רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מחיר למשתכן – כל מה שצריך לדעת

גיא בכר
4 ביולי 2021
מחיר למשתכן

"מחיר למשתכן" הינה אחת התוכניות החשובות שהוציאה מדינת ישראל במטרתה להילחם במחירים העולים בשוק הנדל"ן, ולנסות לספק דירות מוזלות לזכאים לכך. במהלך חייה ולמרות שלא מעט דירות נבנו בעזרתה, התוכנית קיבלה המון ביקורת. במאמר הקרוב ננסה לסכם בקצרה מהי התוכנית וכיצד ניתן לנצל אותה. קריאה נעימה!

מה זה מחיר למשתכן?

מדובר בתוכנית ממשלתית בעלת שלוש מטרות:

 • הקטנת הנטל הכלכלי שכלול ברכישת דירה חדשה
 • הגדלת היצע הדירות
 • ניסיון ריסון מחירי הנדל"ן

התוכנית קיימת במספר מתכונות שונות מאז העשור האחרון של המאה 20, אך השתנתה לט מעט עם השנים – בעיקר בקריטריונים לזכאות להנחה ומספר הדירות המוזלות. בשנות ה-2000 המוקדמות התוכנית נועדה לספק בעיקר פתרונות נקודתיים, ובמשך עשור נמכרו בסך הכל כ-8,000 דירות. במתכונת הנוכחית של התוכנית, שהחלה ב-2015, התוכנית נועדה לספק פתרון רחב יותר ע"י העדפת זוגות נשואים או רווקים מעל גיל 35 שלא הייתה בבעלותם דירה ב-3 שנים האחרונות. מאז שהתחיל הגלגול הנוכחי ניתנו במסגרת התוכנית כ-30 אלף היתרי בנייה, ועלותה למדינה הייתה כ-7 מיליארד שקל.

איך התוכנית מחיר למשתכן עובדת?

במסגרת התוכנית המדינה מסבסדת הנחה במחיר הקרקע במכרזים של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). למכרזים אלו ניגשים יזמי נדל"ן, ומי שמציע את המחיר הנמוך ביותר שלפיו יימכרו הדירות בפרויקט שייבנה על הקרקע זוכה. כמובן שישנם תנאים נוספים שמטרתם לוודא שהמחיר הנמוך לא מושג על חשבון איכות הנכס והחיים של הדיירים העתידיים.

במקביל, רוכשי דירות שעומדים בקריטריונים נרשמים להגרלות עבור הזכות לרכוש דירה מוזלת בפרויקטים השונים. תחילת התהליך מתחיל בקבלת אישור זכאות ממשרד הבינוי והשיכון (שעולה 187.20₪) ולאחר מכן אפשר להירשם לכל אחת מההגרלות שמפורסמות מפעם לפעם. בהגרלה נבחרים הזוכים ונקבע סדר הבחירה של הדירות על ידי הזוכים.

ההנחות בתוכנית נעות בין 100,000₪ לדירה בפריפריה, ועד כמיליון₪ באזורי ביקוש במרכז הארץ, מאחר ומחיר הקרקע במרכז מהווה מרכיב משמעותי יותר במחיר הדירה הסופי. רוכשי הדירות בתכנית רשאים למכור את הדירה רק אם חלפו 5 שנים מיום קבלת טופס 4, או 7 שנים מיום ההודעה על הזכייה בהגרלה – המוקדם מבין השניים. 

מי זכאי לקנות דירה בתוכנית מחיר למשתכן

התוכנית מיועדת לחסרי דירה ולמפשרי דיור שעומדים בקריטריונים מסוימים, בעיקר גיל ומצב משפחתי (נרחיב על כך בהמשך). בנוסף זכאים נכים יחידים מעל גיל 21, ובני הישוב בו מתקיימת ההגרלה זכאים להעדפה בהגרלה ("בן מקום" מוגדר כמי שמתגורר ב-3 השנים האחרונות או ב-4 שנים מתוך 10 השנים האחרונות, בתחום שיפוטה של הרשות שבה ייבנה הפרויקט). מסלול נוסף, ללא הגרלה, הוא מסלול "משתכן צעיר", בו נמכרות דירות שנותרו מהגרלות קודמות ליחידים בני 26-35 שנה.

מי הם "חסרי דירה"?

 • לא שכרו דירה שחל עליה חוק הגנת הדייר (דמי מפתח) ב-3 השנים האחרונות.
 • לא היו בבעלותם דירה או חלק בדירה (מעל ל-1/3) ב-3 השנים האחרונות.
 • אין להם זכויות בדירה בשלבי בנייה.
 • אינם זכאים (בני רשות) ליחידת דיור בנחלה במשק חקלאי ביישוב קהילתי.
 • אין להם מעל 1/3 זכויות בקרקע המיועדת למגורים ושניתן להוציא לה היתר בנייה למגורים.

מי הם "משפרי דיור"?

קטגוריה שנוספה ב-2017. משפרי דיור נדרשים למכור את הדירה הנוכחית שלהם תוך 12 חודשים מאכלוס הדירה שנרכשה במסגרת התוכנית. משפרי דיור הם:

 • מי שבבעלותם יותר מ-1/3 בדירת מגורים יחידה כיום או ב-3 השנים האחרונות.
 • מי שבבעלותם כיום יותר מ-1/3 בקרקע המיועדת למגורים.

מהם תנאי הזכאות על פי מצב משפחתי?

 • זוגות נשואים או ידועים בציבור.
 • יחידים (רווקים, גרושים ואלמנים) מעל גיל 35.
 • זוגות שנרשמו לנישואין בתוך שלושה חודשים.
 • הורים גרושים מתחת לגיל 35, שילדיהם אינם בחזקתם.
 • חד הוריים עם ילד אחד לפחות, שהוא רווק וטרם מלאו לו 21 שנה, המתגורר עם ההורה דרך קבע ונמצא בחזקתו. 
 • זוגות מהמגזר הערבי שהתארסו באופן רשמי בטקס אירוסין

תנאי זכאות נוספים למחיר למשתכן

ישנם תנאי זכאות נוספים לנכים ונפגע פעולות איבה:

 • נכה בגפיים תחתונות בן 21 ומעלה המחזיק באישור משרד הבריאות שהוא מרותק לכיסא גלגלים לצמיתות ובעל דרגת נכות לצמיתות בשיעור 75% או יותר
 • נכים רפואית בשיעור של 50% ומעלה לצמיתות לפי קביעת המוסד לביטוח לאומי הזכאים לקצבת ניידות ושירותים מיוחדים
 • נפגעי פעולות איבה בשיעור של 50% ומעלה לצמיתות לפי קביעת המוסד לביטוח הלאומי, הזכאים לקצבת פעולות איבה
 • נכי משרד הביטחון בשיעור של 50% ומעלה, הזכאים לקצבת משרד הביטחון.

מחיר למשתכן ללא הגרלות

לא זכיתם בהגרלה של מחיר למשתכן? לא נורא. עדיין תוכלו למצוא דירות זולות ללא הגרלה, בתנאי שלא נמכרו לזוכים. בפרויקטים מסוימים של מחיר למשתכן נותרו דירות, המוצעות ללא הגרלה לזכאים מכל הסדרות ולמשפרי דיור בתכניות מחיר למשתכן ומחיר מטרה. לקבלת פרטים על הדירות יש ליצור קשר עם הקבלן. רכישת דירה מותנית בהצגת אישור זכאות.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

יותר מאלף דירות מוזלות במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן" לא נמכרו והזוכים ויתרו עליהן. עכשיו דירות אלו נמכרו בשוק החופשי,  חלק ניכר מהדירות מוצעות למכירה כבר כמה שנים. אלו דירות מוזלות שמוצעות למכירה ללא הגרלה מיועדות למי שאין בבעלותו דירה ולמשפרי דיור. עם זאת, משקיעי נדל"ן לא יכולים לרכוש אותן.

היתרון הברור של דירות למחיר למשתכן ללא הגרלה הוא כמובן המחיר. עם זאת, חשוב לזכור שמדובר בדירות שנדחו על ידי הזוכים שקיבלו הזדמנות לרכוש אותן וויתרו, כך שלבד מהמחיר ייתכן מאוד שמצב הדירות לא להיט. אפילו לאחר הגרלה דירות רבות עומדות ללא דורש בשוק החופשי.

סיבה אחרת היא לא מצב הדירות אלא ההון הדרוש. חלק גדול מזכאי מחיר למשתכן המקוריים לא הצליחו למצוא את ההון העצמי הנדרש, למרות ההנחה הגדולה. לדעתנו לא כדאי לקפוץ מהר על המציאה, בלי לבדוק. אם מצאתם מציאה באמת בהנחה שווה באמת, לכו על זה.

סיכום

אנחנו מקווים שהפקסם ערך מהמאמר!
מודים לכם על הקריאה ומקווים שנהניתם לא פחות מאיתנו, פורטל "שמענו".
אתם יותר ממוזמנים ליצור איתנו קשר ולגלות על עוד הטבות וכלים פיננסיים. פורטל החדשות שמענו דוגל בצרכנות פיננסית חכמה ומתמקצע בעיקר בתחומי הטבות מס, ביטוחים (לכל סוגם), משכנתאות, פיננסים והשקעות, וזכויות אזרחי ישראל למיניהן.

אנחנו נמשיך לעדכן אתכם מדי שבוע במה שכדאי שתדעו.
עדיין לא נרשמתם לניוזלטר שלנו? מבטיחים לשלוח רק תכנים איכותיים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תרצו לקבל פרטים נוספים?
השאירו פרטים כאן וגוף מוביל בתחום יחזור אליכם

חדשות חמות

אולי יעניין אותך גם

צור קשר