רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאפס לתיק השקעות: איך אבנה תיק השקעות שמתאים לי?

נתנאל פינקל
26 בספטמבר 2021
פתיחת תיק השקעות


מאות אלפי ישראלים כבר הגיעו למסקנה כי הדרך הטובה ביותר לייצר תשואה על הכסף שלהם היא לשלוח אותו לעבוד עבורם בהשקעות בורסאיות מגוונות: מניות, אג"ח (איגרות חוב), מט"ח (מטבעות חוץ), קרנות סל, חוזים, אופציות ועוד.
בתוך זה, הסיבה העיקרית לנהירה לבורסה על ידי פתיחת תיק השקעות היא שיעור הריבית הנמוך במשק (שעומד כיום על 0.1% בלבד) אשר הופך את אופציית החיסכון הבנקאי ללא רלוונטית בעליל.

על כן, אם צברתם הון פנוי של 300,000 שקלים (ומעלה), אתם מבינים ששוק ההון הוא אפיק ריאלי למינוף הכסף שלכם אבל אין לכם שמץ איך לבנות תיק השקעות שמתאים לכם – הכתבה הבאה הולכת לעשות לכם סדר. קריאה מהנה 🙂אז איך מגיעים מ"אפס לתיק השקעות" ומרכיבים תמהיל (הרכב השקעות) אופטימלי? לפני שנגיע לזה, בואו נבין רגע מהם תיקי השקעות בכלל: 

תיק השקעות הוא חשבון מיוחד המאפשר לכם להשקיע באפיקים בורסאיים כגון מניות, אג"ח, מט"ח חוזים, אופציות קרנות סל וכו'. אם ברצונכם לפתוח אחד ולהתחיל להשקיע בבורסה עליכם לפנות תחילה ל'חבר בורסה' מורשה (בנקים או בתי השקעות מסוימים) ואח"כ לפתוח אצלו את חשבון ההשקעות האישי שלכם.

לאחר מכן, עומדות בפניכם 2 אופציות: להשקיע באופן עצמאי או להיעזר בשירותיו של מנהל השקעות מקצועי (למאמר השוואה בין מסחר עצמאי לניהול השקעות מקצועי – לחצו כאן).פתיחת תיק השקעות – כך תתחילו ברגל ימין

לפני שאתם עושים את הצעד ומתחילים להשקיע בבורסה – עליכם לשאול את עצמכם מספר שאלות מקדימות: 

לשם מה אתם רוצים להשקיע? 

הגדלת חיסכון פנסיוני? רכישת בית? סגירת חובות? עזרה לילדים? וכו'.

באיזו רמת סיכון אתם מוכנים להשקיע?

למשל – האם ללכת על מניות המגלמות סיכון גבוה או לבחור באפיק סולידי כגון השקעה באג"ח ממשלתיות?

האם יש לכם זמן להשקיע בתיק ההשקעות? 

בין אם אתם בוחרים בניהול עצמאי ובין אם אתם הולכים על ניהול השקעות מקצועי – עדיף שתגיעו עם ידע כלשהו על עולם ההשקעות הבורסאיות (באופן טבעי, מן הסתם, זה ידרוש מכם לפנות לכך זמן).

אלוקציה, אסטרטגיה והקצאת נכסים

  • ביצוע אלוקציה (Asset allocation): אלוקציה היא הגדרת המשקל של הקטגוריות המרכיבות את תיק ההשקעות שלכם. לדוגמה – אם החלטתם להשקיע במניות, אג"ח, סחורות, קרנות סל ומט"ח אתם יכולים לבחור בתמהיל ההשקעות הבא: 
  1. מניות – 15% מסך תיק ההשקעות.
  2. אג"ח – 35% מסך תיק ההשקעות.
  3. סחורות – 15% מסך תיק ההשקעות.
  4. קרנות סל – 20% מסך תיק ההשקעות.
  5. מט"ח – 15% מסך תיק ההשקעות.

במהלך תהליך האלוקציה עליכם להתחשב בפרמטרים מהותיים כגון מצב השווקים והתאמה לצרכים אישיים (בחירת משקל הקטגוריות על סמך רמת סיכון רצויה והיעדים הפיננסיים הספציפיים שלכם).

  • גיבוש אסטרטגיית השקעות: בניית תיק השקעות אינה שונה במהותה מתכנון אדריכלי של גשר למשל. הוא חייב שיהיו לו יסודות איתנים אשר יוכלו להגן עליו מקריסה. ולגבי תיק השקעות – אתם צריכים שתהיה לכם אסטרטגיה ברורה אשר תמנע מכם קריסה כלכלית: 

מתי נכנסים ויוצאים מעסקאות? 

מהם הפרמטרים לכניסה ויציאה מעסקאות?

באילו שווקים להשקיע -בארץ או בחו"ל? (ואולי לשלב ביניהם)?

האם ללכת על השקעות בסיכון גבוה (כמו מניות) או ללכת על השקעות סולידיות (כמו אג"ח ממשלתיות)?

ועוד…

  • הקצאת נכסים בתיק ההשקעות: אלוקציה? צ'ק! גיבוש אסטרטגיית השקעות? צ'ק! אז עכשיו הוא הזמן לבחור את הנכסים שתשקיעו בהם. לפי מה בוחרים? בודקים, בין היתר, את ביצועי התשואות לאורך זמן (בשנה, 3 ו 5 שנים האחרונות), משווים עלויות דמי ניהול בין בנקים/בתי השקעות, לוקחים בחשבון את היקף המיסוי ואת עמלות הקניה והמכירה ובוחרים לפתוח את תיק ההשקעות דרך גורם מנוסה ומקצועי (שגם ידאג להיות זמין עבורכם כשתצטרכו אותו ברגע האמת). שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לקבלת פרטים נוספים

אולי יעניין אותך גם

צור קשר