רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ביטקוין – מהו שער הביטקוין ומה זה מטבעות דיגיטליים?

נתנאל פינקל
31 באוגוסט 2021
השקעה בביטקוין

ביטקוין, המטבע המבוזר הראשון בעולם, נשמע היום כדבר מובן מאליו בדומה למותגים שכבר כבשו אותנו בסערה: נייקי, מקדונלדס, סמסונג, אפל, קוקה-קולה, פפסי, זארה, סוני ועוד.

בפועל, מדובר בסך הכל ב"סלב צעיר" אשר עשה את הופעתו הראשונה בתחילת 2009.
ומה היה הסיפור? אדם או קבוצה בשם סאטושי נקאמוטו (SATOSHI NAKAMOTO) פיתחו תוכנה שהיא בעצם מטבע דיגיטלי אשר ניתן לקיים באמצעותו פעולות מסחר ועסקאות. עם זאת, בניגוד למטבעות רגילים, ערכו של הביטקוין אינו נקבע ע"י מוסד מרכזי אלא על בסיס הסכמתם של משתמשי הקצה הבוחרים להשתמש בו כמטבע. 


ביטקוין – איך הוא עובד?

ביטקוין הוא קוד מוצפן המורכב משורה של אותיות ומספרים ייחודיים. הוא מונפק בטכנולוגיה שנקראת בלוקצ'יין (BlockChain) שהיא בעצם התשתית אלקטרונית המאפשרת לבצע תשלומים באמצעותו (או במטבעות דומים כגון ריפלי, מונרו, איתריום, לייטקוין ונוספים). ומה ניתן לרכוש עם ביטקוין? הכל כמעט! מזון, גאדג'טים, ספרים, רהיטים, בגדים, מכוניות ואפילו רכישה של דירות. מחירו של כל מטבע, בדומה לסחורות אחרות, תלוי בהיקף ההיצע והביקוש של קהל הקונים והמוכרים. כמו כן, יש להוסיף, כי בניגוד למטבעות פיסיים אשר ניתן לייצר בכמויות בלתי מוגבלות, את הביטקוין ניתן לייצר בכמות מקסימלית של 21 מיליון פריטים בלבד – והאחרון שבהם יונפק בשנת 2140 מה שעשוי להקפיץ את ערכו דרמטית כיוון שמדובר במטבע נדיר.


שער הביטקוין

נכון ל- 31.8.2021, שער הביטקוין הוא 48,000 דולרים (בתחילת השקתו ב- 2009 אגב, ערכם של 1309 ביטקוינים הסתכם בדולר אחד בלבד. בלתי נתפס!).

קרדיט: כלכליסט


'גולדמן סאקס', אחד מבנקי ההשקעות הגלובליים החשובים בעולם – מתכנן להקים קרן השקעות אשר תעסוק כולה במסחר בקריפטו. לכך הצטרף גם תאגיד הבנקאות וההשקעות 'מורגן סטנלי' אשר הודיע לאחרונה כי יאפשר ללקוחותיו להשקיע בקרנות של ביטקוין ולהפוך לבעלים של המטבע הדיגיטלי החזק והפופולרי בעולם. 

חברת ויזה, ענקית פתרונות האשראי האמריקאית עם סניפים הפזורים ברחבי העולם – מתכננת להנפיק כרטיס DEBIT אשר יאפשר לשלם הטבות בביטקוין. ואפילו כאן, אצלנו, לאחרונה הודיעה חברת סילבר קסטל, חברת השקעות מובילה בתל אביב על השקה של איגרות חוב מגובות ביטקוין בפלטפורמת המסחר TASE UP שתאפשר למשקיעים מוסדיים וכשירים להשקיע במטבע הפופולרי. 


וזה ממש לא נגמר כאן…

בחודש פברואר דווח כי חברת טסלה, ענקית הרכבים החשמליים בראשותו של המיליארדר מר אילון מאסק,  ביצעה השקעה בסך 1.5 מיליארד דולרים בביטקוין ואף פתחה אפשרות לקבל את המטבע כאמצעי תשלום לגיטימי. בזכות זה, אגב, ערכו של הביטקוין קפץ באותה העת לסכום המרשים של 44,000 דולרים – עלייה של 12% תוך יממה אחת בלבד.

נתונים אלו הם בהחלט מקור מעודד עבור כל מי ששוקל להשקיע במטבע או מתכנן לעשות זאת בטווח השנים הקרובות.

והנה היתרונות של השקעה במטבע ביטקוין:

  • לא סובלים מאינפלציה: היכולת לנבא מראש את כמות המטבעות הדיגיטליים הסופית בעולם (צפויים להיות רק 21 מיליון כאלה) – עשויה ליצור ביקוש משמעותי אשר יביא לקפיצה דרמטית בערכם של המטבעות ולהרחקתם מ"שערי האינפלציה".
  • מטבע מאובטח: ביטקוין הוא כסף מאובטח המבוסס על משוואות מתמטיות אשר נורא קשה לפצח. זה מקנה ביטחון ושקט נפשי עבור כל מי שמחזיק בו.
  • ערך המטבע תלוי במשתמשים: כפי שכבר ציינו, ערכו של מטבע הביטקוין אינו נקבע ע"י גוף מרכזי יחיד (בנק או ממשלה) אלא על ידם של משתמשי הקצה. זה נחשב ליתרון כיוון שזה מאפשר לכל משתמש לשמר את הערך של המטבע מבלי שאף גורם יוכל לשנות זאת.


מלבד זאת, שימוש בביטקוין מאפשר לחסוך ואף לבטל עמלות לגמרי כיוון שאין צורך בצדדים מתווכים כגון פלטפורמות התשלומים של PaYPal, PAY BOX וכו'. 

מנגד, קיים גם "צד שני" למטבע:

  • סיכון לאבד נתונים: מפתחי הביטקוין יצרו מטבע עם רמת אבטחת מידע מקסימלית אשר תגן על המשתמשים בו מפני פריצות. עם זאת, כדי לקבל אליו גישה אתם צריכים ארנק דיגיטלי ונדרשים להזין קוד ייחודי כדי להיכנס לארנק ולהשתמש בו בפועל. המה-מה? מחקרים שונים בדקו ומצאו כי המון משמשים מאבדים את הקוד הזה ובכך נמנעת גישתם לארנק הדיגיטלי. 
  • חוסר רגולציה ותמיכה: אין גורם שניתן לפנות אליו אם קיימת בעיה בעסקה או לא ניתן לגשת לביטקוין.
  • אפיק תנודתי מאוד: בדומה למניות, הביטקוין הוא מאוד תנודתי. הוא יכול לנסוק ביממה בעשרות אחוזים ובאותה נשימה גם לצנוח במאות. זה מצריך להישאר עם "האצבע על המטבע" ולהיות במעקב תמידי.


השקעות בביטקוין – איך מתחילים?

אם ברצונכם להשקיע בביטקוין אתם יכולים לעשות זאת בכמה דרכים: הראשונה – באמצעות חלפן מורשה, כמו חברת ביטס אוף גולד השנייה – דרך זירת מסחר ביטוסי או אפילו לרכוש את מטבע הביטקוין מאנשים פרטיים (אבל לא הכי מומלץ). כך או כך – מומלץ להיעזר במומחה להשקעות המתעסק באופן ספציפי בעולם מטבעות דיגיטליים. 


  • אין בכתבה זו, בחלקה או במלואה, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעה בביטקוין ואין האמור בה מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחומים כאלו ואחרים. 
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לקבלת פרטים נוספים

אולי יעניין אותך גם

צור קשר