רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שטר חוב – המדריך המלא!

גיא בכר
4 ביולי 2021
שטר חוב

אחד החששות המובילים של משכירים זה שוכרים שלא משלמים, פוגעים בנכס, לא עומדים בתנאי החוזה וכו'. אחת האפשרויות העומדות בפני המשכירים לגדר את עצמם היא לדרוש שטר חוב המהווה התחייבות של השוכר שאם לא יקיים את אחד התנאים בחוזה, ישלם סכום מסוים המוגדר בשטר.

מדובר בערובה מאוד מקובלת בהסכמי שכירות, לצד שאר האלטרנטיבות כמו: החתמת ערבים, צ'ק ביטחון, צ'ק בנקאי, ערבות בנקאית ופיקדון כספי. במאמר הקרוב ננסה להסביר ולפשט על שטר חוב, מה היתרונות/חסרונות שלו אל מול האלטרנטיבות ועוד.

קריאה נעימה!

מה זה שטר חוב?

בפשטות: מדובר בהתחייבות בכתב של יחיד, לשלם סכום מוגדר מראש לאדם שחתם עמו על חוזה, במקרה שהפר באופן מהותי את תנאי החוזה או ההסכם.

בחוזה שכירות, שטר חוב נחשב בטוחה פופולרית להבטחת התחייבויותיו של השוכר כלפי המשכיר. הפופולריות של שטר החוב נובעת מכך שהוא סוג של פשרה בין האינטרסים של המשכיר לאינטרסים של השוכר. בעבר הייתה דרישה ששטר החוב יוצג בטופס מיוחד, והייתה אפשרות לרכוש את הטופס בבנק הדואר, אבל כיום כל נייר רגיל יכול לשמש כשטר חוב, והדרישה לטופס מיוחד כבר לא קיימת כמו גם האפשרות לרכוש אותו בבנק דואר.

סוגי שטר חוב:

שטר חוב יכול להיות עם ערבים או בלעדיהם:

 1. שטר חוב שכירות עם ערבים – שטר החוב הנפוץ ביותר וכולל חתימה של 2 ערבים או יותר על השטר, שמתחייבים לשלם אם השוכר לא יעמוד בהתחייבותו. החתמת ערבים על שטר חוב משמשת בטוחה נוספת ומגינה בצורה טובה יותר על המשכיר.
 2. שטר חוב שכירות ללא ערבים – שטר חוב שאינו כולל חתימה של ערבים נחשב לבטוחה פחות איכותית, ולמעשה למשכיר חסר הגיבוי הקיים בשטר עם ערבים. אם בכל זאת משתמשים בשטר ללא ערבים, רצוי ואף חובה לבחור ערובה נוספת.

בנוסף, שטר חוב יכול להיות סחיר ולא סחיר. בשטר חוב סחיר המשכיר יכול למכור את זכויות הגבייה הנובעות משטר החוב לאדם אחר, וכך השוכר עלול למצוא את עצמו מתמודד מול גורמים שהוא לא היה רוצה לפגוש בסמטה חשוכה. ההמלצה הגורפת היא תמיד לוודא שרשומות על שטר החוב המילים "לא סחיר" בצורה ברורה ובולטת.

יתרונות וחסרונות של שטר חוב

כדי להבין את היתרונות והחסרונות של שטר החוב, כדאי קודם כל להבין מהן האלטרנטיבות המקובלות כיום בשוק השכירות:

 • ערבות בנקאית – מסמך לפיו הבנק ערב כספית לסכום מוגדר מראש, אותו הוא לוקח מתוך חשבון הבנק של השוכר ו"נועל" לשימוש במקרה הצורך. עבור המשכיר מדובר באחת הבטוחות הטובות ביותר, אך מבחינת השוכר מדובר בסכום כסף לא קטן בו לא יוכל להשתמש עד תום החוזה.
 • צ'ק בנקאי – צ'ק מיוחד שמונפק על ידי הבנק ומופעל במנגנון הזהה לזה של הערבות הבנקאית. ההבדל בין צ'ק בנקאי לעלות בנקאית נמצא בעיקר בעלות השירות – הנפקת צ'ק בנקאי עולה שקלים ספורים לעומת חתימה על ערבות בנקאית הכרוכה בעלות של מאות שקלים.
 • צ'ק ביטחון – צ'ק פתוח רגיל שנשאר אצל המשכיר עד תום החוזה. עבור המשכיר מהווה חלופה זו סיכון גדול יותר כיוון שהשוכר עלול לבטל את הצ'ק או לא להיות מסוגל לעמוד בו, דבר שיצריך מהמשכיר לפנות להליכים משפטיים או להליכי הוצאה לפועל, אשר עשויים להימשך זמן רב.

מכאן אלו היתרונות של שטר חוב:

 • לא מצריך עלויות נוספות.
 • מסמך תקף משפטית בבירור.
 • שטר ביטחון בצירוף ערבים הוא ברמת ביטחון גבוהה, במיוחד אם הערבים בעלי יכולת כלכלית גבוהה.
 • ניתן להגיש את שטר החוב ישירות להוצאה לפועל, ללא צורך בהגשת תביעה כספית בבית משפט

אלו החסרונות של שטר חוב:

 • אם לערבים או לשוכר אין יכולת להחזיר את החוב, שטר החוב אינו יעיל.
 • כדי להשתמש בשטר חוב המשכיר נדרש להתנהל מול ההוצאה לפועל או מול בית משפט, וזה הליך ממושך.

מה צריך לכלול שטר חוב?

נוסח השטר יפרט את תנאי שטר החוב, בהם: סכום הכסף המוגדר למימוש במקרה של הפרת תנאי החוזה על ידי השוכר, תאריך החתימה על שטר החוב, שם המשכיר אשר לפקודתו ניתן שטר החוב, מקום התשלום בו יידרש נותן השטר לקיימו, הכולל את שם וסניף הבנק של השוכר.

בהמשך יופיעו חתימותיהם של השוכר והמשכיר ושמותיהם המלאים כפי שהם רשומים בתעודת הזהות. אם שטר החוב כולל גם ערבים, יופיע גם נוסח ההתחייבות שלהם בדומה לזה של השוכר, וכן חתימותיהם ושמותיהם המלאים. לשטר החוב נהוג בדרך כלל לצרף צילומי תעודות זהות של השוכר ושל הערבים

עוד נקודות שחשוב להכיר

בשכירות לטווח ארוך חשוב לציין שהסכום צמוד למדד. כמו כן, רק העותק המקורי של השטר תקף, ולכן יש לשמור אותו. הסכום המקסימלי שאפשר לכתוב בצ'ק הוא שליש מדמי תקופת השכירות או של שלושה חודשים, הנמוך מבניהם.

סיכום

אנחנו מקווים שהפקסם ערך מהמאמר!
מודים לכם על הקריאה ומקווים שנהניתם לא פחות מאיתנו, פורטל "שמענו".
אתם יותר ממוזמנים ליצור איתנו קשר ולגלות על עוד הטבות וכלים פיננסיים. פורטל החדשות שמענו דוגל בצרכנות פיננסית חכמה ומתמקצע בעיקר בתחומי הטבות מס, ביטוחים (לכל סוגם), משכנתאות, פיננסים והשקעות, וזכויות אזרחי ישראל למיניהן.

אנחנו נמשיך לעדכן אתכם מדי שבוע במה שכדאי שתדעו.
עדיין לא נרשמתם לניוזלטר שלנו? מבטיחים לשלוח רק תכנים איכותיים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

אולי יעניין אותך גם

צור קשר