שמענו
החזר מס
שכיר, דרוש החזר מס בלי "להעיר את הפלצת"

תופעה: אלפי שכירים לא דורשים החזר מס מהמדינה כי מפחדים מ"המפלצת" ומוותרים על אלפי שקלים

איתי סגל
18 ביולי 2021

על מה מדובר?

כמעט מיליון שכירים בישראל זכאים להחזרי מס ואינם מודעים לכך. לעיתים גובה ההחזר עשוי להגיע לכ-10,000 ש"ח ואף יותר, כאשר הכסף יועבר ישירות מקופת המדינה לחשבון הבנק שלהם כולל ריבית והצמדה.

למה השכירים זכאים להחזר?

מס הכנסה מחושב על פי הכנסה שנתית, אך המס בתלוש יורד באופן חודשי. כלומר, לא באמת מתבצע חישוב מס שנתי וכך יוצא ששכירים רבים שחוו שינויי תעסוקתי בשל סיבות רבות מפספסים הטבות והחזרי מס, או משלמים מס על פי דרגת מס לא נכונה מה שמזכה אותם בהחזר מס מהמדינה.

מה ניתן לעשות?

הפכנו את "שנאת כל שכיר" להליך פשוט ונוח וללא בירוקרטיה עבור הלקוח. יצרנו קשר עם המומחים המובילים בתחום החזרי מס אשר יספקו בדיקת זכאות להחזר מס לגמרי בחינם לגולשיי פורטל "שמענו", כל מה שצריך שכיר המעוניין לקבל החזר מס מהמדינה לעשות הוא לבדוק זכאות בשאלון ולהמשיך תהליך בדיקה עם גוף מוסמך ומקצועי בתחום.

מדוע אלפי שכירים מוותרים על כספי ההחזר ולמה לך לא כדאי?

שכירים רבים ישמחו לקפוץ על ההזדמנות לקבל מתנה כספית מהמדינה, במיוחד כשמדובר במתנה בשווי אלפי עד עשרות אלפי שקלים וללא עבודה בפועל תמורתה. אך מה בכל זאת גורם לציבור של מאות אלפי ישראלים לוותר על זכותם להחזר מס ופשוט להשאיר את כספם בקופת המדינה?

האם זו נדיבות? האם זהו חשש מהבירוקרטיה? או שמא הם פוחדים שלבסוף יתברר כי הם חייבים במס למדינה? יצאנו לשטח לבדוק, וזה מה שגילינו.

כ-8.5 מיליארד ש"ח שוכנים בקופת המדינה והישראלים מפחדים "להעיר את המפלצת"

מומחים בתחום החזרי מס טוענים כי סכום עתק של 8.5 מיליארד ש"ח שוכן בקופת המדינה ומחכה לגבייה חוזרת של שכירים ועצמאיים אשר שילמו מס יתר בתקופה של 6 השנים האחרונות.

המועצה הישראלית לצרכנות חושפת: "למיליוני שכירים בארץ מס הכנסה חייב כסף (בגובה של כ-8,000 ש"ח בממוצע). מס הכנסה לא פועל על מנת להחזיר לך את הכספים המגיעים לך, וכדי לקבל בחזרה את המגיע לך, יש צורך להגיש בקשה להחזר. הסכום יכנס ישירות לחשבון הבנק שלך".

המשמעות? שכירים שמודעים לזכויות שלהם ויגישו בקשה להחזר מס נכונה ירוויחו אלפי-עשרות אלפי שקלים בגין החזר מס וזאת ללא בירוקרטיה ובהליך פשוט במיוחד.

מדוע רוב השכירים לא מגישים את הבקשה? מסקר רחב שערך פורטל "שמענו" בקרב מומחים להחזרי מס עלה כי קיים חשש משמעותי "להרגיז" את מס הכנסה ולמשוך "אש" כפי שאומרים.
שכירים רבים מוותרים על זכותם רק כדי שמס ההכנסה לא יזכר שהם קיימים, ואולי יגבה מהם חבות מס קיימת שאינם מודעים לכך.

הפיתרון? החשש מובן לגמרי, אך אינו מוצדק. באמצעות הליך מקצועי המלווה במקצוענים בתחום ניתן ראשית לבחון את המצב האישי ולוודא היתכנות לקבלת החזר מס, רק בשלב השני יפנה הגורם למס ההכנסה על מנת ליישם את זכות הלקוח ולקבל את החזר המס.

כך למעשה, ניתן לבצע בדיקת זכאות לקבלת ההחזר, ללא הגשה בפועל למס הכנסה ובכך לא "לעורר את המפלצת" כפי שציין וצחק, אחד המומחים שראיינו.
שכיר? רוצה לבדוק בחינם אם מגיע לך החזר מס מהמדינה? התחל שאלון בדיקת זכאות וגלה את התוצאות!

מי זכאי להחזר מס למעשה?

ניתן לדרוש החזר מס עד 6 שנים אחורה. החזר שמגיע לך בגין מס יתר יעבור לחשבונך בתוספת ריבית והצמדה. במידה ובמהלך ששת השנים האחרונות היו שינויים במסגרת התעסוקתית שלך, אם השכר לא היה קבוע או החלפת מקומות עבודה, או בקיצור – רק אם 72 המשכורות האחרונות שלך היו זהות לחלוטין – קיים סיכוי טוב שאתה זכאי להחזר מס.

לפי המועצה הישראלית לצרכנות נקבע כי המקרים בהם מגיע החזר מס הם:

 • החלפת מקום עבודה או מעביד במהלך השנה.
  • עבודה בחו"ל במקביל לעבודה בישראל במהלך השנה.
  • בעיות רפואיות שלך או של בני המשפחה.
  • שינוי בסטאטוס האישי נישואים, לידה, גירושים.
  • מעבר לאזור עדיפות לאומית (ערי פיתוח, גליל, רמת הגולן, נגב).
  • לעולים חדשים – שלוש השנים הראשונות לעלייה לארץ.
  • חיילים משוחררים – שנתיים מיום סיום שירות החובה שלהם.
  • הפקדות לקרן פנסיה, קופת גמל, בטוח חיים באופן עצמאי, בגין משכורת ללא סוציאליות.
  • ב.א – בוגר תואר ראשון או תעודת הוראה החל משנת 2005.
  • אם תרמתם בעבודה – תרומות מעל 180 ש"ח למוסדות מוכרים לסעיף 46.
  • הורים לילדים עם מוגבלויות
  • פעילות בשוק ההון כאשר קיימים הפסדים בתיק ההשקעות


כמו כן, מומחים להחזרי מס טוענים כי קיימים 84 פרמטרים של מס הכנסה המודדים זכאות להחזר מס ולכן מומלץ להיוועץ עם מומחה בתחום לשם הגשת הטפסים הנכונים ולצורך בדיקה מקיפה של זכאות החזר המס על מנת להשיג את ההחזר המקסימאלי בעבור השכיר.

איך עובד תהליך ההחזר?

תהליך החזר מס לשכירים עובד בצורה פשוטה, מהירה ונוחה בעבור השכיר.

בשלב הראשון יצטרך השכיר לבצע שאלון בדיקת זכאות ולבדוק רמת זכאות ראשונית להחזר מס לפי פרמטרים עליהם יענה בשאלון.

בשלב השני, ייצור קשר עם השכיר גוף מוביל, גדול ומפוקח מטעמינו לשם המשך תהליך בירור זכאות בכדי לאמוד את גודל החזר המס הצפוי.

בשלב השלישי, ימלא הגוף המומחה בעבור השכיר את כל שלביי הגשת הדו"חות והטפסים הרלוונטיים למס הכנסה בשם הלקוח, ויקדם את עניין החזר המס באופן המהיר והיעיל ביותר.

בשלב הרביעי, יקבל השכיר את החזר המס לו הוא זכאי, ישירות לחשבון הבנק בתוספת ריבית והצמדה.

בדיקת זכאות להחזר מס לשכירים

בחר את סטטוס עבודתך והתחל