רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תג נכה – המדריך המלא

גיא בכר
5 ביולי 2021
תג נכה

יש לא מעט שאלות הנוגעות בנושא של תג נכה/תו נכה: מה זה בכלל? למי מגיע תג נכה? איך מקבלים אותו? מה ההבדלים בין הסוגים השונים של התגים? המאמר הקרוב נועד לספק לכם את כל התשובות לשאלות האלו, והמטרה שלנו להוציא אתכם מהמאר כשאתם בקיאים בכל הנושא ויכולים ללכת ולהוציא אותו במידה ואתם זכאים.

קריאה נעימה!

מה זה תג נכה?

תג חניה לנכה, שנקרא גם תג נכה או תו נכה, ניתן מטעם משרד הרישוי במטרה להקל על מבוטחים המוגבלים בניידות מטעמים רפואיים. התג מוענק לאדם הזקוק לכיסא גלגלים לצורך ניידות, לאדם הסובל מנכות ברגליו, למי שמשרד הרישוי אישר זכאות בהתאם לאחוזי נכות שנקבעו לו בוועדת ניידות בנשרד הבריאות, ולאנשים נוספים שעומדים בקריטריונים השונים עליהם נפרט בהמשך.

במידה וקיימים שני כלי רכב שמשמשים להסעת הנכה באופן קבוע (גם אם אינם בבעלותו), ניתן לקבל תג אחד עבור שני הרכבים. את תג החניה מנפיקים בצורת כרטיס קשיח, שיש להצמידו בזמן החניה לחלון הקדמי בצידו השמאלי של הרכב או לחלון הצדדי שבצד מושב הנהג – בצורה המאפשרת להבחין בו בבירור.

הסוגים השונים של תג נכה

בגדול ישנם שלושה סוגים של תג נכה:

 • תג בצבע כחול עם סמל כיסא גלגלים – מיועד לנכים שזקוקים לכיסא גלגלים או לרכב המשמש אמצעי ניידות עבורם בשל מגבלת הליכה.
 • תג עם סמל של משולש בצבע ירוק – מיועד לאנשים עם מוגבלות שלא מתניידים עם כיסא גלגלים.
 • שילוב שני התגים (הכחול והירוק) עם סימון כלנית – מיועד לנכי צה"ל.

אילו הטבות מגיעות עם תג נכה?

כאשר מקבלים תג חניה לנכה ניתנות ביחד איתו זכויות מסוימות הניתנות למימוש במסדרת סל הטבות שמעניק משששששמשרג הרישוי למחזיקי התג. תג החניה מאפשר חניה במקומות אשר מיועדים לנכים ואף בכאלה שהחניה בהם אסורה, זאת ובמידה ומתקיימים בהם תנאים מסוימים הקבועים בחוק החניה לנכים, והרציונל המוביל שלהם הוא אי הפרעה לתנועה.

ההטבות שהתג מקנה:

 • הנחה בחניונים שונים ברחבי הארץ, בתנאי שקיים הסדר מתאים עם החניון.
 • חניה במקומות חניה המוסדרים לנכים בלבד בהתאם לסימונים מוסכמים בשטח.
 • חניה ללא תשלום באזור חניה כחול–לבן במידה והזכאות לכך תקפה ברשות המקומית (חשוב לוודא, שכן לא מדובר בתקנה ארצית).
 • חניה ללא תשלום במקום ציבורי שנגיש לנכה אך ורק דרך חניה ציבורית הכרוכה בתשלום.
 • פטור חלקי מתשלום אגרת רישוי על רכב שבבעלות הנכה (בעל התג ישלם 27 ש"ח עבור אגרת הרישוי לאחר קבלת הזכאות. במידה ושילם את אגרת הרישוי בשנה הנוכחית לפני שקיבל את התג – חשבונו יזוכה רטרואקטיבית)
 • היתר נסיעה בנתיב המיועד לתחבורה ציבורית.

ההטבות הללו ניתנות למימוש אך ורק כאשר הנכה נוכח ברכב כנהג או כנוסע!

הקריטריונים להוצאת תג נכה

כדי להוציא תג חניה לנכה ישנם קריטריונים שונים המהווים בסיס לקביעת הזכאות ולאישור הבקשה. למשרד הרישוי ישנה רשימת הנחיות, הכוללת את כל הליקויים שבגינם ניתן לקבל את הזכאות עבור תג נכה. לא לכל הליקויים המופיעים ברשימה יש הגדרה ברורה, לפיכך נציג להלן את הליקויים השכיחים בהם לרוב יאושר תג חניה לנכה:

 • ליקויים קרדיאליים: מחלת לב מכל סוג שהוא, אשר גורמת לירידה תפקודית, כלומר – פגיעה ביכולת לבצע מאמץ הליכה. מחלות קרדיאליות נפוצות בגינן מאושר תג חניה: מחלת כלי דם כליליים, מחלה מסתמית, יתר לחץ דם ריאתי.
 • ליקויים נשימתיים: מחלת ריאות מכל סוג שהוא, אשר גורמת לירידה תפקודית, שיש בה  פגיעה ביכולת לבצע מאמץ של הליכה. מחלות נשימתיות נפוצות בגינן מאושר תג חניה: מחלת ריאות חסימתית, מחלת ריאות רסרקטיבית, מחלת ריאות אינטרסציאלית.
 • ליקויים נוירולוגיים: פגיעה בעצבים המוטוריים בגפיים התחתונים, שאינה רק תחושתית אלא אף מהווה פגיעה בפעילות השרירים. מחלות נוירולוגיות נפוצות בגינן מאושר תג חניה: טרשת נפוצה, פרקינסון, ALS , מ/א אירוע מוחי, נוירופתיה, רדיקולופתיה, אפילפסיה.
 • ליקויים בכלי דם היקפיים:  ליקוי בזרימת הדם בעורקי הרגליים, אשר גורם לקושי בתנועה, כגון PVD גפיים תחתונות (עקב סוכרת, עישון וכיוב').
 • ליקויים אורתופדיים: ליקוי של מערכת השלד התחתונה (מפרקים, עצמות), אשר גורם להגבלה ניכרת בתנועה. ליקויים אורתופדיים נפוצים בגינם מאושר תג חניה: הגבלת תנועה במפרקי הירכיים, הגבלת תנועה במפרקי הברכיים, הגבלת תנועה משמעותית בעמוד שדרה מותני.
 • קריטריונים נוספים היכולים לזכות בתג נכה – סרטן גרורתי, דיאליזה, BMI מעל 45, עיוורון

איך מקבלים תג חניה לנכה?

ניתן להוציא תג נכה ע"י פנייה ישירה למשרד הרישוי בדואר או באינטרנט. חשוב לצרף את המסמכים הבאים:

 • צילום תעודת הזהות והספח הנלווה.
 • מכתב בחתימת הנכה הכולל את מספרי הרכב (עד שניים) להם נדרש התג.
 • צילום רישיונות הרכב.
 • אישור משרד הבריאות או העתק מפרוטוקול ועדה רפואית (לנכים בשיעור 60% ומעלה) או צילום מסמכים רפואיים שמעידים על מוגבלות/יכולת התנועה.

טפסים להנפקת תג חניה לנכה

מימוש הבקשה לוקח מספר שבועות, רצוי להתקשר ולהתעדכן מדי פעם על סטטוס הטיפול. התג נשלח בדואר לכתובתו של הנכה. אם הבקשה לתג נדחית, יש אפשרות להגיש ערעור תוך 90 יום ממועד דחייתה.

סיכום

אנחנו מקווים שהפקסם ערך מהמאמר!
מודים לכם על הקריאה ומקווים שנהניתם לא פחות מאיתנו, פורטל "שמענו".
אתם יותר ממוזמנים ליצור איתנו קשר ולגלות על עוד סוגי מיסוי שונים לעסקים ולאנשים פרטיים פורטל החדשות שמענו דוגל בצרכנות פיננסית חכמה ומתמקצע בעיקר בתחומי הטבות מס, ביטוחים (לכל סוגם), משכנתאות, פיננסים והשקעות, וזכויות אזרחי ישראל למיניהן.

אנחנו נמשיך לעדכן אתכם מדי שבוע במה שכדאי שתדעו.
עדיין לא נרשמתם לניוזלטר שלנו? מבטיחים לשלוח רק תכנים איכותיים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

צור קשר