרת מונח זה במדיניות הפרטיות) בהתאם למדיניות הפרטיות.

הגבלת אחריות מצד מפעילת האתר
האתר מקשר בין גולשיו לבין גופים פיננסיים, משתמש אשר השאיר את פרטיו ונרשם באתר יקבל פנייה מגוף פיננסי אחד בלבד.
הגופים הפיננסיים אשר אליהם יופנה המשתמש אינם קשורים ו/או אינם שלוח של מפעילת האתר, אלו גופים עצמאיים שלמעט הפניית המשתמש למפעילת האתר אין כל קשר אליהם.
לאור האמור בקבלת החלטת השקעה במסגרת הפנית פרטי המשתמש לגופים הפיננסיים, על המשקיעים/המשתמשים לסמוך על בדיקה שהתבצעה על ידם בלבד אודות ההשקעה ותנאיה, לרבות יתרונות וסיכונים הכרוכים בהשקעה, ועליהם לפנות לקבלת ייעוץ מיועצים מתאימים בנוגע לסוגיות משפטיות, חשבונאיות, כספיות, ענייני מיסוי וכן כל סוגיה אחרת הקשורה לביצוע ההשקעה.
מפעילת האתר לא תהיה אחראית לאמיתות ודיוקם של התכנים אשר מוצגים באתר, בין בתכנים אשר שייכים למפעילת האתר ו/או תכנים אשר שייכים לצד ג' ואשר הועלו על ידה.
מפעילת האתר לא תהיה אחראית לכל נזק מכל סוג שלא יהיה אשר נגרם ו/או ייגרם למשתמש ו/או לצד ג' בגין התכנים המוצגים באתר.
על המשתמש ו/או צד ג' כלשהו אשר סבור כי תוכן מסוים גורם או עלול לגרום לו נזק, יש לפנות למפעילת האתר ולהתריע בפניה על כך, לאחר מכן מפעילת האתר תבדוק את הנושא וייתכן כי תסיר את התוכן במידה ותראה לנכון לעשות כן, אין באמור בכדי להשית אחריות על מפעילת האתר ויודגש כי מפעילת האתר איננה אחראית ולא תהיה אחראית לכל סכסוך ו/או נזק אשר יוצר בגין שימוש באתר ובתכניו.
חלק מן התכנים המוצגים באתר שייכים לצד שלישי ובעלי האתר אינם אחראים אף על התכנים הנ"ל.
מפעילת האתר לא תהיה אחראית לכל נזק, הפסד, הוצאה או אובדן אשר יגרמו לגולש או למשתמש מכל מעשה או מחדל התלויים בצד שלישי וכוללים את נותני השירות המשתמשים בשירותי האתר, לרבות התקשרות עם צד ג'.
מפעילת האתר לא תהיה אחראית להתקשרות המשתמש עם מפרסמים באתר.
האתר וכל המוצג בו ניתנים לשימוש ללא אחריות מכל סוג שהיא, מפורשת או משתמעת.
כל התכנים המוצגים באתר אינם מהווים תחליף לייעוץ ע"י בעלי מקצוע בכל תחום ונושא אשר מוצגים באתר.
האתר מוצע לציבור "כמות שהוא" ("As Is").
מפעילת האתר לא תישא באחריות להתאמת האתר לצורכי המשתמש, וכן לאי יכולת להשתמש בשירותים באמצעות האתר, כמפורט לעיל.
מפעילת האתר לא תישא באחריות לשינויים שנעשו בחומר המוצג באתר על ידי המשתמש או על ידי כל צד ג'.
המשתמש מצהיר כי הוא משחרר בזאת את מפעילת האתר מכל אחריות, במישרין או בעקיפין, לכל מקרה שבו ביצוע עסקה ו/או גלישה באתר לא יבוצעו, בחלקן ו/או במלואן, מכל סיבה שהיא ומאחריות לכל בעיה טכנית ו/או אחרת הפוגמת ביכולת השימוש באתר.

הצהרת המשתמש וזכות השימוש באתר

האתר וכל המידע בו אינו מהווים ייעוץ פנסיוני ו/או ייעוץ משכנתאות ו/או ייעוץ ביטוחי ו/או כל ייעוץ פיננסי ו/או השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות ו/או הצעה להשקעה ו/או הצעה לציבור לפי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995, ולפי חוק ניירות ערך, תשכ"ח-1968.
המידע באתר אינו מהווה הצעה להשקעה, וכן המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ פיננסי כלשהו המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
אין במידע המובא באתר כדי להוות התחייבות להנחה ו/או רווח ו/או תשואה עודפת.
מפעילת האתר, אינה מורשית לפי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995, וכל מידע פרסומי שנמסר וכן כל מידע שיימסר לגבי אפשרות השקעה במסגרת הפרסומים באתר לא יהווה ייעוץ השקעות או שיווק השקעות כהגדרתם בחוק.
מובהר ומוסכם בזה, כי הפנית פרטי הלקוח לגופים פיננסיים על מנת התקשרות עמם, לא יתפרשו כהצעה להשתמש, כהבעת תמיכה, עידוד, הסכמה או מתן חסות של האתר , במפורש או מכללא, לתכנים ו/או לשירותים המוצעים על ידי אחרים.
מפעילת האתר עושה מאמצים רבים לרכז ולעבד את התכנים הללו בדיוק המרבי, אך יתכן שבתהליך קליטתם, עיבודם ופרסומם יהיו טעויות, אם ברצון המשתמש להשתמש בתכנים אלה, עליו לבדוק אותם ולאמתם, אין בפרסומם משום המלצה או חוות דעת בדבר עסקאות והתנהלות פיננסית.
התקנון מהווה חוזה מחייב בין המשתמש לבין מפעילת האתר והינו הבסיס להתדיינות המשפטית ככל שתהיה בנוגע לשימוש באתר.
השימוש באתר ובתכניו, לרבות קריאת מידע או הודעות המתפרסמות בו, יהוו חזקה על הסכמתו של המשתמש ואישורו לאמור לתנאי השימוש, ההתניות וכל יתר ההנחיות שבהסכם זה.
תקנון זה יהא מחייב ויפעל לטובת הצדדים, נציגיהם, יורשיהם וכל נציג מורשה אחר שלהם.

פרסומות של צדדים שלישיים, קישורים והפניות באתר:

מפעילת האתר או מי מטעמה לא תישא באחריות לכל תוכן פרסומי או מידע מסחרי אחר שיפורסם באתר. הפרסום באתר אינו משום המלצה ו/או חוות דעת או הבעת דעה או עידוד או שידול, מצד מפעילת האתר ולמעשה כל החלטה בדבר השימוש בתכנים הכלכליים שימצא המשתמש באתר, תיעשה באחריותו הבלעדית של המשתמש בלבד.
ייתכן כי באתר יופיעו קישורים ו/או הפניות לאתרי אינטרנט אחרים ו/או מקורות מידע ו/או לגופים ו/ או לארגונים ו/או לחברות אחרים (להלן: "קישורים").
אין מפעילת האתר מתחייבת כי כל הקישורים שימצאו באתר יהיו תקינים ויובילו לאתר אינטרנט פעיל.
קישור מסוים באתר אינו מלמד כי תוכן האתר המקושר הינו מהימן, מלא או עדכני, ומפעילת האתר לא תישא בכל אחריות בקשר לכך.
מפעילת האתר לא תהיה אחראית לתכנים, לנתונים או לאלמנטים ויזואליים שאליהם מוליכים הקישורים ואינה אחראית לכל תוצאה שתיגרם מהשימוש בהם או מהסתמכות עליהם.
כל התקשרות בין המשתמש לבין צדדים שלישיים אליהם הקישורים מוליכים תעשה מול אותם צדדים שלישיים בלבד, באחריותו ו/או באחריותם בלבד, ולמפעילת האתר לא תהא כל אחריות ו/או מחויבות בקשר עם התקשרות כאמור.
מפעילת האתר תהיה רשאית להסיר מהאתר קישורים שנכללו בו בעבר, או להימנע מהוספת קישורים חדשים – הכול, לפי שיקול דעתה המוחלט.
אנו ממליצים למשתמש לקרוא בעיון את תנאי השימוש ומדיניות הפרטיות של אותם קישורים.
מבלי לגרוע מן האמור, מפעילת האתר אינה אחראית לכל נזק – עקיף או ישיר – שייגרם למשתמש או לרכושו כתוצאה משימוש או הסתמכות על המידע והתכנים המופיעים באתרים שאליהם יגיע באמצעות או דרך שימוש או קישור הקיימים באתר ו/או בגין שימוש או הסתמכות על מידע ותכנים המתפרסמים באתר על ידי צדדים שלישיים.

הפסקת שימוש ושיפוי:

מפעילת האתר רשאית, לפי שיקול דעתה, להפסיק פעילותו של כל משתמש בשירותי האתר, לרבות על ידי חסימת מספר IP וזאת אם לא יעמוד בתנאי מתנאי הסכם זה.
במידה וחלה הפרה מצד המשתמש בנוגע לתנאי שימוש אלה, תהא מפעילת האתר, לפי שיקול דעתה, זכאית לחשוף את שמו והפרטים הידועים לה אודותיו בכל הליך משפטי, אף אם לא יינתן צו שיפוטי המורה על כך.
המשתמש ישפה את מפעילת האתר, בגין כל טענה, תביעה ו/או דרישה ו/או נזק ו/או הפסד, אובדן רווח, תשלום או הוצאה, לרבות תשלומי ריבית ותשלום שכר טרחה סביר לעורכי דין והוצאות משפט , אשר ייגרמו למפעילת האתר ו/או למי מטעמה על ידי המשתמש כתוצאה מכך שהמשתמש לא יקיים הוראות תקנון זה ו/או יפר הוראות דין כלשהן ו/או זכויות צד ג' כלשהן, ו/או כתוצאה מפרטים, מידע או קבצים שהמשתמש מסר לפרסום, ו/או כתוצאה ממחדליו של המשתמש, כפי שבאו לידי ביטוי באופן ישיר ו/או באופן עקיף.
מפעילת האתר אינה מתחייבת כי האתר לא ייסגר ו/או כי הפעילות בו לא תופסק באופן זמני או קבוע ושומרת לעצמה את הזכות לסגור את האתר ו/או את פעילותו בכל עת על פי שיקול דעתה הבלעדי.

המחאת זכויות וחובות

מבלי לפגוע באמור לעיל מוסכם בזה, מפעילת האתר רשאית למחות את התחייבויותיה ולהסב זכויותיה, בכל עת לפי תנאי שימוש אלה, לצד שלישי, עפ"י שיקול דעתה הבלעדי, לרבות העברת כל/רוב נכסיה, באמצעות מכירה, מיזוג, ו/או בכל דרך אחרת, וכן הנהלת האתר רשאית בעת העברת הזכות לגבות חובות מהמשתמש, ובלבד שזכויות המשתמש, לפי הסכם זה, לא ייפגעו מעצם העברת הבעלות.
במקרה כנ"ל יועברו פרטי המשתמש שבידי הנהלת האתר לצד השלישי, שיקבל את הזכויות באתר, והמשתמש מסכים לכך מראש.

שימושים אסורים:

המשתמש מסכים שלא לעשות באתר כל שימוש שאינו חוקי וכן כל שימוש בניגוד לתנאים שלהלן, ובכלל זאת שימוש שעלול להביא לפגיעה או השבתה של האתר או לפגיעה בחוויית המשתמש של משתמשים אחרים באתר.
המשתמש מסכים שלא להשיג או לנסות להשיג מידע או חומר הכלול באתר בכל אמצעי אחר מלבד האמצעים שמספק האתר למשתמשיו, וכן שלא לאסוף כל מידע על משתמשים אחרים ללא הסכמתם.
המשתמש אינו רשאי למחות, להעניק ברישיון משנה או להעביר בדרך אחרת או בכל אופן שהוא, זכות כלשהי מזכויותיו או מהתחייבויותיו על פי הסכם זה ביוזמתו, אלא באישור מראש ובכתב של הנהלת האתר. הנהלת האתר מודיעה בזאת כי מדיניותה היא להתנגד להמחאת זכויות וחובות של המשתמשים, ביוזמת המשתמשים, ועל כן קרוב לוודאי שלא תאשר בקשת לקוחות לעשות כך.

קניין רוחני וזכויות יוצרים:

כל זכויות הקניין הרוחני בתכנים המופיעים באתר, לרבות עיצוב האתר, תמונות, קבצים גרפיים, יישומים, קוד מחשב, טקסט ו/או כל חומר אחר, שייכות לאתר או לצד שלישי שהתיר לאתר לעשות בו שימוש.
אין להעתיק באופן מלא או חלקי, להציג בפומבי, להפיץ, לבצע בפומבי, להעביר לרשות הציבור, לשנות, לעבד או ליצור יצירות נגזרות, למכור או להשכיר כל חלק מהתכנים הנ"ל, בכל אמצעי ומדיה שהיא, בלי הסכמה בכתב ומראש מצד בעלי הזכויות. חל איסור על כל שימוש בתכנים הנ"ל ובסימני מסחר המופיעים באתר ו/או לוגו האתר ללא הרשאה מבעלי האתר.
האתר הינו לשימוש אישי ואין לעשות בו שימוש מסחרי.
המשתמש מתחייב שלא לפגוע בשום דרך בזכויות היוצרים של הנהלת האתר, בין אם באופן ישיר ובין אם באופן עקיף, בין בתמורה ובין שלא בתמורה.
המשתמש מתחייב שלא לעשות כל פעולה, בין במישרין ובין בעקיפין, העלולה לפגוע בזכויות הקניין.
כל שימוש הפוגע בזכויות היוצרים ו/או בקניין רוחני כמפורט לעיל, ישמש עילה לסגירת חשבון המשתמש ללא כל הודעה מוקדמת, והמשתמש יישא בכל ההוצאות אשר יגרמו למפעילת האתר ו/או ללקוחות האתר ו/או למשתמש עצמו בגין שימוש זה, ו/או בגין סגירת חשבון המשתמש, וזאת, מבלי לגרוע מכל סעד אחר המגיע למפעילת האתר מכוח הסכם ו/או מכוח הדין. חדירה למערכת המחשב של האתר מהווה עבירה פלילית על פי הדין החל בישראל.

איסוף מידע:

במסגרת השימוש בתכנים שונים באתר, יתכן ויתבקש הגולש לספק פרטים אישיים כגון שם, טלפון, כתובת ודואר אלקטרוני וכן פרטים נוספים בהתאם לסוג התכנים בהם הקורא הביע עניין (להלן: "מידע אישי" ו/או "פרטים אישיים"). גולש שיקליד את פרטיו כאמור, נותן בזאת את הסכמתו להיכלל במאגר המידע שמנהל האתר שמספרו 700067469

האתר אינו אוסף מידע אישי ללא הסכמתו מרצון חופשי של הגולש.

תנאים נוספים:

תנאי השימוש וכל נתון נוסף ואחר הינם לשיקול דעתו הבלעדי של מפעילת האתר, אשר תהא רשאית לשנותם מעת לעת, ללא הודעה מוקדמת, לפי שיקול דעתה הבלעדי.
השירות פועל ברשת האינטרנט ועל כן מטבע הדברים תלוי בגורמים שונים כגון ספקי תשתית, ספקי תקשורת, תקינות שרתים, אחסון וכיוצא באלו, אשר עשויים להינזק, להפסיק לפעול ולהיפגע עקב גורמים שונים. מפעילת האתר אינה נותנת כל מצג או התחייבות לגבי תקינות פעילות האתר ו/או פעולתו ללא הפרעות ו/או תקלות ו/או יהיה חסין מפני גישה לא חוקית למחשבי השירות, נזקים, קלקולים, תקלות, כשלים בחומרה, תוכנה או בקווי התקשורת אצל השירות או מי מספקיה או ייפגע מכל סיבה אחרת, והשירות לא יהיה אחראי לכל נזק, ישיר או עקיף, עגמת נפש וכיו"ב שייגרמו למשתמש או לרכושו עקב כך.

יצירת קשר:

אנו מזמינים את המשתמש לפנות אלינו לכל בירור אודות האתר או תנאי השימוש בו, תוך ציון הפרטים המלאים, ומבטיחים לטפל בפניותיכם בזריזות וביעילות. צרו קשר בדוא"ל: [email protected]