שמענו

בלתי נתפס: ממתי קופות גמל נהפכו להיות משכנתה?

איתי סגל
1 באוגוסט 2021

עד כמה שאנחנו יודעים, קופת גמל היא מוצר חיסכון פנסיוני אשר מטרתו היא להבטיח לנו יציבות כלכלית בפרישה. נקודה. אבל מה מסתבר? יש אלפי ישראלים, תמימים למדי, אשר קופת הגמל עבורם היא סוג של "משכנתה סמויה"; הם אינם מודעים לעמלות ניהול גבוהות אשר "נותנות להם ביס" בחיסכון הכל כך חשוב הזה.

אז למען הסדר הטוב, בואו נעשה לכם סדר:
על קופת הגמל אתם משלמים דמי ניהול; עמלות המשולמות לגוף הפיננסי אשר אחראי על ניהול הקופה. בתוך זה, דמי הניהול האלה מתחלקים לשניים: דמי ניהול על הפקדות ודמי ניהול על צבירה.

דמי ניהול על הפקדות הם עמלה המשולמת על הפקדות בקופת הגמל. לעומת זאת, דמי הניהול על צבירה הם עמלה המשולמת בגין הסכום שנצבר בקופה. 

עפ"י הקבוע בחוק, דמי ניהול המקסימליים על צבירה יכולים להגיע ל- 1.05% ול- 4% על הפקדות. בפועל – מרבית הגופים הפיננסיים מציעים דמי ניהול של 0.56% על צבירה וכ- 0.32% בלבד על הפקדות (ולעיתים אף פחות מזה).

קרדיט: אתר גלובס

לבדיקת מהירה להוזלת דמי הניהול בקופת הגמל שלכם – בחרו את קבוצת גילכם:

על הנייר זה נראה מעט אך האמת היא  שכל תזוזה בעלויות הניהול שלכם (אפילו ברמה של עשיריות האחוז) עלולה להיות מכרעת לכאן או לכאן:

זה או שתרוויחו עשרות (אם לא מאות) אלפי שקלים, או שתפסידו אותם.

תחשבו שעוד 20, 30, 40 שנה מהיום אתם תזכרו ביום בו קראתם את הכתבה הזו, תהיו שמחים על שביצעתם את בדיקת הזכאות (חסר לכם שלא!), על שהוזלתם משמעותית את העלות של ניהול הקופה שלכם והגדלתם דרמטית את היקף החיסכון הפנסיוני. יהיה לכם מספיק כסף כדי לחיות בשקט ובשלווה, תזכו (הלוואי) להגשים את כל מה שאי פעם חלמתם ותהיה לכם היכולת לתמוך בילדים ולעזור עם דברים גדולים כמו רכישת דירה.

אבל לבדוק את זכאותכם להוזלה זה רק הצעד הראשון. אם אכן תמצאו זכאים, אנו נפנה אתכם לטיפול מול מומחה פנסיוני מטעם גוף מוביל ומפוקח.

אז בלי להתברבר ולבזבז זמן יקר (בזמן שדמי הניהול חלילה "שותים" לכם את קופת הגמל) בחרו כעת באפשרות המתאימה והתחילו בבדיקת הזכאות:

בדיקת זכאות לקופת גמל להשקעה

בחר את מינך והתחל בבדיקה