רוצים לקבל עדכונים חמים על עולמות החיסכון וההשקעות?

הרשמו עכשיו לניוזלטר שלנו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ביטוח אובדן כושר עבודה – הכירו את הרפורמה של 2017

גיא בכר
4 באפריל 2021
ביטוח אובדן כושר עבודהביטוח אובדן כושר עבודה – האם הוא הכרחי לכל עובד בישראל?

ביטוח אובדן כושר עבודה הינו ביטוח חשוב מאוד לכל עובד במשק הישראלי. בהרחבה, הביטוח מגן על העובד מפני אובדן היכולת שלו לפרנס את עצמו ואת משפחתו, כאשר במקרים רבים מתדרדר מצבו הכלכלי של העובד במהירות. חשבו על עצמכם, אם ברגע אחד תפסיקו לקבל משכורת ולא תצליחו למצוא עבודה חדשה אם בכלל…

תחום זה עבר רפורמה רחבה בשנת 2017, ובמסגרת הרפורמה החדשה קבעה רשות שוק ההון פוליסה בסיסית שכלל חברות הביטוח צריכות להציע כפוליסת בסיס. הביטוח הבסיסי מוגדר כך:

ביטוח המכסה מצב של אובדן כושר עבודה בעקבות מחלה או תאונה שהביאה לפגיעה בכושר העבודה של המבוטח, בין אם באופן זמני או קבוע בגובה של 75% לפחות מיכולת המבוטח לעבוד לפני התרחשות האירוע. על הביטוח להתחשב בכישורים של העובד, בהשכלה שלו ובניסיון שלו בתחום כאשר נקבעת גובה הקצבה החודשית.

מעבר לכך, נוספו 9 סעיפים לביטוח אובדן כושר עבודה:

  • תקרת פיצוי מקסימלית לעצמאיים – נקבע כי שעצמאיים יהיו זכאים לפיצוי בגובה 75% מההכנסה הממוצעת שלהם לחודש בשנה לפני אובדן כושר עבודה. במידה והמבוטח לא השלים שנה מתאריך תחילת הפוליסה שלו אז הקצבה תקבע לפי ההכנסה החודשית הממוצעת ממועד תחילת הפוליסה.
  • תקרת פיצוי מקסימלית לשכירים – גם כאן נקבע שתקרת הפיצוי המקסימלית תעמוד על 75% מגובה השכר הממוצע של המבוטח + הצמדה למדד. בנוסף נקבע שהשכר הממוצע של העובד יקבע ע"פ השכר הממוצע של העובד בשנה הקודמת לאובדן כושר עבודה או לשלושת החודשים הקודמים – לפי הגבוה מביניהם.
  • תקופת ביטוח בסיסית לאובדן כושר עבודה- תוקף הביטוח הבסיסי יהיה עד גיל הפרישה – 67, אלא אם המבוטח קבע אחרת באופן מפורש.
  • שחרור מהפקדות – מי שמפוצה ע"י חברות הביטוח לפי פוליסת אובדן כושר עבודה שנרכשה במסגרת פנסיה או ביטוח מנהלים יקבל מחברת הביטוח פטור מתשלום הפרמיה בחודשים שעבורם הוא מקבל קצבה מהחברה עד לגובה השחרור שנקבע בפוליסה.
  • הכנסה בעת קבלת תגמולי ביטוח – המבוטח יהיה זכאי להכנסה נוספת כל עוד היא אינה מגיעה ממקום העבודה, לדוגמה מבוטחת שנמצאת בחופשת לידה לא תינזק ותזכה לקצבה רגילה בהתאם לפוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה וכך גם מבוטח המחזיק בנכסים המניבים לו הכנסה פסיבית.
  • חיתום רפואי בזמן הגדלת סכום הביטוח – המבוטח לא יחויב לבצע חיתום רפואי במקרה שבו סכום הביטוח גדל בעקבות צמיחה במשכורת או בהכנסה של עסק בתנאי שההכנסה לא חוצה את רף 15% בראייה שנתית או רף 60% בחמש שנים.
  • כיסוי בעת שהייה בחו"ל – הפוליסה תישאר תקפה גם בעת שהות בחו"ל.
  • שיקום מקצועי – במסגרת הביטוח יכולה חברת הביטוח לבקש מהמבוטח לעבור תהליך שיקום מקצועי. השיקום יבוצע על חשבון חברת הביטוח ועל המבוטח עומדת האפשרות שלא להתחיל בתהליך השיקום. ככה או ככה, מבוטח שהסכים לעבור תהליך שיקום מקצועי אולם העיסוק שאליו הוא הוכשר אינו נחשב לעיסוק סביר, יוכל המבוטח להמשיך להיות זכאי לתשלום הביטוח ומהסכום תקוזז רק הכנסתו החודשית.
  • ביטוח ביותר מחברת ביטוח אחת – נקבע כי עובד שרכש ביטוח אובדן כושר עבודה אצל יותר מחברת ביטוח אחת כך שגובה הקצבה אמור להיות גבוה מההכנסה החודשית לא יהיה זכאי לסכום זה. משמע, חברות הביטוח יכולות לקצץ את הקצבה כך שתשקף הכנסה חודשית כוללת בגובה 100% מהכנסה חודשית ממוצעת.
ביטוח אובדן כושר עבודה

אובדן כושר עבודה עד איזה גיל

כפי שציינו, התקופה בביטוח הבסיסי – תקופת הביטוח תהיה לפחות עד גיל פרישה חובה (גיל 67 נכון להיום), אלא אם בחר הלקוח אחרת וצוין בפוליסה.

ביטוח אובדן כושר עבודה מחיר

כמו בכמעט כל ביטוח, המחירים משתנים מאוד בין מבוטח למבוטח, היות שביטוח אובדן כושר עבודה מכיל בתוכו סעיפים שונים המותאמים אישית לכל מבוטח.

על מנת לרכוש את הביטוח המשתלם ביותר חשוב להסתכל על עוד דברים פרט למחיר, להסתכל היטב על הסעיפים שמופיעים בפוליסה ואלו שלא מופיעים. אנחנו ממליצים להתייעץ עם מומחה ביטוח בנושא, ונשמח לעזור לכם ולהפנות אתכם לאחד מסוכני הביטוח המובחרים שעובדים איתנו בשותפות.

להלן טפסי הגשת תביעה מחברות הביטוח המובילות המציעות ביטוח אובדן כושר עבודה:


ביטוח אובדן כושר עבודה מחיר

התשובה הפשוטה היא – כן, כל אחד צריך לרכוש לעצמו ביטוח אובדן כושר עבודה, מפני שבמידה ולא תתכוננו כראוי אובדן כושר עבודה יכול לרסק אתכם ואת משפחתכם מבחינה כלכלית. כפי שהסברנו אין לדעת איזה אירועמ יכול להגיע ולמנוע מכם את האפשרות לפרנס את משפחתכם. רצוי להיערך לכל תרחיש ולהיות זהירים בנושאים שאינם בשליטתנו.

לסיכום, אנחנו מקווים שהפקתם ערך מהמאמר והבנתם מהו הביטוח, מה הוא כולל והאם הוא חשוב עבורכם.

"שמענו" תמשיך לספק לכם את המידע העדכני והחשוב ביותר בכל נושאי הפיננסיים, ואנחנו ממליצים לכם להירשם לניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים בנושאי פיננסים מדי שבוע!

"שמענו" – עושים סדר בשמועות.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לקבלת פרטים נוספים

אולי יעניין אותך גם

צור קשר