שמענו

רשות שוק ההון אישרה: רפורמת ביטוחי הבריאות הפרטיים שמונעת כפל ביטוחים

איתי סגל
21 באוקטובר 2021
רפורמת ביטוחי בריאות
בתמונה: משה ברקת / צילום: תמר מצפי / נלקח מאתר: גלובס

ביום שלישי ה-19/10/2021 רפורמת ביטוחי בריאות פרטיים אושרה על ידי רשות שוק ההון, מסתמן כי הרפורמה הופכת את הקערה על פיה ואוסרת על חברות הביטוח למכור כפל ביטוחי, מקלה על המבוטחים בהשוואת רכיבי הפוליסה ומבטיחה שמירת מחירים ל-10 שנים לפחות. 

ישראל שיאנית העולם בכפל ביטוחי

נתחיל בנתון של ה- OECD הקובע שישראל היא שיאנית במכירת כפל ביטוחי בריאות פרטיים בעולם.

רפורמת ביטוחי בריאות שנכנסה לתוקף ביום שלישי האחרון, אותה מוביל משה ברקת, תאסור על חברות הביטוח בישראל למכור פוליסות שרוב המרכיבים והכיסויים של הפוליסה כבר קיימים למבוטח דרך פוליסות אחרות, אך תאפשר חריגה של כפל רכיבים עד 10% לכל היותר.

האיסור על מכירת כפל ביטוחי מגיע מתוך רצון להתמודד עם אחת הבעיות הקשות ביותר בענף ביטוחי הבריאות הפרטיים במדינת ישראל, הפוגע ישירות במבוטחים בסכומי כסף רבים.

בנוסף, מהיום נוכל כולנו להשוות בין המרכיבים בפוליסות הביטוח הפרטיות בנוחות ובשקיפות.

רפורמת ביטוחי בריאות ש"מרזה" את הפוליסות

ההנחה הרווחת בענף היא שמבוטחים כלל אינם יודעים אילו פוליסות או כיסויי ביטוח קיימים בתיק הביטוחי שלהם ומה מכוסה בסל הבריאות, לחלק מהישראלים לעיתים אף יש שלוש פוליסות עם רכיבים זהים ויותר.

לכן, רשות שוק ההון מחייבת את חברות הביטוח בכך שיהיו חייבות להציע למבוטחים פוליסות אחידות ו"רזות".

מטרת הרפורמה להקל על המבוטחים, לכן היא קובעת כי מעתה ואילך הפוליסות החדשות יכללו רכיבים המכסים מקרי חירום בלבד שאינן מכוסים בסל הבריאות.

הפוליסות יכילו 3 מרכיבים: השתלות, ניתוחים ותרופות שאינן בסל הבריאות.

בנוסף למרכיבים בסיסיים אלו, יוכלו חברות הביטוח להציע רכיב ביטוחי המכסה ניתוחים בישראל שאינם בסל הבריאות.

התחל בדיקת זכאות לעדכון הביטוחים על בסיס הרפורמה החדשה:

סוף עידן המבצעים בחברות הביטוח?

מחדל נוסף בתחום ביטוחי הבריאות הפרטיים שגם הוא מקבל מענה, הוא דרכיי השיווק והמכירה של חברות הביטוח למטרת גיוס לקוחות חדשים.

עד רפורמה זו, יכלו חברות הביטוח להציע ולפתות את המבוטחים לרכוש פוליסות במחירים זולים, המוצעים בהנחה המוגבלת בזמן של שנה-שנתיים, מה שיצר אשליית מחיר זול שבמקרים רבים לא הטעה את המבוטחים וגרם להם בתום לב לרכוש את הביטוחים.

כחלק מרפורמת ביטוחי הבריאות החדשה עולה כי חברות הביטוח יחוייבו לדבוק במחירים לתקופה של 10 שנים לפחות.

מה יעשו חברות הביטוח?

ענף ביטוחי הבריאות בישראל הינו ענף משגשג, על פי נתונים שדווחו מרשות שוק ההון הענף נהנה מצמיחה של עשרות אחוזים בכל שנה משנת 2016, ומסתכם בפרמיות הנמכרות במעל ל-12 מיליארד ₪ בשנה.

חברות הביטוח יאלצו ליישר קו עם הרפורמה במהרה ולהתמודד עם המצב החדש.

ניכר כי החברות אינן ממהרות להכריז על צפי לפגיעה בשל הרפורמה ומסתמכים על הצורך שחשים האנשים בכיסוי פוליסת הבריאות הפרטית כמשלימה לסל הבריאות.

השפעת הרפורמה על הבורסה

כיום, הראל היא החברה שמחזיקה בנתח שוק של 39% בענף ביטוחי הבריאות  הפרטיים בישראל, החברה רשמה רווח של 81 מיליון ₪ ברבעון השני השנה רק במגזר פוליסות הבריאות, והיא הראשונה שנפגעת וסופגת ירידת ערך של-2.3%-.

מדד חברות הביטוח עלה מעל ל-35% מתחילת השנה כאשר:

  • הפניקס מציגה עלייה מעל ל-60%
  • איילון עם עלייה של מעל ל-45%
  • ליברה מעט מאחוריהן עם עליה קצת של 38%.

מומלץ ביותר לעקוב בזמן הקרוב אחר המתרחש במדד הביטוחים על מנת למקסם רווחים או למזער הפסדים בעקבות הרפורמה.

כיום משפחה מוציאה בממוצע מאות עד אלפי שקלים בכל חודש על הביטוחים בכלל וביטוחי הבריאות בפרט, ולכן המשמעות של הרפורמה החדשה אדירה עבור המבוטחים הישראלים ועשויה להוזיל את העלויות החודשיות בעשרות אחוזים.

מומלץ לנצל את ההזדמנות להוזלת ביטוחי הבריאות הפרטיים תוך כדי שיפור תנאיי הפוליסות והתאמה אישית לצרכיי המבוטח ומשפחתו על ידי ניצול הרפורמה החדשה.

בכדי להצליח בייעול התיק הביטוחי נדרש ליווי מקצועי של סוכנות ביטוח בעלת רישיון מטעם משרד האוצר, אשר מיומנת בתהליך מינוי סוכן, ביטולי פוליסות, איתור וביטול כפלי ביטוחים, תהליך התאמת צרכים למבוטחים ועוד.

התחל בדיקת זכאות לעדכון הביטוחים על בסיס הרפורמה החדשה באמצעות בחירת קבוצת גילך:

בדיקת זכאות להוזלת ביטוחי בריאות

בחר את קבוצת גילך